Fırıncı üst komşusunu suçladı

Geçtiğimiz hafta Alpagutbey Mahallesi Zerdali Sokak üzerinde bulunan Nur Apartmanının bacası ikinci kez yandı. Bu yangının ardından binanın ve binanın en alt katında hizmet veren fırının ruhsatsız olduğu ile ilgili birçok yerel basın da haberler yer aldı. Bu haberlerle ilgili ve çıkan yangınlarla ilgili binanın alt katında hizmet veren Fırının sahibi Hüseyin Harem, gazetemize çok özel açıklamalarda bulundu. Harem, binada çıkan yangınlarla, binanın iskan ruhsatı ile ilgili ve fırının ruhsatıyla ilgili, hem Bolu Belediyesini hem de üst komşusunu suçladı.

Fırıncı üst komşusunu suçladı

Özel Haber: Semih BAYKAL

Gazetemize gelerek binanın bacasında çıkan yangınlarla, binanın iskan ruhsatıyla ilgili ve fırının ruhsatıyla ilgili Harem şunları söyledi; “Kamuoyunda bir haftadan beri Alpagutbey Mahallesi Zerdali Sokak üzerinde bulunan Nur Apartmanında çıkan baca yangınlarını fırınıma mal etmek için hem yerel gazetelerde hem belediye tarafından yapılan uygulamalarda bir haksızlık var. Bizim bu konuda hem belediye ile hem de o binanın en üst katında oturan şüpheli kişilerle mahkememiz devam etmektedir. Mahkememizin bir tanesi Sakarya İdari mahkemesindedir. Güçlendirme yapıldığını ve bu güçlendirmenin projelendirilmeyip, yapılan güçlendirilme neticesinde mimarı projesinin bozulduğundan dolayı iskana usulsüz olduğunu tespit ettik. Bu yüzden Sakarya İdare Mahkemesine başvurduk” diye söyledi.

“BİZ 62 SEFER MÜHÜRLENİP, 62 SEFERDE MÜHÜR FEVKİNDEN HAKİM KARŞISINA ÇIKTIK”

Açıklamasının devamında 2014 yılında çıkan torba yasaldan yararlanmak için Belediye’ye başvurduklarını ve bu başvuru sonrasında 62 kez mühürlendiklerini ve bu yüzden 62 kez hakim karşısına çıktıklarını açıklayan Harem; “ O günden sonra bizim almış olduğumuz unlu mamuller ruhsatıyla beraber 2010 yılından 2014 yılına kadar ekmek yapmamıza müsaade eden Belediye, 2014’ün 8’inci ayından sonra çıkan torba yasada çıkan, bina altlarındaki fırınların tapu kütüğünün işyeri yazan kısmında fırın yazar ibaresi olanlara ruhsat verilir maddesinden yararlanmak için verdiğimiz dilekçeden itibaren bizi mühürlemektedir. Biz 62 sefer mühürlenip, 62 seferde mühür fevkinden hakim karşısına çıktık. Bu davalardan eşim beraat etti. Ben ise ceza aldım. Ama bu kararları Yargıtay’a taşıdığımız için davalar devam etmektedir. Biz bu yüzden şu anda mevcut binanın eksiklikleriyle uğraşıyoruz” diye açıkladı.

“BOLU BELEDİYESİ 85 BİN TL PARA CEZASI KESTİ”

Harem ayrıca Bolu Belediyesi tarafından binaya 85 Bin TL para cezası kesildiğini söyleyen Harem; “ Binanın eksikleriyle ilgili verilen iskan raporundan sonra hiçbir çalışma olmamasına rağmen binadan 4 tane proje isteniyor. Bu 4 proje istenirken de Bolu Belediyesi,  İmar Kanunun 31’inci ve 42’inci maddelerine dayanarak güçlendirmeyi verilen süre içinde yapıp projelerini yaptırmanız lazım, çizdirmezseniz biz binanın yıkım parası dahil tüm masrafları sizden tahsil edeceğiz diye 85 Bin TL para cezası kesti. Bu binanın en üst katında bulunan ve bu yangının çıkış sebebinin şüphelisi olan kişi, bizim bu projeleri gündeme getirmemiz için ve zamanında projeleri çizmememiz için elinden tüm engellemeleri yapmıştır. Biz kat sahipleri olarak bu kişiyi de mahkemeye verdik. Ama bir türlü bu adamdan dolayı Belediyeyi aşamadık” diye söyledi.

“Yangınların tek sorumlusu üst komşumuzdur”

Son olarak binada çıkan baca yangılarının fırınla hiçbir alakasının olmadığını ve bunlarında itfaiye raporlarında sabit olduğunu anlatan Harem; “ Bugün bu binada çıkan yangınların sebebinde ve yerel basında çıkan haberlerin hepsinin kaynağında bu kişi vardır. Yangın bu kişinin oturduğu en üst katta başlamıştır. Fırının bacası dışarıdadır ve hiçbir şekilde binanın çatısıyla alakası yoktur. İtfaiye tarafından tutulan raporlarda bizim aleyhimize de değildir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128