Flaş flaş flaş Süt fabrikasında patlama: 7 yaralı

Bolu’da atıl durumda olan bir süt fabrikasında senaryo gereği yaşanan doğalgaz patlaması ve ardından çıkan yangında yaralanan kişilere yapılan müdahale gerçeğini aratmadı. Olay yerine gelen AFAD, UMKE, İtfaiye ve 112 Sağlık ekipleri koordineli bir şekilde hem yangına müdahale etti hem de yaralıları kurtardı.

Flaş flaş flaş Süt fabrikasında patlama: 7 yaralı

HABER: KASIM ŞAHİN - FARUK ÇİDEM

Bolu’da senaryo gereği kullanılmayan eski bir süt fabrikasında meydana gelen doğalgaz patlamasına Bolu, Zonguldak ve Karabük'ten gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi(UMKE), İl Afet Acil Durum Müdürlüğü(AFAD), 112 Acil Servis ve İtfaiye ekiplerinin ortak katılımıyla müdahale edildi.

Senaryo gereği doğalgaz patlamasının ardından çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale edip söndürürken bina içinde bulunan 7 yaralı için UMKE, AFAD ve 112 ekipleri seferber oldular.

Yangının söndürülmesiyle birlikte ekipler halinde binaya giren sağlık ve kurtarma ekipleri öncelikle yaralıların bulundukları yerleri tespit ettiler. İçlerinde hamile bir kadının da olduğu yaralılara gerçeği aratmayacak şekilde müdahalede bulunan ekipler çok kısa bir süre içinde patlamadan etkilenen yaralıları dışarı çıkararak ambulanslara bindirdiler.

Tatbikat sonrasında kısa bir açıklama yapan Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, tatbikatta bulunan bütün ekiplere teşekkür ederek şunları söyledi:

Hastaların taşınması ve müdahalesinden itibaren gerçek bir yangın anı ve müdahalesi gösterdiniz. Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Ülkemizde bu tür olayları sık sık yaşıyoruz. Her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Dolayısıyla her zaman bilgilerimizin taze olması ve tam zamanında müdahale edebilecek tarzda yetişmiş olmamız gerekiyor. Bolu olarak Karabük, Bartın, Zonguldak ile birlikte Bolu merkez olmak üzere bölge istasyonuyuz. Belirli periyotlarla eğitimlerimizi buralarda sürdürmekteyiz. Teorik eğitimlerin yanında pratik eğitimlere de ihtiyacımız var. Çünkü pratikte nasıl bir uygulama yapmamız gerektiğini bilmezsek istediğimiz kadar teori öğrenelim. Dolayısıyla bugünkü doğalgaz patlaması senaryosunda gerek yangının çıkışı, gerek hastalara müdahaleniz, gerek itfaiye ve AFAD’ın zamanında olay yerine intikali yine bizim UMKE ve 112 ekiplerimizin zamanında olay yerine gelmesi gerçeği aratmayacak şekilde başarılı oldu.

ÇEVRESEL ETMENLERİ DE HESABA KATMALIYIZ

Gerçek olaylarda çevresel etmenlerin de etkili olduğunu hatırlatan Arık; “Gerçek olaylarda halkın bizim görevimizi engelleyici tepkileri olabiliyor. Aslında bu senaryoda onlarda olsun isterdim. Burada asıl amacımız hastaya müdahale ederken çevresel etkilere de nasıl müdahale edebiliriz ona da yaşamayı bilmemiz gerekiyordu. Bir daha ki tatbikatlarımızda bunları da katarsak daha iyi olur”  dedi.


Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128