Fransızlar Sak’a hayran kaldı

Yaptığı “Balık” resimleriyle tanınan Ressam Şenol Sak, bu yıl ki yaz dönemi çalışmalarını tamamlayarak, yurda döndü. Sanatçı iki yıldır, Fransa’nın Toulouse şehrinde bulunan, “Saint-Frajou Resim Müzesi” adına, yetişkin ve çocuk grupları yaz dönemi workshop çalışmalarını yürütüyor.

Fransızlar Sak’a hayran kaldı
  Ressam Şenol Sak, Fransa da bulunduğu bir ay süresince yaptığı atölye workshop’larının yanı sıra, halka yönelik değişik canlı performanslar da gerçekleştirdi.Sanatçının özellikle “balık” konulu eserlerini akrilik boya tekniğiyle ürettiği canlı “show”larının, sanatseverler tarafından oldukça ilgiyle karşılandığını ifade eden Sak, yurtdışında yaptığı bu tür etkinliklerle, eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı bulduğunu belirtti.. Sanatçı ayrıca, gelecek yıl muze sanat direktörü Ksenia Milicevic ile birlikte değişik ülkelerden önemli sanatçıların davet edileceği ortak bir  “Sanat Çalıştayı” düzenleyeceklerini ve kendisinin de bu projede organizasyon koordinatörü olarak önemli bir görev üstlendiğini söyledi. Sak, günümüz çağdaş sanatının önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa’da böylesine önemli bir görev üstlenmekten de, bir Türk sanatçısı olarak onur ve gurur duyduğunu belirtti. Sanatçı, bu yıl Fransa’daki son 1 haftasını, Paris’teki “Sanatçılar Tepesi” olarak adlandırılan ve Resim Sanatı tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan “Montmartre”de, geçirdi.. Paris Modern Sanatlar Müzesi ve diğer Çağdaş müzelerde araştırmalar yaptı.

 Gelecek yıl Toulouse-L’Isle en Dodon Turizm Ofisi-Sanat Galerisi’nde birde Kişisel Sergi açacak olan Sak, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yaptığı sanatsal çalışmalar ve açtığı sergilerle ülkemizin ve ilimizin adını başarıyla temsil ediyor. Sak, şu ana kadar yurtiçi ve yurtdışında  26 kişisel sergi açtı, 300 ün üzerinde ulusal ve uluslararası sergiye katıldı. Sanatçının son olarak Fransa’daki çalışma gruplarının dönem sergileri  ve gerçekleştirdiği Workshp’lar, Fransız basını tarafından da yakından takip edilerek birkaç kez haber haline getirildi..


Kimdir?

 

 

    “Şenol SAK,1964 yılında Bolu’da doğdu. ilk, Orta ve Lise öğrenimini Bolu’da tamamladı. A.I.B.Ü. EF- Resim Bölümünü bitirdi. Sanat eğitimciliğinin yanı sıra 1994-2013 yılları arasında 20 yıl, BSM Sanat Yönetmenliğini yürüttü.. Çalışmalarında, her türlü tekniği kullanan-SAK, kendine özgü kurgusuyla “balık” formunu işlemektedir. 1993 yılından bu yana 26 kişisel sergi açtı. 30’dan fazla ülkede, 300’ün üzerinde uluslararası Sergi, Bienal ve Trienal,e katıldı. Ulusal ve Uluslararası ödüller aldı. Çalışmaları, uluslararası kitap ve kataloglarda yayınlandı. Değişik ülkelerde sanatsal çalışmalarda bulundu.. Yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli özel ve resmi koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunan Sak, (A.I.A.P)-Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve GESAM üyesidir.. Sanatçı halen çalışmalarını kendi özel atölyesinde sürdürmektedir.”

 

  

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124