FUTBOLCU FABRİKASI (BUCASPOR-ALTINORDU)

İsmail HOTAKOĞLU yazdı...

FUTBOLCU FABRİKASI (BUCASPOR-ALTINORDU)

Fenerbahçe'den   Roma'ya transfer olan Salih Uçan ile adını duyuran Altınordu  Başkanı Seyit Mehmet Özkan, yeni yıldızların peşine düştüğünü, "İzmir'deki tesislere 10.MİLYON TL. yatırdıklarını, yetiştirdikleri genç sporcuların büyük  kulüplerin gözdesi olduğunu " söylüyor.

  SEYİT  MEHMET ÖZKAN KİM?

  2007 Yılında Bucaspor  Akademi kulübü ile TÜRK futboluna adını duyurdu. 2012 yılında Salih Uçan'ın  Fenerbahçe'ye transferi sırasında anlaşmazlığa düşerek Bucaspor ile yollarını ayırdı ve  ekibi ile beraber  ALTINORDU FUTBOL SOSYAL GİRİŞİMİ adı ile yeni oluşum yaptı. 48 futbol okulu, 6 futbol sahası ve 2 adet otel yatırımına 10 MİLYON harcayarak İzmir'de 5000 çocuğa ulaştı.Bucaspor'u bırakıp Altınordu kulübünde gençlere kucak  açtıklarını, burada barınma, beslenme,eğitim ve sağlık gibi hakların gençlere sağlandığını belirtiyor.

 Hedef modelde önemli yaş 15-18 yaş arası gruplar. 90 genç Altınordu Futbol Meslek  okuluna katılıyorlar.Ailelerinin yanlarından ayrılıp belirlenen liselerde eğitime başlıyorlar.Lojmanlarda kalan çocuklar okullarına servislerle götürüp-getiriliyorlar. Yarım gün okulda, yarım gün tesislerde zaman geçiriyorlar. Okul sonrasında beslenme, ingilizce ve sosyal eğitimler veriliyor.

  Bu arada özellikle Avrupa futbolunda başta Almanya olmak üzere alt yapı eğitimi gençlerde takip ediliyor ve bu okula getiriliyor.

  SİSTEM NASIL İŞLİYOR;

*Ege bölgesinde toplam 48 futbol okulu kurulu,

*7 ile 15 yaş arasında 5000 civarında çocuk bu okullara katılıyor.

*Buradaki başarılı çocuklar elit takımlara çağrılıyor.

*Daha sonra ise Futbol Eğitim Kurumu'na (AFEK) katılıyorlar.

*Başarılı olan 15-18 yaş arası çocuklar ise Futbol Meslek  Okulu'na (AFMO) yükseliyor.

*Futbolculara barınma, beslenme, eğitim ve sağlık gibi hakları sağlanıyor.

*Buradan mezun olan öğrencilerin son durağı ise A TAKIMI OLUYOR:

ALTINORDU'NUN EN ÖNEMLİ GELİR KAYNAKLARINDAN BİRİSİ DE SATTIĞI FUTBOLCULAR.

Kulüp bu sezon Gökhan Karadeniz'i Trabzonspor'a 900 bin Euro'ya sattı.

  Bu yazı 29.8.2014 tarihinde kaleme alındığında spor kamuoyunda Altınordu'nun geldiği lige geri dönebileceği düşüncesi hakimdi. Ancak kulüp bir proğram yapmış  ve  üç  sezon sonra süper ligi hedefliyorlardı. Bu takım bu sezonu ligde 7.sırada 54 puanla tamamlamıştır.Ellerindeki genç değerleri futbol transfer borsasında  istedikleri  fiyatlarla satarak kulüp bütçesine muazzam katkı sağlayacaklardır. Genç değerleri  tüm spor camiası zevkle seyretti.

 Bucaspor'da alt yapıya önem veren bir kulüptür.Her ne kadar bir alt lige düşmüş olsalar bile ellerindeki genç yetenekleri ülke sporunda isim sahibi yapacaklardır.

 GELELİM  BOLUSPOR'A...

  Sezon başlangıcında  50.yıl kutlanacağını, hedefsiz olunmayacağını söyleyenler, kulübe 5 kuruş faydası olmayan  güya spor yazarlarının, gördükleri yanlışları yazmamaları,transfer zamanı bol keseden atmaları, taraftarın bir önceki sezondan sonra  seyir zevki olmayan müsabakalara ilgisizliği, yapılmayan tepkisizlik, her şeyin doğru olduğu anlamını çıkardı.Neyse ki, sezon iki hafta önce rahatça bitti. Ekonomik sıkıntı had safhada, yük ağır. Elinde para kazanacağın futbolcu olmadığı gibi alttan ne gelir ne gider belli değil. 50. yaşını kutlayan  bir kulübün  skor bordu,  değil Türkiye'de, Dünya'da tek örnek. Bir taraf dijital saat, diğer taraf manuel  50 yıllık skor tabelası. Yaptıran kurum, ben tamir olsun  diye para verdim  diyor. Kulüp başkanı 50.000  tl.den  bahsediyor.

   Bu konuları Olay gazetesinde sayın Tekin Aytugar etraflıca ele almış,sayın Muharrem Demirel  kardeşim ise bir kaç kez kulübü bekleyen tehlikeleri n  analizlerini yapmışlar.Son günlerin  patlamaya hazır bomba  açıklamasını gayet anlaşır şekilde  kamuoyunu  aydınlatmış, ilgili ve yetkilileri uyarmıştır.

  Bu kulübe yazık etmeyin beyler. Yazılacak çok şeyler var. Bilenler ve harbiden bu işlere gönül verenlerle durum değerlendirilmesi yapınız . Vatandaşın sermayesi bitti. adımınızı akıllı ve ekonomik atınız.Geçmişten beri bir çok yönetici Bolusporun alt yapı nerededir? ne yapar? ne eder bilmez ama lafa geldi mi de alt yapı olmadan bu iş olmaz edebiyatı yapar. işte alt yapı örneği yazının birinci bölümü.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128