“Gamlı Firaki” yıllandıkça değerleniyor

40’lı yıllarda Bolu’da üretilen rakıların şişeleri bugün koleksiyoncuların duvarlarını süslüyor. Bolu’da üretilen rakıların hikâyesini Bolu Olay okuyucuları için araştırdık. Karşımıza Bolu tarihinin en ilginç kişiliklerinden biri olan Refik Firaki’nin “Gamlı Firaki” adında rakısı çıktı.

“Gamlı Firaki” yıllandıkça değerleniyor
 Haber; Ayşe Muş

 

1940’lı yıllarda (Deli Refik) lakaplı Refik Firaki’nin “Gamlı Firaki” adında rakıyı imal ederek Bolu’da piyasaya sürdüğü ortaya çıktı. Deli Refik ürettiği rakıya “Bolu’da Firaki fabrikasında halis üzümden hilesiz imal edilmiştir.” ibaresini de koyarak kendi ürettiği rakının kalitesini de tescil etmeyi de unutmamış. Kısmen fiziki ve ruhsal problemleri sebebiyle ordudan emekli olan Refik Firaki, aldığı cüzi maaşı ile geçinemediği için değişik işlerle uğraşır. Yukarı Çarşı’da bir “Ayaküstü Meyhanesi” açar. Dükkânının kepenkleri üstüne, büyük bir ay içersinde eski yazı ile yazılmış “Gamlı Firaki” tabelasını açar. Bu isim Bolululara çok ilginç gelir. Ahmet Refik, dükkânında sattığı rakıyı da kendisi çeker. Aktaş mahallesinde kurduğu bir imalathanede ürettiği rakıları dükkânında satar. Fakat askerlikten gelen sert mizacı, bu işi daha fazla götürmesine mani olur ve bir süre sonra, “Gamlı Firaki Ayaküstü Meyhanesi” kapanır…(M. Karamanoğlu Agy.S.10)

 

“Gamlı Firaki” nin reklam kâğıdındaki Osmanlıca yazının anlamı;

Refik Firaki’nin rakı imalatı için bastırdığı reklam kâğıdında eski Türkçe olarak şu ifadeler yer alıyor; “Firaki mamulâtı en birinci müskirattan olup Bolu’da Firaki fabrikasında halis üzümden hilesiz imal edilmiştir. Markamız 3 yıldızlıdır.”

 

Selahattin İkiz arşivi

 Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2013, 21:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
veysel
veysel - 8 yıl Önce

ramazan ayının ruhuna uygun bir haber olmuş. alkış..

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124