Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da coşkuyla kutlandı   19 Eylül Gaziler Günü, Bolu'da törenle kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla...

Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da coşkuyla kutlandı

 

19 Eylül Gaziler Günü, Bolu'da törenle kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Muharip Gaziler Derneği Bolu Şube Başkanı Sami Yıldız burada yaptığı konuşmada, 19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşallik ve Gazilik'' unvanı verildiğini ve bugünün gaziler günü olarak kutlanmaya başlandığını söyledi. Gazilerin Atatürk'ün temsilcisi, şehit ve gazilerin toprakları ulus yapan bir değer olduğunu vurgulayan Yıldız, ''Cumhuriyetin kurulduğundan itibaren Türkiye iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır. Kahraman Mehmetçik canını kanını kolunu bacağını feda ederek vatını düşman işgalinden kurtarmıştır'' diye konuştu. Güney Kore'de ve Kıbrıs'ta Türk askerinin canını ve kanını ortaya koyarak savaştığını anlatan Yıldız,''19 Eylül Gaziler Günü, bu vatan için canını kanını adayan kahramanların günüdür. Gaziler ve şehitler bu vatanın mihenk taşlarıdır. Gençlerimiz bizleri görecekler ve tarihlerine bağları daha da artacak. Gelecek nesillere Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını vatanı için canını kanını feda etmiş gazilerimiz ve şehitlerimiz gösterecek'' şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, Kore gazileri Mustafa Eker ve Şakir Çöpatlamaz'a madalyaları Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından verildi. Törene, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özkan, sivil ve askeri erkan ile gaziler ve yakınları katıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128