Gaziler gününün 93.yıl dönümü kutlandı

TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazilik" unvanı ile "Mareşal" rütbesinin verilişinin 93. yıl dönümünü tüm Türkiye'de olduğu gibi Bolu'da da kutlandı. Atatürk Anıtının önünde düzenlenen kutlamalar; Anıta çelenk bırakılmasından sonra, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kutlamalara Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer , Bolu AKP Milletvekili Ali Erçoşkun, Bolu il Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, CHP Bolu il Başkanı Kazım Karsu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu il Başkanı Sami Yıldız, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

 Gaziler gününün 93.yıl dönümü kutlandı

Haber: Kasım ŞAHİN – Semih BAYKAL

 

Gaziler gününün 93. yıl dönümünü Atatürk Anıtında gerçekleştirilen törenle kutlandı. Tüm protokolün, gazilerin ve şehit yakılarının katıldığı tören de konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu il Başkanı Sami Yıldız şunları söyledi; " Sayın Valim, Sayın Milletvekilim, Sayın Tugay ve Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Emniyet Müdürüm, kıymetli Devlet erkanı çok muhterem gazilerim ve şehit yakınları, saygı değer misafirler ve değerli basın mensupları 19 Eylül Gaziler günü münasebeti sebebiyle düzenlenen programa katılımınızdan ötürü Bolu Gaziler Derneği Başkanı olarak hepinize hoş geldiniz diyor. Bizleri yalnız bırakmayarak teşrif buyurduğunuz için şükranları mı ve saygılarımı arz ediyorum.Yüce Devletimizin adına Gazilerimiz ve şehit yakınlarının sorunlarını ve desteğiyle her zaman, her türlü sıkıntılarımızda yanımızda olan Sayın valimize, Milletvekillerimize, Tugay ve Garnizon Komutanımıza, Belediye Başkanımıza ve Emniyet Müdürümüze; Gazilerimiz ve şehit aileleri adına teşekkürü size borç bilirim. 19 Eylül Gaziler günü Savaş meydanlarında canını ortaya koyarak aziz milletine ve vatanına hizmet eden Gazilerim şeref günüdür. Bugün gazi olmanın gurur ve kıvancını büyük kudretini yaşıyoruz" dedi.

 

" TÜRK KAHRAMANLIĞININ TAÇLANDIĞI BİR GÜNDÜR "

 

19 Eylül büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsını Türk Kahramanlığı taçlandığı bir gündür. Birinci Dünya savaşı sonrasında emperyalist devletler Anadolu'yu dört bir yandan işgal ederek Bin yıllık Türk bayrağını sona erdirmek istemişlerdir. Bu vatanın evlatları Çanakkale de, Kafkaslar da, Filistin de Gazze de diğer tüm cepheler de çarpışarak düşmana bu fırsatı hiç bir zaman vermemişlerdir. Türkün çelik iradesi ve direnci karşısında başarılı olamayan ve emellerine ulaşamayan itilaf devletleri bu sefer Anadolu'yu istila etme görevini Yunanistan'a vermişlerdir. Megola İdeale, boş hayaller peşinde koşan Yunan ordusunun Anadolu da ki ilerleyişi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında ki kahraman Türk ordusu tarafından durdurulmuştur.

 

" GAZİ UNVANI ATAMIZDAN GAZİLERE İNTİKAL EDEN  BÜYÜK MİRASTIR "

 

Türk ordusu, 12 Eylül 1921'de 22 gün süren Dünya'nın en uzun ve en kanlı muhaberelerinden birisi olan Sakarya meydan muharebesin de mağrur Yunan ordusunu tarihinin en büyük bozgununa uğratmıştır. Ne mutlu kurtuluşu muharebe meydanından kaçmakta bulmuştur. Sonuç olarak düşman bir sene sonra Başkomutanlık meydan muharebesinde birliklerini imha etmiş olarak tekrar bozguna uğratılmış ve topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya meydan muharebesi Anadolu halkımın ölüm kalım mücadelesi olmuş ve Kurtuluş savaşımızın kaderini tahin etmiştir. Bu mücadele kaybedilseydi sömürgecilerin Anadolu'yu paylaşan planlı olan Sevr gerçekleşecek dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman askerleri sayesinde Anadolu halkı böyle bir karanlık tabloyla karşılaşmadı. Yokluktan var edilen bir orduyla gerçekleştirilen Sakarya meydan muharebesi, kurtuluş savaşının kaderini değiştirerek bu günün hür ve bağımsız Türk Devletini kurulmasını sağlamıştır. Türkiye Büyük Millet meclisi 19 Eylül 1921 tarihin de bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e Türk milleti adına Gazilik ve mareşallik rütbesini tevkif etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'e Türk milleti tarafından Gazi unvanı verilen ilk askerdir. 19 Eylül tüm gazilerimizin en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk içinde kıymetli bir gündür. Gururla taşıdığımız gazi unvanı Atamızdan gazilere intikal eden en büyük mirastır.

 

" TÜM MAĞRUR GAZİLERİN KAHRAMANLIK GÜNÜDÜR"

 

19 Eylül Kurtuluş savaşında cepheden cepheye koşan bu güzel yurdu düşmandan temizleyen bize armağan eden istiklal savaşı gazilerimiz dünya barışı ve insanlık uğruna Kore de savaşan Türk gücünü tüm Dünya'ya bir kez daha ilan eden Kore gazilerimiz Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran ve adada emais hayallerini Akdeniz karasularına gömen Kıbrıs Gazilerimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin rejim ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, tüm mağrur gazilerin şeh ve kahramanlık günüdür. Gaziler günü olarak bu 19 Eylül Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin de kuruluş günüdür. Kahraman Gaziler, Gaziler gününüz kutlu olsun. Sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilisiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık ve fedakarlık Türk milletinin gücünü ve kudretini ortaya koydunuz.

 

"ŞEHİTLER VE GAZİLER TOPRAĞI VATAN İNSANI ULUS YAPAN DEĞERLERDİR"

 

Şehitler ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Değerli konuklar Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar iç ve dış tehditlere marus kalmıştır. Bugünde bu tehditlerin artarak devam ettiği ifade ediyorum. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine birlik ve bütünlüğümüzü insanımızın bozulmasına bizde de bizden sonra ki nesillerimiz de hiç bir zaman müsaade etmeyecektir. Bu toprak bugüne kadar olduğu kadar bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır. Sevgili gençler Atatürk bu kutsal vatanı sizlere emanet etmiştir. Türk gençliğine yaraşır bir şekilde çalışarak ilim ve irfanla bu yüce devleti rahat olduğu seviye ye getireceğine canı pahasına koruyacağınıza gönülden inanıyorum. Türk genci Atatürk'ün emanetine sahip çıkacak, karakter, azim ve kudrete her zaman sahiptir. Değerli konuklar şanlı tarihimizin bu zaferin kahramanlarını hiç bir zaman unutulmamalı. Canlarını vatana ve millete adayan şehit ve gaziler her zaman hatırlanmalı ve onlara gerek değer verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşın gazilerine ilgisizlik tarihimizle olan bağı koparır.  Şehit ve gazilerimiz Türk toplumunun ortak değerleridir. Değerli konuklar gaziler günümüzü bizlerle paylaştığınızdan dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum. Türkiye muharip derneği adına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar. Hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.

 

GAZİ EVİ İSTEDİ

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu il Başkanı Sami Yıldız ile birlikte tüm protokol Atatürk Anıtı önünden dernek binasına kadar yürüyerek geldiler. Burada protokolü kabul eden Yıldız, Vali Zahteroğulları ile Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’dan Bolu’daki gaziler için bir gazi evinin yapılmasını ve ilimizden Kıbrıs’a gitmeyen bazı Kıbrıs Gazilerinin de Kıbrıs’a geziye gönderilmesini talep etti. Vali Zahteroğulları, Gazi Evi için gerekli çalışmaların yapılacağını ve Bolu’ya bir Gazi Evinin oluşturulacağını söyledi.Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER