GDO bir dünya gerçeği aksini söylemek yalan olur

Beypiliç’in, Bolu’da gerçekleştirdiği basın gezisi ve bilgilendirme toplantısında konuşan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR DER) Başkanı Sait Koca, 2017 yılında üretim kapasitelerini %110 artıracak projelerini tamamladıklarını belirtti.

GDO bir dünya gerçeği aksini söylemek yalan olur
HABER: KASIM ŞAHİN – FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen basın mensuplarıyla Abant’ta bir araya gelen Beypiliç hem sektörün bugünkü halini hem de gelecekteki durumunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Beypiliç’in üretim aşamaları ve yatırımları hakkında bilgiler veren Sait Koca şunları söyledi; Kuruluşundan bu yana daha sağlıklı üretim için üretiminin her aşamasını “kontrol altında” tutan ve getirdiği yeniliklerle sektörüne öncülük eden Beypiliç, yeni hedeflerle geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor. Kendi çiftliklerinde, uzman veterinerlerin sürekli takibi altında üretilen Beypiliç ürünleri, çok sıkı sağlık kontrollerinden geçtikten sonra tüketiciye sunuluyor. Beypiliç, ürettiği tüm ürünlerle her zaman gurur duyuyor ve gelişerek ilerlerken tüm tüketicilerin sevgisini kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.”

EN YÜKSEK KALİTE STANDARTLARINDA ÜRETİM YAPILIYOR

Beypiliç’in kendi kullanmayacağı ve tüketmeyeceği hiçbir ürünü üretmeyen çalışanlara sahip olduğunu belirten Koca; Beypiliç“TSE Helal Gıda”, IFS (Uluslararası Gıda Standardı), BRC (İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu) sertifikaları ve daha pek çok sağlık kalite belgesi ile de çalışanlarına destek oluyor. Beypiliç’in, dev tesisleri, sağlıklı ve hijyenik üretim koşulları, ve kalitesi ile de dünya markalarının tercihi oluyor. BURGER KING, POPEYES, ARBYS, LITTLE CEASARS ve SBARRO markalarının kendilerine özgü piliç ürünleri de Beypiliç tarafından özenle üretiliyor. Burger King tarafından bağımsız bir kuruluşa yaptırılan araştırma sonucunda Beypiliç’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki tedarikçiler arasında en yüksek kalite standartlarında üretim yaptığı ortaya çıkmış durumda.

Yeni yatırımlar geliyor

Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca, gerçekleştirilen basın toplantısında yeni yatırımlar konusunda bilgi verdi. 2016’da günlük 1,5 milyon adet sofralık yumurta üretimi kapasitesine sahip tesislerinin devreye gireceğini belirten Koca; “Değeri 25 milyon Euro dolayında olacak bu yatırımı uzun zamandan beri geciktirmemizin sebebi, çevre konusundaki hassasiyetimiz. Üretim sırasında ortaya çıkacak gübrenin enerjiye dönüştürülmesi ve çevreye olumsuz hiçbir etkisi olmaması konusunda tüm önlemleri eksiksiz şekilde gerçekleştirdik.” dedi.

2017’de hedeflerinin saatte 27.000 adet piliç kesim kapasitesine sahip yepyeni kesimhaneyi hayata geçirmek olduğunu söyleyen Dr. Sait Koca, “Üretim kapasitemizi yaklaşık %110 arttıracak bu projemizle ilgili teknik çalışmalarımızı tamamladık. Bu projenin maliyeti yaklaşık 65 milyon Euro. Şu an 2788 kişi istihdam ediyoruz. Yeni yatırımlarımızla birlikte 2020 yılında 7000 kişinin istihdam etmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

BOŞ YERE PİLİÇ ETİNDEN SOĞUTULUYORUZ

Zaman zaman sektör hakkında medyada ortaya çıkan olumsuz söylemlerin gerçeklerle alakası olmadığını ve tüketicilerin kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler yüzünden boş yere piliç etinden soğuduğunu belirten Dr. Sait Koca “Yetiştirme çiftliklerimizin tamamında “İyi Tarım Uygulamaları” sertifikasına sahip tek firmayız. Hem yetiştirme çiftliklerimiz hem de kesimhanemiz 365 gün 24 saat herkese açık. Dileyen herkes gelip tesislerimizi gezerek yüksek üretim kalitemizi yerinde görebilir. Sektörümüz gıda alanında en sağlıklı üretim standartlarını taşıyor.” dedi.

GDO BİR DÜNYA GERÇEĞİ

Koca, Türkiye'de GDO'lu ürünlerin en çok tartışılan konulardan biri olduğuna işaret ederek, "Şimdi, bu soya fasulyesinin GDO'lu olup olmadığını sorguladığınızı düşünüyorum. Cevabım, evet. Önemli bir kısmı GDO'lu. Zira dünyada ticarete arz edilen soya fasulyelerinin yüzde 90'ından fazlası GDO'lu. Biz de bu dünyada yaşadığımıza ve ithalat yapmak zorunda olduğumuza göre farklı bir durum beklemek yanlış olur. Tersini söylemek ise yalan olur." ifadelerini kullandı.

TERÖR İHRACATI ETKİLEDİ

Basın mensuplarının son yıllarda yaşanan terör olaylarının ve Irak, Suriye gibi ülkelerde yaşanan karışıklıkların sektörü nasıl etkilediğini sorusuna Sait Koca; “yaşanan terör olayları her şeyi etkilediği gibi bizim sektörümüzü de etkiledi. Doğu illerinde bazı dağıtıcılarımızın kapandığını söyleyebilirim. Ama bu sıkıntı da yavaş yavaş gideriliyor” dedi.
Aynı zamanda Irak’ın en büyük ihracat kapılarından birisi olduğunu belirten Koca, bir dönem Habur sınır kapısının kapalı olması Türkiye’de beyaz et sektörünü ciddi etkilemişti, dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 18:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sibel Dağlı
Sibel Dağlı - 6 yıl Önce

gdo lu üretiyoreunuz demek bunca zamandır neden söylemedin, beypiliç almıyoruz demek ki bundan sonra. diğer firmalardan da açıklama bekliyoruz. onlar da gdo lu yem kullanıyorlarsa onları da almayacağız.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124