Gece operasyonu ile kaldırılan ‘Bizans Sütunları’

18 Mayıs tarihinde Bolu Valiliği görevine atanan Erkan Kılıç, yıllardır tarihi valilik binası ön kısmında bulunan ve Bizans dönemine ait olan yaklaşık 11 mermer sütunu, sabaha karşı yapılan operasyonla yerlerinden kaldırdı.

Gece operasyonu ile kaldırılan ‘Bizans Sütunları’

Özel Haber: Erdal Tanrıverdi

1812 tarihinde dönemin Valisi Abbas Paşa tarafından Bolu Valiliği haline getirilen tarihi Bolu Hükümet Konağı binası, onca atlattığı badireye rağmen günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış ilimizin en önemli simgelerinden birisi.

1812 ile 1923 yılları arasında Osmanlı döneminde 111 yıl, 1923 ile 2022 yılları arasında Cumhuriyet döneminde 99 yıl olmak üzere toplam 210 yıldır millete hizmet vermeye devam eden Bolu Valiliği Hizmet Binası, 1926 yılında yangın, 1944 ve 1957 yıllarında deprem geçirmiş en son 2006 yılında restore edilerek tekrar hizmete alınmış bir tarihi yapı.

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 09.01.1990 tarih ve 1006 sayılı kararıyla tescil edilen bina koruma altına alınmıştı.

1957 yılında bu yana ilimiz çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihi değere sahip taş buluntuların konulduğu valilik bahçesinde sergilenen Bizans Sütunları gece operasyonu ile kaldırıldı.

Valilik bahçesi içerisinde yer alan yaklaşık 11 adet Bizans dönemine ait tarihi sütun, Kurban Bayramı öncesi Arife günü sabaha karşı vinçlerle yerlerinden sökülerek taşındı.

Bizans sütunlarının altında bulunan beton zemin de yerlerinden söküldü. Ortada sadece çimenler üzerindeki izler kaldı.

İki aydır Bolu Valisi olarak görev yapan Erkan Kılıç’ın Bolu’nun simgesi olarak bilinen bu tarihi eserleri ne amaçla yerlerinden kaldırdığı bilinmezken, yerlerinden kaldırılan yaklaşık 11 adet tarihi eserin ise nereye kaldırıldığı açıklanmadı.

Vali Kılıç’ın 18 Mayıs’ta görevine başlaması esnasında Gündem TV tarafından çekilen görüntülerde açık şekilde görünen sütunların ne amaçla ve nereye kaldırıldığı Bolu’da günün konusu oldu.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2022, 17:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza Malkoç
Hamza Malkoç - 3 hafta Önce

Bolu Valisini bu taşları kaldırdığı için tebrik ediyurum.sağ olsun varsun milli ve cesur vali.
Bu bizans taşlarının Bolu valiliğinin girişine sağlı sollu olarak konmasının sinsi bir manası vardı.Amerikan beyaz sarayının girişine iki adet minare koysanız ne anlama gelir se bu taşların anlamı da o idi.

SIRADAKİ HABER

banner128