Geleceğin Öğretmenlerine Trafik Semineri…

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen bilgisi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri Aslıhan ERYILDIRIM Ecem AZİZOĞLU Nur Nisa ÇAĞATAY 'ın topluma hizmet adlı ders kapsamında Öğretim Görevlisi Mehmet AKÇAY hocayla birlikte hazırladıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nde göreve yapan Ekipler Amiri Serhat Atalay ve bu yılın trafik polisi seçilen Eğitim Büro Memuru Gökhan Balcı ile birlikte Trafik, Trafik Kazaları, Emniyet Kemeri ve çeşitli konularda üniversite öğrencilerine bilgiler verdiler.

Geleceğin Öğretmenlerine Trafik Semineri…

Haber: KASIM ŞAHİN

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde görev yapan Ekipler Amiri Serhat Atalay ve Gökhan Balcı yaklaşık bir saat boyunca geleceğin öğretmenlerine trafik konusunda eğitici öğretici bilgileri üniversite öğrencilerine sundular. Güzel bir ortamda sohbet şeklinde geçen eğitim  sonrası AİBÜ Eğitim Görevlisi Mehmet Akçay ise trafik konusunda hazırladığı bilgileri şu şekilde sundu;

TÜRKİYE’DE TRAFİK KAZALARI

Ülke problemlerinin çözümü Atatürk’ün de belirttiği gibi ancak ve ancak öğretmenlerdir. Bir ülke problemi olan trafik kazalarının çözümüne ilişkin etkinlik düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ederim.

Ülkemizin eğitimdeki sıralaması 65 ülke içinde 45. ; sağlıktan nüfusa oranla acil servislere başvurmada 1. Sıradadır. Demokrasi endeksinde 167 ülke içerisinde 88. Yolsuzlukta 175 ülke içerisinden 68. Güvenlikte 125 ülke içerisinden 79. Sırada ölümlü trafik kazalarında 1. İş kazalarında 1. Sıradadır. 1. Sırada olması gibi çok önemli problemleri vardır. Ancak bunları çözebilecek genç öğretmenler yetişmektedir. Atatürk ‘ün dediği gibi ülkeyi kalkındıracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Bu nedenle ülke problemlerin çözümü sizsiniz. 

 

 Ülkemizde karayolu trafik kazaları ve bunların sebep olduğu maddi ve manevi yaraların gün geçtikçe attığı malumdur. Günümüzde trafik kazaları, savaşlar ve depremlerdeki kadar insan ölüm ve yaralanmasına neden olmakta, maddi zararlar da yıldan yıla artmaktadır. Gerçekten de uykusuz, yorgun ve alkollü araç kullanma gibi temel nedenlerle sadece 1999 yılında ülkemizde 438.338 karayolu trafik kazasında 4.596 kişi ölmüş; 109.899 kişi yaralanmış ve 262 milyon dolar maddi hasar meydana gelmiştir. 2014 yılında ise 1.199.010 trafik kazası meydana gelmiştir 3.524 kişi ölmüştür. Türkiye’nin en büyük ve en öncelikli problemidir. Bu tebliğde, karayollarında kazaların ve hasarların zaman serisi analizleri ile yıllık ortalama artış trendleri bulunmuş; ayrıca kaza sayıları ile yolcu ve taşıt sayıları arasında karayolları için regresyon analizleri yapılmıştır. Ülkemizle diğer Batı Ülkeleri arasında kazalar karşılaştırılmış; sonuçta ülkemizde trafik kazalarının artmasının temel nedeninin karayoluna ağırlık verilmesi, demiryollarının ihmal edilmesi olduğu görülmüştür. Halbuki karayolunun, demiryoluna göre 18 kat daha tehlikeli olduğu tespit edilmiş bulunmaktadır.

 

ÖLÜMCÜL TRAFİK KAZASINDA DÜNYADA BİRİNCİYİZ

30 yılda PKK terimi 40 bin kişiyi 50 yılda depremler 50 bin kişiyi trafik terörü ise 10 yılda 100 bin kişiyi öldürmüştür.

TRAFİK KAZASI- TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

 Ülkemizde her gün yaklaşık 600 ve her saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda günde 5-20 kişi ölüyor, 200 kadar kişi de yaralanıyor. Ortalama her yıl 5-6 bin kişi ölmekte ve 100-200 bin kişi de yaralanmaktadır. Günde ortalama 14 kişi ölmektedir ve her yıl 10 bin kişi ölmektedir. 100 binlerce kişi yaralanmaktadır.

 Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeni insandır. Bu oran ortalama %94’lere kadar ulaşmaktadır.

-İnsan faktörü %67, -Sürücü %27, -Yolcu %1, -Araç faktörü %5, -Yol faktörleri %1

TRAFİK KAZALARININ BAŞLICA NEDENLERİ

Trafik kazalarının sebepleri aşağıda verilen maddeler halinde gruplanabilir:

a)      İnsan,

b)       Sürücü

c)      Yaya

d)     Yolcu

1.      Yol

2.      Taşıt

3.      Çevre

4.      Trafik yönetim, denetim ve uygulaması

Sonuçta : Kazaların sebebi insanlardır.Peki insanların hangi nitelikleri kazaların sebebi olmaktadır?

-Eğitimsizlik, -Bilgisizlik, -Sorumsuzluk, -Saygısızlık, -Sabırsızlık, -Dikkatsizlik, -İhmalkarlık, - Hak hukuk ve adalet duygusundan yoksunluk gibi insan nitelikleridir.

YILDA 10 BİN KİŞİ KAZALARDA HAYATINI KAYBEDİYOR

 Öyleyse bu insan nitelikleri trafikte de evlerde her türlü kaza sebebi olabilir. İnsan gittiği her yere kendi niteliklerini götürmektedir. Niteliksiz insan nereye giderse özellikleriyle gittiği için her yerde aynı sorunları ortaya çıkarabilmektedir. İnsan niteliklerinin eğitim yoluyla değiştirmek suretiyle ülke problemlerinin çözümü mümkün olacaktır. İnsan niteliklerimizi eğitim yoluyla değiştirmemiz yıllık ortalama 10000 kişinin ölümün önüne geçmek mümkün görülmemektedir. Bunun için özellikle ülke problemlerinin tamamının çözüm bilimsel eğitim ve öğretimle olacaktır. Öğretmenler yokluğunda cehaletinde 10000 kişinin ölümün önüne geçirilmesinde en önemli unsurdur.

Yıllık 10 bin kişinin ölümünün engellenmesi başta anaokulu ve sınıf öğretmenleri olmak üzere bütün eğitimcilerin ve ailelerin birlikte çalışmaları sonucunda önlenebilecektir. Duran araçlar kaza yapmamaktadır. Aklın ve bilimin kullanımı tek çözüm yolu olacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128