Geleneksel Ata yemeğinde izdiham

Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönemlerin de Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından geleneksel olarak verilen bulgur pilavı, hoşaf, turşu ve kuru fasulyeden oluşan Ata Yemeği bu yıl da Birtur Restaurant' da verildi. Yemeğe CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Vali yardımcıları Mustafa Kemal Keskin ve Ömer Eru, MHP Bolu Belediye Meclis üyesi Ercan Üsküp, CHP Bolu Belediye eski Başkanı Necdet Gören, AKP Gençlik Kolları Başkanı Taha Furkan Sönmezel, Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar, çok sayıda Mustafa Kemal Atatürk'e gönül veren Cumhuriyet sevdalısı vatandaşlar, Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticileri ve üyeleri katıldı.

 Geleneksel Ata yemeğinde izdiham

Haber: Kasım ŞAHİN- Semih BAYKAL

 

Geleneksel olarak her yıl Cumhuriyet bayramında verilen yemekte konuşan Bolu Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Elfaz Temiz; "

Saygı değer vekilim, saygı değer Vali yardımcılarım, sivil toplum örgütlerinin çok değerli Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, saygı değer hanım efendiler, beyefendiler, çok değerli basın mensupları yemeğimize teşrif eden herkese sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Öncelikle iki olay tabi ki bizi burktu, acımız büyük ne olduğu halen belli değil ama Ermenek'teki olay ve ayrıca Hakkari'deki şehitlerimiz için bunların yakınlarına ve ulusumuza baş sağlığı diliyorum, Allah ölenlere rahmet etsin diğerlerinden de inşallah iyi haberler alırız diye umudumuzu halen devam ettiriyoruz. Değerli konuklar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimiz bugün tam 91 yaşında. Onu seven, ona gönül veren ve onu kollayan herkese selam olsun bayramınız kutlu olsun. Cumhuriyetimizin ulusumuza kazandırdığı o yüce değerlerine ve de aynı zaman da Atatürk ilke ve devrimlerine hepinizin bildiği gibi son yıllar da saldırı üstüne saldırıda bulunarak, onları yıkmaya tek tek yok etmeye uğraşıyorlar. Bayrağımızı gönderden indirdiler, Atatürk'ün büstlerini kırıp heykellerine benzin döküp yakıyorlar. Ama unutmasınlar ki onun heykellerini yakmakla onun fikirlerini hiç bir zaman yok edemeyecekler, Türk ulusu her zamanınkinden daha fazla onun fikirlerine, onun devrimlerine sahip çıkacaktır. Hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinden uzaklaşıp, çağdaşlığı gericiliğe tercih edenlere yeri ve zamanı geldiğinde halkımız asla itibar etmeyecektir ve gerekli cevabı da verecektir. Atatürk'ün koyduğu Yurtta Barış Dünya da  Barış ilkesinden uzaklaşanlar ülkemizi dış politika da, bütün komşularımızla durup dururken sorunlu ve itibarsız hale getirmişlerdir. Ayrıca ülke içerisinde de toplumu kutuplaştırarak huzursuz bir hale getirmişlerdir. Bu büyük millet yeri ve zamanı geldiğinde hiç bir emperyalist gücün oyuncağı olmadan, bu badireleri de atlatarak Atasına ve onun kurduğu Cumhuriyetine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına gerçekten, yürekten inanıyorum ve çok fazla da umutluyum" dedi.

 

"CUMHURİYET BAYRAMLARINI BURUK KUTLAMAYA ALIŞTIK"

 

ADD Başkanı Elfaz Temizden sonra kürsüye gelen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, son bir kaç yıldır terör olaylarından dolayı Cumhuriyet Bayramlarını buruk kutlamaya alıştıklarını söyleyerek şunları ifade etti; " Tabi son bir kaç yıldır tesadüf müdür, özellikle mi yapılıyor bilemiyor. Özellikle bu terör olaylarından dolayı Cumhuriyet bayramlarını buruk kutlamaya alıştık. Hükümetin uygulamaları da buna eklendi. Halkın bayramını halka yasaklama uygulamaları, teröristlerin her nedense 29 Ekim'e doğru faaliyetlerinin artması bizim bir kaç bayramı buruk geçirmemize sebebiyet veriyor. Bu yıl aynı şeyler oldu, bir de ek olarak dün akşam maalesef üzüntülü bir haber aldık Karaman da 18 maden işçimiz şu anda toprak altında. Evet maalesef her geçen dakika, her geçen saniye ümitlerimiz tükeniyor. O anlam da yine buruk bayram kutlamasındayız. Sayın dernek Başkanımız Elfaz Temiz ifade etti gerçekten ülkemiz çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Cumhuriyetimiz bir asrı tamamlayacak neredeyse ama şu Cumhuriyet'ten rövanş almak isteyen içerdeki ve dışarıdaki düşmanlarımız bir türlü mücadeleyi bırakmadı. 9 yıl sonra yüzüncü yılımızı kutlayacağız her türlü engellemeye rağmen. işte bu Cumhuriyeti kuran ve Türk milletine armağan eden bana göre Dünyanın en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk nutkun da aslında çok şeyi çok yıllar önce söylemiş. Harici düşmanlardan bahsetmiş, dahili düşmanlardan bahsetmiş, içerideki iş birlikçilerden düşmanlardan bahsetmiş. Herhalde hepimiz harici düşmanları biliyoruz.  Bir de onların yerli işbirlikçileri var.  Acaba büyük Atatürk ne demek istemiştir ben çocukken, şimdi görüyorum ne demek istediğini. İşte yerli işbirlikçiler şu an da ülkeyi yöneten insanlar ve bu insanlar başkalarının çıkarlarını milletin çıkarlarının üstünde görüyorlar. Evet ben bütün bunlara rağmen Atatürkçü Düşünce Derneğimizin Bolu da dışarıdan engellemeleri biliyoruz, içeriden de bazı arkadaşlarımızın kişisel kapris içerisin de ADD' ye yardımcı olmadıklarını düşünüyorum. Arkadaşlar, arkadaşlarımız gerçekten zor bir misyon üstlenmişler dernek başkanımız ve yöneticiler. Şu dönem de Atatürkçü olmak memlekette neredeyse şu sayılıyor. Bu zor şartlar da gemiyi yüzdürmeye çalışıyorlar. Bizlere düşende daha fazla yardımcı olmak" diye söyledi.

 

"MADEN ALTINDA KALAN İŞÇİLERİMİZİN AKIBETİNİ MERAKLA BEKLİYORUZ"

 

Son olarak kürsüye gelen Bolu Vali yardımcısı Mustafa Kemal Keskin; " Öncelikle Valimiz adına sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 91. yıl dönemini kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyim. Yine bugün dünden itibaren ülkemizi üzüntüye boğan Karamanda Ermenek'te  maden altında kalan işçilerimizin akıbetini merakla bekliyoruz. Onun üzüntüsü içerisindeyiz. Yine Hakkari'de şehitlerimiz var. Vatan uğruna şehit olan Mehmetçiklerimizin üzüntüsü memleketimizi üzüntüye boğmaktadır, bunun kederi içerisindeyiz. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok zor şartlar altında, çetin şartlar altında Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde atalarımızın, dedelerimizin Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla, Milli beraberlik ruhuyla verilen büyük bir kurtuluş mücadelesinin sonucunda kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra Büyük Önderimizin yönetiminde toplanan TBMM kararlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gelişmesi, kalkınması, çağdaş medeniyet yolunda ilerlemesi yönünden büyük adımlar atılmıştır. Ülkemiz de zaman zaman sıkıntılar olabilmektedir ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti yine milli birlik ve beraberlik ruhuyla birbirimize kenetle daha çok sarılarak, daha çok çalışarak Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda, aydınlık izinde, çağdaş medeniyet yolunda mutlaka ilerleyecektir ve gelişmiş kalkınmış ülkelerin seviyesine mutlaka ulaşacağını düşünüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum" diye ifade etti. Bu yıl Ata Yemeğine katılım çok yüksek olması da gözlerden kaçmadı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128