“Gelin mağduriyetinizi giderelim”

Tabaklar Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Gökçe İşhanı’nda faaliyetlerini sürdüren Bolu Varlık Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarında mağdur edilmiş insanların haklarını arayarak sigortacı ile sigortalı arasında köprü vazifesi görüyor.

“Gelin mağduriyetinizi giderelim”
 Bolu Varlık Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri müdürü Sinan Cantürk “Son 10 yıl içerisinde, trafik kazası geçirmiş, mağdur olmuş kişilere ulaşarak, ölüm halinde destekten yoksun kalma tazminatı, yaralanma halinde maluliyet tazminatlarını sigortacı ile sigortalı arasında köprü vazifesi yaparak talep etmekteyiz” dedi. Cantürk, Bolu’da ilk defa böyle bir hizmetin verildiğini belirterek “Zarara uğrayan kişilere danışmanlık hizmeti vermekte ve hasar tasfiye işlemlerini hasar uzmanı ve hukukçularımızla beraber sonuç alacak şekilde yürütmekteyiz. Vatandaşlarımız arasında bu işlemlerden mağdur olan kişiler varsa bize ulaşabilirler.” Şeklinde konuştu. Cantürk; “ Kaza sonucunda ortaya çıkan zararların tasviye işlemleri; konusunda uzmanlaşmış ve deneyimli bir ekip çalışması sonucunda çözümlenmektedir. Mevcut sigorta sektöründe ki rekabet koşulları ve olumsuz yaklaşımlar kaza olayları sonucunda mağduriyetlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi için mutlaka konusunda uzman ve deneyimli bir ekibin profesyonel desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Öyle ki; bazen bilgi sahibi olmadığımız pek çok konuda hakkımızın olduğunu ancak konusunda uzman, deneyimli kuruluş ve kişilerden öğrendiğimiz bir gerçektir.”biçiminde konuştu.

 

 

“HAKLARIMIZI BİLELİM”

 

Çoğu zaman mağduriyetlerin giderilmesi konusunda eksikliklerin olduğunu söyleyen Cantürk; “Kaza sonucunda sigorta şirketlerinden talep edilecek her türlü tazminatları almak bazen uzun bir süreci gerektirmektedir. Bu durum ilgili kuruluşların keyfi tutumlarından kaynaklanabileceği gibi bazen de hak sahiplerinin haklarını takip etme konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır. Oysa mevcut yasalar ve sigortacılık mevzuatı kaza ve zarara uğrayan insanları korumayı amaçlamaktadır. Kaybedilen her değerin mutlaka karşılığı olacağı bilinci ile hareket edildiği takdirde zararların telafi edilmesi mümkün olabilmektedir.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 12:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
eflatun
eflatun - 7 yıl Önce

kimsenin aracılığa ihtiyacı yok, gitsinler sigorta şirketine müracaat yapsınlar.

eflatune
eflatune - 7 yıl Önce

fark davası içinde sana mı gelsinler..

SIRADAKİ HABER