Genç diş doktorundan tavsiyeler

Bolu’nun önde gelen işadamlarından ve aynı zamanda matbaacılık sektöründe Bolu’da çığır açıp yıllardır bu mesleği oğlu Levent Özkan, damadı Birdal Esenle birlikte sürdüren Kemal Özkan’ın torunu Kemal Çağlar Özkan’la dişçilik üzerine önemli bir söyleşide bulunduk. Dede ve Baba mesleği yerine hayalinin mesleği olan dişçiliği seçen ve mezun olduktan sonra Bolu halkına bu hizmeti sunmak için özel diş kliniği açan Msc. Dt. Kemal Çağlar Özkan, dişin insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Genç diş doktorundan tavsiyeler
HABER-RÖPORTAJ: KASIM ŞAHİN

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1989 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Bolu’da tamamladıktan sonra 2012 yılında Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. Daha sonra 3 yıl İstanbul’da çalışma hayatımı sürdürdüm, aynı zamanda 2014 yılında Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalında uzmanlık eğitimimi tamamladım. 2015 yılında askerlik görevimi Isparta-Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda yerine getirdim. Haziran ayından itibaren de kendi kliniğimde çalışmalarımı sürdürmekteyim.
Ülkemizde kişilerin ağız sağlığına verdikleri önem ne durumda?
Maalesef ülkemiz insanın genel özelliği diğer sağlık konularında olduğu gibi herhangi bir şikayet yaşayana kadar, hatta şikayet hayatlarını çekilmez hale getirdiğinde ancak ilgili doktora başvurmak oluyor. Halbuki erken teşhis ve tedavi diğer bütün tıp alanlarında olduğu gibi diş hekimliğinde de önemli. Hiçbir problemi olmadan rutin gelinen kontrollerde ise teşhis çok erken sağlandığından hem tedavi maliyetleri düşer hem de tedavi çok kısa sürede, kolay ve ağrısız bitirilebilir.
Günlük diş bakımımız nasıl olmalı? Daha beyaz dişler için nelere dikkat etmeliyiz?
Günlük diş bakımının en önemli kısmı tabi ki diş fırçalamaktır. Günde en az 2 kere 2 dakika fırçalamak günlük diş bakımı için büyük oranda yeterlidir. Bununla beraber günde bir kere diş ipi kullanımı bunu destekleyecektir. Ve tabi günde iki kere doğru fırçalama yanında 6 ayda bir gidilecek rutin kontroller diş muayenesini sizin için korkulacak bir yer olmaktan çıkaracaktır. 
Dişlerin genetik olarak belirli bir renk tonu vardır. Yalnızca diş fırçalamayla bunu değiştiremeyiz. Daha beyaz dişlere sahip olmak için klinik ortamında uygulanan diş beyazlatma(bleaching) işlemi faydalı olacaktır.
Acısız ve ağrısız tedavi mümkün müdür?
Ağız içindeki tedaviler anestezi sonrasında (uyuşturma ile) tamamen acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilir.
Diş taşı temizliğinin dişlere zararı var mıdır?
Doğru ellerde, doğru yöntemlerle yapıldığında herhangi bir zararı yoktur.
Her ağrıyan diş çekilir mi?
Kesinlikle hayır. Ağrının sebebi çürük ise kanal tedavisi veya dolgu ile diş kurtarılmaya çalışılmalıdır.
Estetik dişlerim olsun istiyorum ama dişlerim küçültülmesini istemiyorum, başka bir uygulama şekli var mı?
Estetik çok geniş kapsamlı bir kavramdır, lamina kaplamalar beklentilerimize en uygun olarak dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan yapılabilir.
Kanal tedavisi nedir, neden yapılır?
Eğer çürük sinirlere kadar geldiyse sadece dolgu yapmak yeterli olmaz, bununla birlikte dişin kökünde bulunan sinirlerin çıkarılıp bu kanalların da doldurulması gerekmektedir.
Hangi durumda porselen diş yapılır?
Dişin gövdesinde aşırı madde kaybı söz konusu ve bu bölge dolgu ile telafi edilemiyorsa porselen diş yapılır. Bununla beraber estetik amaçla da porselen diş yapılabilir.
Çekimden sonra mutlaka tedavi gerekli mi?
Çekim sonrası, çekilen dişe komşu dişler bu boşluğa doğru hareket ederler ve diş dizisi bozulur, bu sebeple bu boşluğun köprü veya implant (kemiğe vida) ile restore edilmesi gerekir.
İmplant işlemi ne kadar sürmektedir?
Vakaya göre değişmekle beraber 1 implantı cerrahi olarak uygulama süremiz genelde 15 dakikadır. Birçok vakada diş çekilir çekilmez çıkan diş boşluğuna implant yerleştirilebilir. Cerrahi aşamayı takiben implantla çene kemiği arasında sağlıklı bir kemik dokusu oluşumu için alt çenede 2-3 ay üst çenede 3-5 ay beklenmesi gerekir. Yeterli süre geçtikten sonra protez aşamasında, implantların üzeri açılıp ölçüleri alınır. 2-3 seansta ve yaklaşık 1 haftada implant üstü protez yapılarak tedavi tamamlanır.
İmplant öncesi ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır?
Hastanın genel sağlık durumunun ve mevcut dişlerinin detaylı bir klinik ve radyolojik muayenesinden sonra, çene cerrahımız implant için uygun bir aday olup olmadığına karar verir. Hastanın diş ve diş eti hastalıklarına neden olan etkenler ağızdan uzaklaştırılır. Ağız bakımı ve sağlığı kazandırıldığında implant uygulaması yapılır.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128