Gençler ünlü yazar Mustafa Kutlu’yu anlattı

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) gençleri tarafından gerçekleştirilen Yazar Mustafa Kutlu Paneline katıldı. Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü’nün önderliğinde kurdukları okuma grubunun faaliyetleri kapsamında, aylarca yazar Mustafa Kutluyu okuyan ve onu anlamaya çalışan gençler okuma faaliyetinin sonunda gerçekleştirilen panel ile Kutlu’yu anlattı.

 Gençler ünlü yazar Mustafa Kutlu’yu anlattı

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Bolu Şubesi gençlerinin, Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü önderliğinde oluşturdukları okuma grubunun faaliyetleri devam ediyor. Gençler son okuma faaliyeti olarak aylarca ünlü yazar Mustafa Kutlu’yu okudular ve onu anlamaya çalıştılar. Okuma faaliyetinin sonunda ise bir panel düzenleyen gençler katılanlara Mustafa Kutlu’yu anlattılar.

Panele Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, AK Parti Bolu İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Protokol konuşmaları ile başlayan panelde ilk olarak söz alan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Prof. Dr. Sami Güçlü’ye gençlerin yetişmesinde büyük katkısı olduğu için teşekkür ederek; “Sizleri ve gayretlerinizi yakından takip ettiğim için sizler benim için önemlisiniz. Sayın Bakanımız, Türkiye’de kimsenin düşünmediği veya düşünse de yapmaya cesaret edemediği bir şeyi yapıyor. Şu an birden fazla ilde Türkiye’nin geleceğinde önemli yerler alabilecek bir gençliği yetiştirmeye çalışıyor. Ben bunu Osmanlı’daki Enderun Mekteplerine benzetiyorum. Bakanımız, tüm vaktini buna adamış, sağlığında problem olmasına rağmen bu görevini aksatmadan yürütüyor. Bunu da ayrıca gönüllü yapıyor. Bizler sadece onun yaptığı bu hizmetlere mekânsal olarak destek vermekle yetiniyoruz. Eğer sizler bu çalışmalara devam eder, tek gözlü değil her tarafa bakacak şekilde kendinizi yetiştirirseniz ki bu konuda oldukça azimlisiniz, inşallah önümüzdeki dönem içerisinde yetişmiş insan olarak Türkiye’de hayat bulacaksınız. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı yetişmiş insan sıkıntısıdır” diye konuştu.

“Sayın Bakanımızın bizlerin yetişmesine de çok büyük katkıları olmuştur”

Konuşmasının devamında Sami Güçlü’nün bugünkü gençlerin yanı sıra kendilerinin yetişmesinde de büyük katkıları olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz; “Sayın Bakanımız geçmişte bizim yetişmemizde de çok önemli katkılar sağlamıştır. Bizlerde sizin yaşlarda yetişmiş ve üniversiteyi bitirdikten sonra Bolu’ya dönmüşüz.  Şu an Altındağ Belediye Başkanı olan kardeşimiz de o dönemde Bolu’da okuyor ve bizi ağabey olarak görüyor. Ben ilk Sakarya’da yetişen birisi olarak Bolu’da Belediye Başkanıyım, Yüksel Coşkunyürek arkadaşımız var Sami Bey’in talebesi olarak o da milletvekilliği yaptı ve şu anda İl Başkanımız. Sizler ise çok daha ciddi şekilde yetiştiriliyorsunuz. Onun için çok önemlisiniz. Bize sizin yaşlarınızdayken birisi bu noktalara gelebileceğimizi söyleseydi herhalde buna inanmazdık. Ama o günkü şartlarda bile yetişen bizler bugün insanlığın önünde hizmet etmeye çalışıyoruz ki sizler bizden daha özel yetişiyorsunuz. Üstadın bir sözü vardı; İstanbul’da eskiden Terkos suyu içilirdi ve musluğu açtığın zaman ilk akan su bulanık akardı ve ondan sonra durulurdu su. İşte biz bulanık nesil olarak Türkiye’de böyle bir hizmet yapısına gidebilecek gücü bulup şu an halkımıza hizmet edebiliyorsak sizlerin bizim duru neslimiz olacağınızı umut ediyor ve daha büyük işler başaracağınızı temenni ediyorum. Bu çalışmalarınızdan dolayı da sizleri kutluyorum” dedi.

“Gençlerimizle yeteri kadar ilgilenmemiz gerekiyor”

Başkan Yılmaz’ın ardından konuşan Abant İzzet Baysal Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise ; “Gençlerimizin yetişmesine büyük önem veren, buna zaman ayıran ve büyük bir fedakârlıkla gençlerimizle ilgilenen çok değerli Sami Hocamızı tebrik ediyor ve kendisini tekrar kutluyorum. Gençlerimizi de kutluyorum onlarda yakaladıkları bu fırsatı çok iyi şekilde değerlendiriyorlar. Şu anda benim yaşım 52 ve gençlerimiz bana bizim yaşlarımızda olsaydınız ne yapardınız diye bir soru sorsalardı, onların yaptığı gibi herhalde hiç nefes almadan, boşluk bırakmadan kitap okur kendimi en iyi şekilde yetiştirirdim. Çünkü insan farklı bir varlık. Ben 5 yıllık rektörlük görevimde şunu hissettim; gençlerimiz için bina yapıyoruz, içine cihazlar alıyoruz, alt yapısını, yolunu, suyunu yapıyoruz ama gençlerle yeteri kadar ilgileniyor muyuz? Hayır. Aslında bizim odaklanmamız gereken yegane iş gençlerin iyi yetiştirilmesi. Çünkü insan ne kadar çok bilgi ile donatılırsa, o insan da insanlık için o kadar faydalı oluyor. Ben tüm gençlerimizi kutluyorum ve Sayın Sami Hocamıza da gençlere zaman ayırıp onların iyi yetişmesinde büyük payı olduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından gençler sırayla Mustafa Kutlu’dan anladıklarını salondakiler ile paylaştı. Üç konuşmacı gencin Mustafa Kutlu’yu anlattıkların panel daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

“Nitelikli bir nesle ihtiyacımız var”

Panelin ardından kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü de şu ifadelere yer verdi:

“Bu devam edecek bir faaliyet ve bunun üzerine yeni şeyler katmamız lazım. Doğru olduğuna inandığımız yolda sonuna dek yürümemiz lazım çünkü başka çıkış yolumuz yok. Mustafa Kutlu’nun önerdiği huşularla ilgili arkadaşlarımız bazı şeylerden bahsetti panelde; Türkiye apaçık bir ilerleme gösteriyor. İslam ülkeleri arasında en önde gelen ve en zengin ülke bizim ülkemiz. Ayrıca insanlarının da vizyonları çok güçlü. Ama bunu hayata geçirecek insan konusunda da kıtlık yaşıyoruz. Çok nitelikli bir nesle ihtiyacımız var ve bugün gençliğe hakim olan özelliklerden de sıyrılmış bir nesle ihtiyacımız var. Yani kendisini bir davaya adamış, çalışmayı karakter haline getirmiş, bencillikten uzak ve milletinin, büyük idealinin peşinde koşacak bir gençliktir idealimiz olan. Dolayısıyla ben bu konuda bize çok güzel bir örnek olan bu gençlerimize, bu yolda beraber yürüyen herkese ve özellikle bizlerin Bolu’da tüm faaliyetlerimizi destekleyen, yerlerini tahsis eden, kitaplarımızı temin eden Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a, onun yardımcılarına, Sayın Rektörümüz Hayri Coşkun’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onların bu destekleri olmasa bu işler çok kolay olmaz.

Daha sonra panelist gençler ve panele katılanlar hep beraber bir hatıra fotoğrafı çektirdi. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128