Gençliğe hitabı unutmadılar

ADD Bolu Şubesi Türk Gençliğine hitabının 87’inci yıldönümü için basın toplantısı düzenlendi. ADD Bolu Şube Başkanı Elfaz Temiz yaptığı konuşmada; “Bu gün birilerinden emir alan gençlik biat gençilğidir” diye konuştu.

 Gençliğe hitabı unutmadılar

ADD Bolu Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Doğa Başaran’da yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün biz  gençlere bir öğüt olarak kaleme aldığı gençliğe hitabenin 87. yılındayız. Bizlere en kıymetli hazine olarak emanet edilen Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yılmaz bekçileriyiz. Günümüzde cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün heykellerinin yakılıp yıkıldığı, bayrağımızın indirildiği, laik demokratik cumhuriyetimizin değerlerine ve Atatürk devrimlerine karşı yapılan çirkin saldırılara karşı  cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olan biz Türk gençliğine düşen vazife gençliğe hitabeyi bugün daha yüksek sesle okumak ve anlamaktır” Gençler hep birlikte Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği hitabı hep birlikte okudular.

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

 

                                                                                                  

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 11:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 6 yıl Önce

siz otururken arkanızda bekleyen ne gençliği?

SIRADAKİ HABER