“Gençlik ve Güvenli Gelecek”

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü, bolu Valiliğinin öncülüğünde 12 lisede, “Gençlik ve Güvenli Gelecek” konulu bir dizi konferanslar verdi. İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, konferans sonrası öğrencilere, içerisinde özellikle suç örgütlerinin verebileceği zararlar konusunda bilgilerin yer aldığı broşürler dağıttı.

 “Gençlik ve Güvenli Gelecek”

İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, öğrencilere yönelik açıklamalarda bulunduktan sonra yetkililer konu hakkında şunları söylediler; Davranışların görünmez dünyası düşüncelerdir. Bu sebeple gençlerimizi arzulanan istikamette davranışlarda bulundurmak için önce düşünce dünyasında gerekli değişikliğin yapılması gerekmektedir. Gençlik çağı insan yaşamındaki en kritik dönemlerden biridir. Çocukluktan ergenliğe adım atan gençlerde ilk değişiklikler önce fizyolojilerinde başlamaktadır. Ergenlik dönemi ile gençliğe ilk adımını atan bireyin fizyolojilerindeki bu orantısız ve karmaşık görüntü psikolojisinde de görülmektedir. Gençlerimizi suç örgütlerinden ve zararlı düşüncelerden koruyabilmek için kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine yetebilen, rasyonel, mantıklı ve akılcı bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

Aslında gençlerin büyüklerden beklediği sınırsız bir özgürlük ve başına buyruk olmak değildir. Onlar; toplumda kendilerine yer edinebilmek, kendilerini ispat etmek için bağımsız olmak, güvenilmek ve adam yerine konmak isterler. Onların sabırsızlığı gençlik çağının belirsizliğinden bir an önce kurtulma çabasından kaynaklanmaktadır.

Bu amaçla yapılan çalışmalar sonucunda gençlerin yaşamlarını sorunsuz bir şekilde devam ettirmeleri, suç örgütlerinin propagandalarına karşı daha bilinçli olmaları, muhtemel gelebilecek tehditlere karşı duyarlı olabilmeleri amacıyla, Gençlik ve Güvenli Gelecek isimli konferans içeriği hazırlanmış, hazırlanan konferans metni hakkında uzman kurum ve kuruluşların da görüşü alınmıştır. Konferansın ikinci bölümünde videolar eşliğinde yaşanmış hayat hikâyelerine yer verilerek içeriğin algılanması daha da etkili hale getirilmiştir.

Bu kapsamda Bolu Valiliği öncülüğünde, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 2014-2015 Eğitim/Öğretim yılı içerisinde İl Emniyet Müdürlüğünde görevli, iletişim uzmanlığı ve etkin sunum eğitimleri almış, konusunda uzman görevlilerimiz tarafından; İlimiz merkezinde bulunan liselerde öğrencilere yönelik olarak "Gençlik ve Güvenli Gelecek" isimli konferanslar verilmekte ve bu konuda hazırlanan görsel içerikli materyaller dağıtılmaktadır.

Lise öğrencilerinin toplumsal bütünleşme ve dayanışmayı benimsemeleri, başta terör örgütleri olmak üzere zararlı oluşumların ağına düşmelerinin engellenmesi amacı ile gerçekleştirilen “Gençlik ve Güvenli Gelecek” konulu konferans bugüne kadar il merkezinde 12 Lisede eğitim görmekte olan toplam 1.784 öğrenciye verilmiş olup, devamında planlı olarak İl Merkezinde bulunan 7 lisede daha konferanslara devam edilecektir. HABER MERKEZİ     

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128