Gerçek 1 Mayıs CHP iktidarında kutlanır

Türkiye 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına hazırlanıyor Kutlamaların nasıl geçeceği merak konusuyken siyasi partiler de bu konuda ki temennilerini dile getiriyor. CHP İl Başkanı Fügen Kara 1 Mayıs kutlamalarının CHP iktidarında hak edildiği gibi kutlanacağını söyledi.

Gerçek 1 Mayıs  CHP iktidarında kutlanır
 Haber; Duygu Kaya

 

CHP Bolu İl başkanı Fügen Kara 1 Mayıs İşçi bayramı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kara ‘’ 1 Mayıs, işçilerimiz ve emekçilerimiz açısından hak ve özgürlükler mücadelesinin en önemli günüdür. 1 Mayıs, aynı zamanda savaşa ve sömürüye karşı dünya emekçilerinin ‘’barış’’ diye haykırdığı gündür.1 Mayıs; dili, dini, ırkı, ulusu, cinsiyeti, siyasal ve sosyal düşüncesi ne olursa olsun milyarlarca işçinin demokratik sosyal haklarını haykırdığı, dayanışmayı ve mücadelesini yükselttiği gündür. Bu ülkenin Başbakanı bugün sizlere ‘’Biz 11 yıllık iktidarımızda emekçilerin işçilerin haklarını koruduk’’ diye seslenirken gerçekte AKP iktidarında emekçilerin, işçilerin haklarına bir saldırıyı gizlemek istemektedir. İşçiyi, emekçiyi müşteri gibi gören bir anlayış iktidardadır. İşçiyi, emekçiyi insan yerine koymayan bir anlayış iktidardadır. ‘’Ne güzel öldüler!!’’, Bu onların kaderiydi!’’ diyen bir anlayış iktidardadır. 11 yıllık AKP iktidarında iş kazalarında toplamda 12.000 emekçi hayatını kaybetmiştir. AKP, iş kanununda yaptığı değişikliklerle, güvencesiz, esnek bir çalışma hayatı reva görmüştür. İş güvencesini ortadan kaldırmıştır. AKP, kadınları çalışma hayatının dışına iterken, çıkarılan yasalarla çocuk işçilerin sayısı 1 milyona çıkmıştır. AKP işçilerin sendikalaşma hakkını engellemiştir. AKP çağdaş kölelik olan ‘’taşeron’’ uygulamasının kapılarını ardına kadar açmıştır. 2002 yılında kamudaki toplam taşeron işçisi 20 bin civarında iken,2013 yılında bu rakam 600 bini aşmıştır. Toplamda 1,5 milyon taşeron işçi çalışmaktadır. AKP iktidarında kamuda özelleştirme nedeniyle işsiz kalan kamu işçileri zorla 4C’li yapılmış özgürlük hakları ellerinden alınmıştır. AKP iktidarında ‘’telafi çalışması, çağrı üzerine çalışma, serbest zaman uygulaması, denkleştirme süresi’’ gibi yeni esnek çalışma biçimleri getirilerek, emekçiler güvencesiz çalışmaya mahkûm edilmiştir.’’ Dedi.

 

“Gün gelir, zorbalar kalmaz gider’’

 

Açıklamasının devamında Fügen Kara şunları söyledi ‘’ CHP; Türkiye’de işçilerin, emekçilerin ekonomik, sosyal hak ve özgürlüklerini evrensel, çağdaş bir düzeye taşıyan ve demokratik gereklere uygun şekilde hayata geçirilmesi için sonuna kadar mücadele edecektir. Çünkü bir gerçeği çok iyi biliyoruz: ‘’Gün gelir; gün gelir, zorbalar kalmaz gider’’ ve ‘’ Birleşmiş bir halkı, hiçbir güç yenemez!’’ CHP iktidarında örgütlenme özgürlüğü ve iş güvencesi sağlanacak. CHP iktidarında taşeronlaşma sona erecek. CHP iktidarında işsize iş, yoksula aş sağlanacak. CHP iktidarında üreten ve adilce bölüşen bir Türkiye yaratılacaktır.” 

 

“1 Mayıs’ta sokaklarda olacağız’’

 

CHP Bolu il başkanı Fügen Kara sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “CHP olarak insanca yaşam, eşit, özgür, sömürüsüz, savaşsız, demokratik, çağdaş ve aydınlık bir gelecek var etme mücadelesinde bütün emekçi ve işçilerle birlikte 1 Mayıs’ta tüm kadrolarımızla sokaklarda olacağız.’’ 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128