banner120

Gerede Panayırı gibisi yok

Gerede’ye her yıl ayrı bir anlam katan Gerede panayırı bu yılda dolu dolu geçti. Başkan Baygın, Gerede denilince akla ilk olarak panayırların geldiğini söyledi.   Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Geleneksel...

Gerede Panayırı gibisi yok

Gerede’ye her yıl ayrı bir anlam katan Gerede panayırı bu yılda dolu dolu geçti. Başkan Baygın, Gerede denilince akla ilk olarak panayırların geldiğini söyledi.

 

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Geleneksel ''Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı''na Ağrı'dan, Iğdır'a, Kars'tan, Balıkesir'e, Kütahya'dan, Edirne'ye birçok ilden alıcı ve satıcıların katıldığını söyledi. Baygın, Gerede denilince akla panayırların geldiğini ifade etti. 
Geleneksel olarak yılda 2 kez bu panayırların düzenlendiğine dikkati çeken Baygın, birincisinin Eylül ayının 3. Cuma günü başladığını ve 3 gün devam ettiğini, İkincisinin de Ekim ayının ilk haftası gerçekleştiğini aktardı.  Ömer Baygın, Gerede panayırının Türkiye'nin sayılı panayırlarından biri olduğunu ifade ederek,''Yöresel adı Mayha'dır. Çok geniş katılımlı bir pazardır. Halkın özellikle de dar gelirli vatandaşların yetiştirdikleri ürünleri satıp, kışlık hazırlıklarını karşılamak için başlatılan bir gelenektir. Bizim panayırlarımız Türkiye'de büyük panayırlardandır. Zaten ülke genelinde panayır sayısı çok azaldı. Festivalle panayırı karıştırmamak gerekir. Panayır büyük bir pazardır. Festivalin programı bellidir. Ama panayırın programı yoktur halk pazarıdır.'' Dedi. Panayırda kurulan hayvan pazarına Türkiye'nin çeşitli illerinde birçok alıcı ve satıcının da katıldığını söyleyen Baygın , ''Zaten panayırın tam adı Hayvan ve Emtia panayırıdır. Geleneksellik devam etsin diye adını da tarihini de değiştirmiyoruz. Panayırın birinci günü çok büyük bir hayvan pazarı kuruluyor. Bu pazara çok büyük katılım oluyor. Panayırımıza Ağrı'dan, Iğdır'a, Kars'tan, Balıkesir'e, Kütahya'dan, Edirne'ye birçok ilden alıcı ve satıcılar geliyor'' diye konuştu. Baygın, panayırların insanların buluşma yeri olduğuna işaret ederek, bu panayırlarda halkın hem kışlık hem de yazlık ihtiyaçlarını çok uygun fiyatlara karşılandığını belirtti. ''Artık Panayırın modası geçti bunu kaldıralım'' taleplerinin olduğunu ifade eden Gerede Belediye Başkanı Baygın,''Bu talebi saygıyla karşıladık ve anket yaptık. Anketin sonucunda yüzde 91 devam etsin çıktı. Halkın çoğunluğu istiyorsa bu panayırlar devam edecek demektir. Bu panayır ilçemize ticari bir canlılık ve sosyal bir hareketlilik kazandırıyor. Özellikle de Gerede'de doğup büyümüş ve başka yerlerde yaşayan hemşerilerimizin de bir buluşma tarihi oluyor.'' Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124