Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır

Bolu’da faaliyet gösteren siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları taksim dayanışmasının almış olduğu kararları sonuna kadar savunacaklarını ve Gezi Parkının, Park olarak kalması gerektiğini ifade ettiler.

Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır
 Bolu’da faaliyet gösteren siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları İzzet Baysal caddesinde bulunan Ak bank önünde bir basın açıklaması yaparak taksim dayanışmasının almış olduğu kararları desteklediklerini söylediler. Cumhuriyet kadınları derneği, Türkiye gençlik birliği, Atatürkçü düşünce derneği, Birleşik kamu iş, İşçi partisi Bolu il başkanlığı ve CHP Bolu il başkanlığının destek verdiği protesto gösterisinde topluluk adına konuşan TGB üyeleri  İçişleri Bakanı'nın "Pazar akşamına kadar müdahale olmayacak" şeklindeki açıklamasına karşın, Başbakan'ın Ankara mitinginde verdiği talimatın hemen ardından müdahalenin yapılması, AKP içindeki tek adam diktatörlüğünün Türkiye'ye yansımasından başka bir şey değildir. Başta Taksim ve Gezi Parkı olmak üzere ülkenin dört bir yanında yapılan sakfarılar, Türkiye'de hukukun, insan haklarının ve demokrasinin yok edildiğinin açık göstergeleridir. Çoluk çocuk gözetmeden atılan gaz bombaları ve plastik mermiler, tokatlanan, saçından çekilen genç kızlar, cübbeleriyle yaka paça adliyeden götürülen avukatlar ancak faşist ülkelerde rastlanan görüntülerdir. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.” Dediler. Protestocular adına konuşan TGB’li gençler;  “Öncelikle hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş,Etem Sarısülük' ve polis komiseri Mustafa Sarı'nın ailelerinin acılarını paylaşıyor, yaralanan binlerce yurttaşımıza acil şifa dileklerimizi iletmek istiyoruz.Emperyalizmin diz çöktüremediği Ulusal Kurtuluş Savaşını başararak bağımsızlığını kazanmış bu halkı, 12 Mart ve 12 Eylül faşizmi de susturamamıştır. AKP ise hiç susturamayacaktır. Halk artık 11 yıllık AKP zulmüne, yoksulluğa, işsizliğe, çözüm süreci adı altında ülkenin bölünmeye götürülmesine, gerici politikalarla yaşam alanlarına müdahale edilmesine, komşularıyla savaşa sürüklenmesine "gayrık yeter!" demiş ve ayağa kalkmıştır. Kuvayı Milliye ruhu yeniden canlanmıştır. Ne yazık ki, toplumun demokratik ve insan hakkı eksenli taleplerinin barışçıl ve demokratik şekilde ortaya konmasına karşı iktidar şiddet, baskı ve yasakçı politikalarına devam etmektedir. Tek bir yurttaşımızın burnunun kanamadığı, gerilimlerin ortadan kalkarak demokratik taleplerin dillendirilebildiği bir toplumsal iklime bir an önce kavuşmak için yoğun çaba harcadığımızın bilinmesini isteriz.Bu nedenlerle; Taksim Dayanışmasının almış olduğu kararları desteliyor bu talepleri bir kez daha burdan seslendiriyoruz. Hükümet tarafından bir an önce yerine getirilmesi için somut adımların atılmasını bekliyoruz.” İfadelerini kullandılar.

 

 

“Demokrasi mücadelemizden vazgeçmiyoruz”

 

TGB’li gençler açıklamalarını şu şekilde sonlandırdılar; “Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını, Taksim Gezi Parkı'ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, dört yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını, Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını,  1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye'deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Hükümet istifa edip, bu talepler yerine getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Taksim'den vazgeçmiyoruz, İstanbul'dan vazgeçmiyoruz, demokrasi mücadelemizden ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Emek mücadelesi büyüyerek sürüyor.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128