Gezi parkına müdahale Türkiye’yi karıştırır

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Taksim’deki gezi parkına müdahale edilmesi durumunda Türkiye’de telafisi imkânsız olayların yaşanacağını bu yüzden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir an önce sağduyulu mesajlar vermesi gerektiğini ifade etti.

Gezi parkına müdahale Türkiye’yi karıştırır
 CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Gezi Parkı eylemlerinin tam anlamıyla bir halk hareketi olduğunu söyledi. Özcan; Yaklaşık 15 gün önce hükümet Taksim’de bulunan ve o bölgedeki tek yeşil alan olan Gezi Parkı’nda bir AVM yapımı başlatacağını söyleyerek tartışma yaratmıştı. Sonrasında burasının AVM olmayabileceği yerine Topçu Kışlası yapılabileceği söylendi. Oradaki insanlar bir direnişe geçtiler. Gezi Parkı zaten küçük bir yeşil alan ve bu alanın yapılaşmasına karşıyız dediler. Polis ve belediyenin zabıtası orada direnen masum insanların çadırlarını sabaha karşı zoraki yöntemle söküp, parkın etrafını kuşatıp kimseyi sokmamasıyla başlayan olaylar Türkiye’yi sarsmaya devam ediyor. Sayın Başbakan’ın söylemediği veya göremediği bir gerçek var. Burada yaşanan tartışma ideolojik bir tartışma değil. Burada yaşanan tartışma, başlangıcı itibarıyla sadece çevre duyarlılığıyla ilgili bir tartışmaydı. Ancak çevre duyarlılığını bile hazmedemeyen bir hükümet tarafından yönetildiğimiz için polisin burada eylem yapan vatandaşlarımıza karşı göstermiş olduğu düşmanca tavır nedeniyle bu olaylar Türkiye geneline yayıldı. Bugün itibarı ile 77 ilde yaklaşık 8 milyon vatandaşımız hükümeti protesto etmek amacıyla sokaklara indiler. Büyükşehirlerde eylemler her gün devam ediyor. Her gün yüz binlerce yurttaşımız katılıyor. Sayın Başbakan’ın söylediğinin aksine bu eylemler Cumhuriyet Halk Partisi tarafından planlanmıyor. Bu hükümetin yıllardır uygulaya geldiği baskıcı yöntemlere tepki olarak ortaya çıkan bir halk direnişidir, halk hareketidir. Bunu başka bir yere çekmenin anlamı yok. Samimiyetle söylüyorum İstanbul’da bu eylemlerin nasıl gerçekleştiğini bilen bir milletvekili olarak, Ankara’daki eylemlere katılıp eylemcilerin ne istediğini tespit eden bir milletvekili olarak şunu söylüyorum; bu eylemlere katılanlar içerisinde Cumhuriyet Halk Partililer var, Milliyetçi Hareket Partililer var, AKP’ye oy vermiş olan vatandaşlarımız da var. Dolayısıyla burada homojen bir yapı yok. İnsanlar şunu istiyor; Sayın Başbakan biz özgür bir şekilde, eşit bir şekilde ve kardeşçe bu ülkede yaşamak istiyoruz. Bizim özgürlüğümüze dokunma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını eşit olarak değerlendir ve bizim kardeşliğimizin önüne geçme. Sayın Başbakan eylemler başladığında, belli kesimler bizim hükümet uygulamalarımızdan rahatsız olmuşlar, evinize dönün ben söz veriyorum icraatlarımı gözden geçireceğim, hatalı uygulama varsa geri adım atacağım demiş olsaydı, bugün sokaklarda milyonlarca insan yürümüyor olacaktı. Ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bilindik diktatör tavrıyla o eylemlere katılanlara ‘çapulcu’ dedi, ‘ayyaş’ dedi. Daha tehlikelisi ‘ben bu ülkede bana oy veren %50 kesimi zor tutuyorum’ dedi.

“Lütfen ülkenin Başbakanı gibi davran”

 

 “Başbakan yurtdışına gitti. Sayın Cumhurbaşkanından son derece sağduyulu açıklamalar geldi.” Şeklinde konuşan Özcan; “Başbakan yurtdışından dönünce yaptığı hatadan ders alır düşüncesindeydik ama özellikle dün itibarıyla Sayın Başbakan’ın halkın verdiği mesajı almadığı veya almak istemediğini, insanlara çapulcu ve eşkıya demeye devam ettiğini, haksız bir şekilde bazı terör örgütlerinin ve marjinal kesimlerin bu eylemleri desteklediğini iddia etti ve insanları bunun bedelini ağrı ödeyeceksiniz diyerek tehdit etmeye devam etti. Belki Recep Tayyip Erdoğan’ın bu söylemleri toplumun birçok kesimini şaşırttı ancak bizi şaşırtmadı. Dünyadaki bütün diktatörlere baktığımızda benzer olaylara benzer tepki vermişlerdir. Şimdi iki miting yapmaya hazırlanıyor Sayın Başbakan, bunlar bizim gördüğümüz olaylar. Mısır’ın eski cumhurbaşkanı, Mısır’daki olaylar başlamadan kısa bir süre önce, %80 oyla iktidara gelmişti. Ama birkaç ay sonra bir halk hareketi başladı ve başta aynı şeyler oldu, eylemcilerle Mısır polisi karşı karşıya geldi. Sonraki süreçte Mısır’ın o zamanki Cumhurbaşkanı toplanan kitleye karşı yandaşlarını sokağa dökmeye başladı. Yani her diktatörün yaptığını o da yaptı ama her diktatörün kaçınılmaz sonundan kaçamadı. Lütfen ülkenin Başbakanı gibi davranın. Sizin gibi düşünmeyen veya sizin uygulamalarınızdan rahatsız olan insanların düşüncelerini saygıyla dinleyin. Elbette her iktidar karşıtının her söylemi doğru ve gerçekçi olmayabilir. Yaklaşık 8 milyon insanın katıldığı eylemlerde, 8milyon insana Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın ‘siz çapulcusunuz’, ‘siz ayyaşsınız’ deme hakkı yoktur. Bunu söylemeye devam ederse bu eylemler de artarak devam edecektir. Buda zaten halk desteğini önemli ölçüde kaybetmiş olan Başbakan’ın işini zorlaştıracaktır.” Diye konuştu.

 

Başbakanı sadece 10 bin kişi karşılayabildi

 

Sayın Başbakan nereye gitse oradaki AKP teşkilatı büyük kalabalıklarla Başbakan’ı karşılamak için her türlü desteği yapıyor” diyen Özcan; “ Tüm çağrılara rağmen %50 oy almış Başbakanı sadece 10 bin kişi karşılayabildi. Adana’da çok büyük çağrılara rağmen ancak 5 bin kişiyi bir araya getirip Başbakanı karşılayabildiler. Akabinde Mersin’de toplanan kalabalığa hitap etti Sayın Başbakan, sonrasında da Ankara’da bir karşılama töreni düzenlendi. Ankara havaalanı ve civarında tüm belediye baskısına rağmen 8-10 bin kişi toplanabildi. AKP seçmeni de artık başbakanın diktatörce uygulaya geldiği politikalardan ciddi anlamda rahatsız. İnsanların sokakta olmasından bizde mutlu değiliz ama Türkiye’de özellikle gençlerimizin hak arama mücadelesinde yer alamsından ben kişisel olarak çok memnunum. Vatandaşlarımıza da seslenmek istiyorum; Lütfen olayları objektif gözle takip edin. O zaman göreceksiniz ki, bu olayların çıkış nedeni Sayın Başbakan’ın ifade ettiği gibi dış güçler, marjinal güçler değil. Son derece masum talepler, herkesin isteyebileceği talepler. Bugün bu talepler kabul görmezse yarın hepimizin ‘keşke bende hakkımı o zaman arasaydım’ diyeceği talepler. Onun dışında istenen herhangi bir şey yok. Memleketi karıştırmaya çalışan insanlar yok ortada. Başbakan’ın söylediği gibi daha düne kadar Başbakanla kol kola dolaşan rantiyeci kesimle de protestocu vatandaşlarımızın herhangi ilgi alakası yok.” Biçiminde konuştu.

     

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124