Gezici; “Kaygı ve endişe verici bir durum”

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “Milli Eğitim’de tehdit skandalı” haberimiz üzerine yaptığı açıklamada; “Kaygı ve endişe verici bir durumdur. Durum vahimdir” dedi.

Gezici; “Kaygı ve endişe verici bir durum”

Haber: Kasım ŞAHİN

Gezici, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “28 . 09. 2017 Tarihli   Bolu yerel basınında yer alan  ‘’ Milli Eğitim’ de Tehdit Skandalı’’ başlıklı haberi kaygı  ve endişe  verici bir durum olarak değerlendirdiğimizi belirmek istiyoruz.  Haber de  İl Müdürlüğü’ n de  görevli bir Şube Müdürünün,  iki rehber öğretmeni olan  okulları ziyaret ederek , içlerinden bir rehber öğretmeni  rehber öğretmeni olmayan başka bir okulla  görevlendirme yapmak istedikleri  belirtmiştir. Haberde   şube müdürünün,  yapılacak görevlendirmeye itiraz halinde, soruşturma açmak hatta açığa almak ( bir terör örgütüyle ilintileyerek!)  yöntemlere başvurulacağı gibi ifadeleri  yer almaktadır.  Eğer  haberde ki   iddialar doğru ise durum  vahimdir ve kamu ekçileri için kaygı vericidir” dedi.

SORULARA CEVAP İSTEDİLER

Konu ile ilgili kamuoyu ve eğitim emekçilerini bilgilendirmek ve kamu adına sorular sormak istiyoruz.

1.MEB norm  kadro belirleme yönetmeliğinde rehber öğretmenler  için bir takım kriterler vardır. Bunlardan birisi de ‘’ Bir yerleşim merkezindeki   her okulda en az 1 rehber öğretmen norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolar atamalarda kullanılmaz’’.

  1. Peki norm kadro olsa dahi , rehber öğretmeni olmayan okullar varken,  Milli Eğitim Müdürlüğü neden bu okullara 2. Rehber öğretmen atamalarını yapmıştır?

2.Atamaları boş okullar dikkate alınmadan  açık norm kadrolara  göre yaptınız .Peki MEB’in 14.08.2017  tarihli   2017/22 sayılı  geçici görevlendirme konulu  genelgesinde  açıkça; görevlendirmeler ‘’ ihtiyaç ve norm fazlası öğretmenler arasından yapılır ‘’ derken norm kadrodaki bu öğretmenlerimize bu  görevlendirmeleri  hangi gerekçeyle yaptınız?  Genelgeye göre bu görevlendirmeler usulsüz değil mi? . Bu genelge İl Milli Eğitim müdürlerini bağlamıyor mu?

3. Bu görevlendirmeleri yaparken Rehber   Öğretmenlere   bin bir itham, karalama ve gözdağı,   yaptığınız işin usulsüz olmasından mıdır?

4-Haber de belirtilen ‘’açığa alırız’’ ifadesi doğru mudur?  Şayet  doğruysa    ilgili kişiyle ilgili nasıl  bir soruşturma yürütülecektir? Bunu kamuoyu ile paylaşacak mısınız ? Eğitim emekçileri ve kamuoyunun kaygısını giderecek misiniz?

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki;  yetkililerin  bu vahim iddia konusunda  hukukun ,  aklın ve vicdanın gereğini yapmalarıdır. Aksi halde başta eğitim emekçileri olmak üzere tüm kamu emekçileri hakkında  yapacağınız   her türlü  tasarruf keyfi  ve hukuksuzlukla anılacaktır.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak,  öğretmenlerimizi  ve toplumu endişeye sevk eden, aklımızı ve vicdanımızı zorlayan bu iddianın takipçisi olacağımızı, bu konuyla ilgili sendikamızın üyesi olsun olmasın tüm eğitim emekçilerine her türlü yardım ve dayanışmayı   göstereceğimizi    basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER