GIDA İŞLETMELERİNE ÖNEMLİ UYARI!

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 30.maddesi gereği; hayvansal gıda üreten işyeri sahipleri faaliyete geçmeden önce Onay Belgesi ile bitkisel gıda üreten, hayvansal ve bitkisel gıdayı perakende satan işyeri sahipleri ise; faaliyetleri ile ilgili İşletme Kayıt Belgelerini; Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden almaları gerekmektedir. Bu Kanuna istinaden çıkarılan;

GIDA İŞLETMELERİNE ÖNEMLİ UYARI!
Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği; 17 Aralık 2011 Tarihinden önce Çalışma İzni ve Gıda Sicili Belgesi, Kayıt Belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge almış ve halen faaliyet gösteren kayıt kapsamındaki gıda işletmeleri, bu belgelerini 31 Aralık 2014 tarihine kadar yenilemeleri gerekmektedir.

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, konu ile ilgili uyarılarda bulunarak; gıda satışı yapan (market, manav, kasap, şarküteri, balıkçı, kuruyemiş, aktar, pazarcı, büfe, toptancı, seyyarcı, halci) veya toplu tüketime sunan ( lokanta, fast-food, kafe, bar, kahve, çaycı, kantin, yemekhane) ile gıda ambalajı üreten /satan vb. işyeri sahiplerinin; en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar İl veya İlçe müdürlüklerimize müracaat ederek İşletme Kayıt Belgelerini almalarını istedi.

İl Müdürü İsmail TAŞ; 5996 Sayılı Kanun gereği yapılacak denetimlerde onay belgesi almadan faaliyet gösteren hayvansal gıda işyerlerine 2014 yılı rakamlarına göre  13. 304 TL, İşletme Kayıt Belgesi almadan faaliyet gösteren bitkisel gıda üretimi yapan işyerlerine 2. 660 TL ve perakende gıda işletmecilerine 1. 329 TL, idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

 

KAYIT KAPSAMINDAKİ GIDA İŞLETMELERİNİN FAALİYET KONULARI

Gıda üretimi yapan işletmeler. Depo, gıda satış ve diğer perakende faaliyet gösteren işletmeler. Toplu tüketim işletmeleri. Yerel marjinal ve sınırlı faaliyetler kapsamındaki işletmeler. İstisnai hükümlere göre faaliyet gösteren işletmeler.

 

 

GIDA İŞLETMELERİ İÇİN ONAY BAŞVURUSUNDA İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELER


Dilekçe,  Beyanname genel kısmı (Ek-10), Beyanname özel kısmı (Ek-11), İşletmenin teknik resim kurallarına göre çizilmiş; su giderleri, personel hareketleri, ürün akış şeması, makine yerleşim planı gibi bilgileri içeren en az A3 boyutunda yerleşim krokisi, İşletmede oluşan katı/sıvı/ gaz atıkların uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi ve yetkili merci tarafından istenmesi durumunda belge.

 

GIDA ÜRETEN İŞLETMECİLERDEN KAYIT BAŞVURUSUNDA İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELER

 

İşletme Kayıt Belgesi başvuru ve beyannamesi. (Ek-4), Şeker üretimi veya şeker paketlemesi konusunda faaliyet gösterecek gıda işletmelerinin Şeker     Kurumu’ndan alacağı uygunluk yazısı.

 

 

DEPO, PERAKENDE, TOPLU TÜKETİM İŞLETMECİLERİNDEN KAYIT BAŞVURUSUNDA İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELER

 

İşletme Kayıt Belgesi başvuru ve beyannamesi. (Ek-4)

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128