GİDEN PARAYI BESOB YERİNE KOYACAK

Sekretaryasını BESOB’un üstlendiği proje ile ilgili olarak kuruş kuruş hesap dökümü yapıldığını söyleyen Zahteroğulları, “BESOB’dan nerden ne alınmış hepsini kapsayan bir döküm aldık. Bir kişi tarafından istismar edilen büyük bir rakamı da gördük. BESOB’a ‘senin personelin tarafından istismar edilen bu parayı, sen ödeyeceksin’ dedik. BESOB bu parayı yerine koyacak. Sizin bunda bir kaybınız olmayacak. BESOB kendi bütçesinden mi koyar, başka yerden mi biz onu bilemeyiz. Bu işin de ben takipçisi olacağım” diye konuştu.

 GİDEN PARAYI BESOB YERİNE KOYACAK

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları 3 yıldır Bolu’nun en büyük tartışma konularından biri olan Büyük Sanayi Projesi ile ilgili düzenlenen toplantı da esnaf ile bir araya geldi.  

Mevcut Sanayi Sitesi’nin Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılarak, Çaydurt Mevkiinde TOKİ tarafından inşa edilmesi planlanan Büyük Sanayi Projesi’nin detayları belli oldu.  Büyük tartışmaların yaşandığı, bir türlü hayata geçirilemeyen proje için Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları araya girdi.

Bolu Belediyesi, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) ortaklığında gerçekleştirilecek projenin tanıtımı için Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda esnaflarla toplantı düzenlendi. Toplantıya esnaflar ve oda temsilcilerinin yanı sıra soruları cevaplandırmak ve bilgi vermek üzere Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, BESOB Başkanı Tahir Gayret, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş katıldı.

BUGÜN BURADA KONUŞULAN, ANLATILAN NEYSE ONU DEĞERLENDİRİN”

Sanayi sitesi ile ilgili bugüne kadar konuşulanların tahmini rakamlar ile yapılan konuşmalar olduğunu ifade eden  Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları,  “Şimdi proje ortaya çıktı. Yaklaşık maliyeti açıklamamız mevzuat gereği yasak olduğu için burada söyleyemiyoruz. Zaten bende bilmiyorum. Ancak proje üzerinden daha sağlıklı bir tahmin  yapabiliyorum. Dolayısı ile bugün söyleyeceğimiz rakamlar daha gerçekçi rakamlardır. Bu nedenle  lütfen bugün burada konuşulan, anlatılan neyse onu değerlendirin. Şimdiye kadar  olan her şeyi unutun ”dedi.           

Vali Zahteroğulları “Ben Bolu’da göreve başladığım günlerde şehrin konuşulan en önemli konusu sanayi sitesi meselesiydi. Bana gelenler de bu konuyu hep paylaştı sıkıntılarını iletti. Bu konu benim konum değil diye bu konunun dışında durabilirdim. Ancak esnafımızı ve halkımızı dolaylı ilgilendirdiğinden böylesi önemli bir konuya Vali olarak ilgisiz kalmam mümkün değildi. Diğer taraftan yapılan protokolün altında zamanın valisinin imzası vardı. Devlette devamlılık esastır. Bu nedenlerle bende bu konuya müdahil oldum. İşi incelediğimde baktım ki bine yakın esnafımızı direk ilgilendiren, şehrin kalanını da direk veya dolaylı olarak ilgilendiren bir mesele. Hiç arzu edilmeyen bir tartışma ortamına girilmiş ve seçim ortamında sağlıklı bir konuşma yapılamamış. Bende bu meseleyi inceleyeceğimi ve paylaşacağımı söyledim.  Sonra Başkanımızla diğer paydaşlarımızla bu konuda yaptığımız toplantılarda birlikte hareket ettik ve sizlerin yanınıza geldik. Bir kere niyet önemli. Hiç kimsenin iyi niyetimden şüphem yok. Artık ciddiyetle bu konuyu ele almak durumundayız. Proje neyse önce görüp inceleyelim. Kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bildiklerimizle hareket edelim. “dedi.

PROJE KOORDİNATÖRÜ PROJEYİ ANLATTI

Ardından Proje Koordinatörü Nilüfer Taşhan, Büyük Sanayi Projesinin detaylarını anlattı. Sanayi Sitesinde bulunacak 10 ana sektör için anket çalışmalarının gerçekleştirildiğini dile getiren Nilüfer Taşhan, “974 küçük esnafımız var. Bunun yüzde 49’u oto grubu temsilcisi olduğu görüldü. 65 tipte proje çizildi. 284 bin metrekare yalnızca üretim birimlerine ait inşaat alanı bulunuyor. Sosyal donatılar hariç” dedi.

EN KÜÇÜK DÜKKAN YAKLAŞIK 240-250 BİN TL

Yalnızca mevcut sanayi sitesindeki esnaflar için değil, bu sanayi alanı dışındaki esnafları da bir araya getirecek modern bir proje hazırlandığını dile getiren Vali Zahteroğulları, “Kentsel dönüşüm ile mevcut sanayi sitesinin kaldırılması deklare edilmiş. Ayrıca yine Bolu’nun farklı yerlerinde de esnaflarımız var. Hepsini bir yere toplama mantığı ile bu proje düşünülmüş. 250-300 milyonluk büyük bir proje. TOKİ’nin de bu konuda  Çok hevesli de değilmiş. Ancak en ucuz yoluyla yapabilecek yegane kuruluş TOKİ. TOKİ bu projeyi kabul etmeyecekti ancak siyasilerimizin de araya girmesiyle tamam dediler. Ayrıca TOKİ ile pazarlıklar yaptık. Keşif maliyeti, KDV ve sosyal donatı maliyetlerinin projeden çıkarılmasıyla dün söylenen rakamlardan yüzde 20 ile yüzde 40 arası bir düşüş meydana geldi. Sosyal donatılar içinde yalnızca Cami için destek alınacak. Onun dışında sağlık ocağı, itfaiye ve yönetim binaları kurumlarca yapılacak. Proje için yaklaşık maliyet verilmez esasında. Ama ben bir hesap yaptım. 180 metrekare tabanlı, asma katla beraber toplam 320 metrekarelik bir dükkan yaklaşık 240-250  bin liraya mal olacak. İhalede kırama göre bu rakam 230-260 bin lira da olabilir, bunu bilemem” dedi.

GİDEN PARAYI BESOB YERİNE KOYACAK

Sekretaryasını BESOB’un üstlendiği proje ile ilgili olarak kuruş kuruş hesap dökümü yapıldığını söyleyen Zahteroğulları, “BESOB’dan nerden ne alınmış hepsini kapsayan bir döküm aldık. Bir kişi tarafından istismar edilen büyük bir rakamı da gördük.   BESOB’a ‘senin personelin tarafından istismar edilen  bu parayı, sen ödeyeceksin’ dedik.    BESOB bu parayı yerine koyacak.  Sizin bunda bir kaybınız olmayacak. BESOB kendi bütçesinden mi koyar, başka yerden mi biz onu bilemeyiz. Bu işin de ben takipçisi olacağım” diye konuştu.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da kimseden beş kuruş fazla para almak niyetinde olmadıklarını ifade ederek, “600 dönüm araziyi istimlak ettik. Geriye kalan 400 dönümden de 79 dönümü daha istimlak ettik. İhtiyaç oldukça devam edecek. İyi niyet çerçevesinde bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Kimseden fazla para alma niyetimiz yok” dedi. 

Toplantıda Belediye tarafından 20-25 milyon lira harcanarak ortak alanlardaki ana hatların alt yapısının yapılacağı ifade edildi. Ancak dükkanların ve her arsanın içine kadar alt yapının yapılmasının mümkün olmadığının ifade edildiği toplantıda Çevre düzenlemesinin ve alt yapı maliyetlerinin de bu rakama dahil edilmek zorunda olunduğu belirtildi. 

Yapılan konuşmaların ardından ise soru cevap kısmına geçildi ve esnaflardan gelen sorular cevaplandırıldı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 18:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
timuçin esen
timuçin esen - 6 yıl Önce

bu projeni̇n altinda i̇mzasi bulunan herkese teşekkür ederi̇m yeni̇ temi̇z düzenli̇ bi̇r sanayi̇ si̇tesi̇nden hi̇zmet alacağim i̇çi̇n bi̇r bolu lu olarak gurur duyuyorum teşekkür ederi̇m.

SIRADAKİ HABER

banner128