Girişimci, ekonominin anahtar faktörüdür

Uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kursiyerlere sertifikaları verildi.   Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan kursiyerler...

Girişimci, ekonominin anahtar faktörüdür

Uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kursiyerlere sertifikaları verildi.

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldılar.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen törene MARKA Yönetim Kurulu Başkanı Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Key, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cabir Terzioğlu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, KOSGEB Bolu Hizmet Merkezi Müdürü Celil Kürşad Dereci, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, davetliler ve kursiyerler katıldı.Konuşmalarla başlayan sertifika töreninde Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Key, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cabir Terzioğlu ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu yaptıkları konuşmalarda düzenlenen eğitimler hakkında bilgiler vererek sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere başarılar dilediler.

 

“Girişimcilerin önünü açmak Kalkınma Ajansları’nın temel sorumluluğundadır”

 

MARKA Yönetim Kurulu Başkanı Bolu Valisi İbrahim Özçimen, "Günümüzde, dinamik bilgiye dayalı ekonomi anlayışında, yüksek kalitede hizmet ve üretim yaratmak için, mantıksal yargı, tanı koyma ve analizin yanında gelecekteki sonuçları ve eğilimleri tahmin etmek, olanak ve olasılıklara ilişkin güvenilir tablolar çizmek, rekabetçi ve sonucu temelden etkileyebilecek stratejik planlar yapmak vazgeçilmez unsurlardır. Bölgesel gelişmeyi planlamak, sürdürülebilir kalkınma ve istikrarlı büyümeyi yerelden sağlamak, bölgesel potansiyellerini dünyaya tanıtarak, yabancı ve yerli tüm yatırımların, girişimcilerin önünü açmak Kalkınma Ajansları’nın temel sorumluluk alanlarını oluşturmaktadır. Girişimcilik, işsizlik sorununa önemli bir çözüm olanağı sunduğu gibi ekonomik büyüme ve kalkınmanın da önemli bir bileşenidir. Ekonomik değer üreten girişimci yeni düşüncelerin yaratılması, yayılması ve uygulamasını hızlandırır. Ayrıca yeni endüstrilerin doğmasına yol açar, teknolojileri kullanan sektörlerde verimliliği artırır ve hızla büyüyen sektörler yarattığı için ekonomik büyümeyi hızlandırır. Dolayısıyla girişimci ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesinde, istihdam yaratılmasında ve üretim faaliyetlerinde anahtar faktördür" dedi.

 

“Türkiye iyi bir performans gösterememektedir”

 

Uluslararası girişimcilik endeksinde kullanılan 100 yetişkin içinde şirket kuran insanların sayısına bakıldığında Türkiye'nin 29 ülkeden daha az sayıda girişimciye sahip olduğunu belirten Vali Özçimen, "Türkiye'de her 100 yetişkin içinde şirket kuran sayısı 4,6 iken bu sayı Meksika'da 18,7, İrlanda'da 12 ve ABD'nde 11,7'dir. Yeni kurulan şirket sayıları açısından da Türkiye iyi bir performans gösterememektedir. OECD üye ülkelerinde yeni kurulan işyerlerinin tüm işletmeler içinde oranı % 11-17 arasında değişmekteyken, Türkiye'de bu oran % 3,5'dir. 2010 -2013 TR42 Doğu Marmara Bölge Planı’nda yer alan hedefler doğrultusunda, bölge kalkınmasını hızlandırmak amacıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması, yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesi, kurulan yeni işletmelerin başarılı ve sürdürülebilir olması, istihdamın artırılması, yerel dinamiklere bağlı girişimciliğin artması ve desteklerin bilinirliği ve kullanımını artırmak için KOSGEB ve Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içinde ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ düzenlemiştir" ifadelerine yer verdi.

 

“30 Bin TL’lik hibe ve 70 Bin TL’lik desteğin ön şartıdır”

Vali Özçimen konuşmasını şöyle devam ettirdi; "Potansiyel girişimciye iş yönetimi, üretim, pazarlama, finans alanlarında iş planı hazırlamanın teorik ve pratik eğitimler ile gösterildiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayarak sertifika almak, KOSGEB’in yeni girişimciye sağladığı 30 Bin TL’lik hibe ve 70 Bin TL’lik desteğin ön şartıdır. Yani bu koşulu görmeden destekleri alamıyorsunuz. Pazardaki fırsatı tanımlayan, değerlendiren ve iş fikrini oluşturan girişimciye verilen girişimcilik eğitimi ile hem başarılı bir iş planının nasıl oluşturulacağı anlatılmakta hem de, eğitim sonrası verilecek sertifika ile KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteği’ne başvuru hakkı kazandırılarak, girişimcinin iş fikrini hayata geçirmek için gereksinim duyulan kaynağa ulaşması sağlanmaktadır. Son olarak, şunu belirtmek gerekir ki; Bolu’da düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne önemli sayıda başvuru olduğu görülmüştür. Bolu’da girişimcilik potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla bu eğitimler, önümüzdeki dönemlerde girişimcinin eğitim ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, geliştirilerek devam edecektir. Verilen eğitimi başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan girişimcilerimize, girişimciliğin burada bitmediğini ve işlerinde geliştirme ve yenilikler yaparak girişimciliğe devam etmelerini temenni ediyor, kuracakları işletmelerde başarılar diliyorum"

 

“Geleceğin bizim olması için sizin başarılı olmanız şart”

 

Bu tür eğitimlerin modern ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sürekli olmak zorunda olduğunun altını çizen Vali İbrahim Özçimen, "Biz bir kurs aldık, girişimciliği biliyoruz dediğiniz anda başarı şansınız yok. Sürekli dünyada işletmecilikle ilgili, gelişmeleri takip etmek gerekir. Artık bunlar çok zor değil. Hele bir yabancı diliniz varsa bilgisayarla en son gelişmeleri anında takip edebiliyorsunuz. Biz de kurslarımıza devam edeceğiz. Hem MARKA olarak, Hem Ticaret ve Sanayi Odası olarak destekleyeceğiz. İnşallah önünüzü açacağız. Geleceğin bizim olması için sizin başarılı olmanız şart. Yeni fikirlere, inovasyona ihtiyaç var. Durmamak lazım, yeni arayışlara girmek lazım. Kimsenin aklından geçmeyen şeyleri hayal etmek lazım. Yeni fikirler satıyor. Bilgi en büyük değer. Sözlerime burada son veriyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum, hepinize içtenlikle başarılar diliyor, teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Konuşmaların ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılan 30 kursiyere katılım belgeleri verildi. Düzenlenen tören Vali İbrahim Özçimen ve beraberindekilerin kursiyerlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER