Girişimciliğin kalbi Abant’ta attı

KOSGEB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) Abant’ta düzenlenen ''Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı''nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ''2007 yılında sadece 5,6 olan erken...

Girişimciliğin kalbi Abant’ta attı

KOSGEB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) Abant’ta düzenlenen ''Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı''nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ''2007 yılında sadece 5,6 olan erken dönem girişimcilik faaliyeti endeksimiz, 2011 yılında 11,8'e yükseldi, 2012 yılında ise 12,2 olarak açıklandı'' dedi.

 

 

KOSGEB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce Abant’ta ''Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı'' düzenlendi. Çalıştay’ın açılışında konuşan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı (KOSGEB) Mustafa Kaplan, Girişimcilik Destek Programı'nın geri ödemesiz kısmını 27 binden 30 bin liraya çıkardıklarını söyledi. Kaplan, KOSGEB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) Abant'ta düzenlenen ''Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı''nda yaptığı konuşmada, girişimciliğin büyüme sürecinin bir bitkinin tohumdan filizlenmesi gibi zor olduğunu anlattı. Girişimcilere özellikle kırılgan dönem olan başlangıç yıllarında özenle yaklaşılması gerektiğine dikkati çeken Kaplan, strateji çalışmalarını yaparken girişimciyi odak noktası yapmak gerektiğini bildirdi. Kaplan, çalıştayın Türkiye'de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimciliği geliştirmek için stratejiler belirlemeyi amaçladığını vurgulayarak, çalıştaydan temel beklentilerinin Türkiye'nin Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı'nın oluşturulması sürecine tüm tarafların azami katkılarını sağlamak olduğunu anlattı. 
         

“Girişimcilik işsizliğin tek ilacı”


     Çalıştayda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise 10 yıl önce memur olmayana kız verilmediğini, girişimcilerin ikinci sınıf insanlar olarak algılandığını belirterek, girişimciliğin fakirliğin ve işsizliğin tek ilacı olduğunu söyledi.2. Dünya Savaşı'nda yerle bir olan Almanya ve Japonya'nın dünyanın en güçlü ekonomileri haline gelmeyi girişimciler sayesinde başardığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, ''Her yıl istihdam piyasamıza 750 bin genç katılıyor. Bunlara iş bulmamız lazım. Esas olan, girişimciliği destekleyerek soruna çözüm bulmaktır. Girişimcilik Konseyini her türlü noktada sonuna kadar desteklemeye söz veriyorum'' diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, özellikle TÜBİTAK’ın bütçesinin artırılması gibi müthiş destekler olduğunu, Türkiye'de petrol bulunmadığını ama girişimci ruhunun geliştirilmesiyle Türkiye'nin önünde kimsenin duramayacağını vurguladı. 
    

“Yaptığımız çalışmaların meyvelerini topluyoruz “

 

Çalıştayda konuşan  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''2007 yılında sadece 5,6 olan erken dönem girişimcilik faaliyeti endeksimiz, 2011 yılında 11,8'e yükseldi, 2012 yılında ise 12,2 olarak açıklandı'' dedi. Ergün, KOSGEB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) Abant'ta düzenlediği ''Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı''nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve daha fazla girişimci olmasını sağlamak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Girişimcilik konusundaki çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladıklarına dikkati çeken Ergün, ''Bu konuda Küresel Girişimcilik Monitörü'nün yayımladığı rakamlara bakmak yeterli olacaktır. 2007 yılında sadece 5,6 olan erken dönem girişimcilik faaliyeti endeksimiz, 2011 yılında 11,8'e yükseldi, 2012 yılında ise 12,2 olarak açıklandı'' diye konuştu. Girişimcilerin 5-6 yıl önce ağırlıklı olarak orta düzeyde eğitim seviyesine sahip olduğuna dikkati çeken Ergün, eğitim seviyesi yüksek kesimlerde de girişimciliğin arttığını gördüklerini anlattı. Bakanlığın Teknogirişim Sermayesi desteği ve her geçen gün artan KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerinin girişimciliğin gelişmesinde önemli payı olduğunu vurgulayan Ergün, ''Teknogirişim Sermayesi ile bugüne kadar üniversite mezunu 740 arkadaşımıza 100 bin lira hibe desteği verdik ve kendiişlerini kurmalarını sağladık. Bu programın içeriğini geliştirmek için de sürekli adımlar atıyoruz. Öncelikle her yıl destekleyebileceğimiz girişimci sayısını 500'e çıkardık, birinci fazda başarılı olan arkadaşlarımız için 550 bin liralık ilave hibe desteği hazırladık ve içlerinden seçtiğimiz bazı tekno girişimcilerimizi Silikon Vadisi'ne göndermeye başladık.” Şeklinde konuştu.


     
    ''Girişimcilik eğitimlerimizi çok ciddi şekilde yaygınlaştırdık''


          Ergün, 2010 yılından itibaren girişimcilik eğitimlerinden yararlananların sayısının 115 bini geçtiğine işaret ederek, ''KOSGEB'in 20 yıldan fazla tarihi var. 20 yılda girişimcilik eğitimi verilen kisi sayısı 3-5 bin kisi. Bu 115 bin vatandaşımız arasında Türkiye'nin en ücra köşelerinde yaşayanlar var, kadınlarımız, şehit yakınlarımız, gazilerimiz, engellilerimiz var'' dedi.2010 yılından itibaren girişimcilik desteğinden 6 bine yakın vatandaşın yararlandığını anlatan Ergün, ''Bu destekten yararlanarak kendi işlerini kurdular ve bunların yüzde 43'ü kadın girişimcilerimizdir. 2013 yılından itibaren her yıl 5 bin vatandaşın bu destekten yararlanmasını hedefliyoruz. Ancak bu rakama 2012 yılında ulaşmayı başardık. Girişimcilik eğitimlerinden yararlanarak işini kuran arkadaşlarımızın diğer girişimcilere nispetle daha başarılı olduklarını görmek, bizleri memnun ediyor'' ifadelerini kullandı. İş Geliştirme Merkezi'nin (İŞGEM) işletme kuluçkalarına destek verdiğine dikkati çeken Ergün, ''Ülkemiz için nispeten yeni bir kavram olan kuluçka merkezlerinin öncülüğünü yapıyoruz. Bugüne kadar kurulan 15 İŞGEM'de faaliyet gösteren firma sayısı 370, istihdam sayısı ise yaklaşık 2 bin 800'dür. Yine AB projeleriyle 3, KOSGEB desteğiyle de 4 yeni İŞGEM kurulması için çalışmalarımız sürüyor. Girişimcilik konusundaki duyarlılığın ve bilincin artması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.
     
    
''Girişimcilik Portalı, kurulma aşamasına geldi''
     
     Avrupa KOBİ Haftası'nda başarılı girişimcilerin okullarda konferans vermesini ve öğrencilerin girişimcilere ait fabrikaları ziyaret etmelerini sağladıklarını vurgulayan Ergün, etkinliklerde 20 bine yakın ilköğretim öğrencisine ulaştıklarını anlattı.''KOBİ Haftası kapsamında, gerçekleştirilen etkinlik sayısı bakımından ülkemiz 37 Avrupa ülkesi içerisinde son 2 yıldır birinciliği kimseye bırakmıyor'' diyen Ergün, sözlerini şöyle tamamladı: ''Girişimcilik Konseyimiz bünyesinde Finansman Çalışma Grubu faaliyetlerine başladı ve 2 toplantı gerçekleştirdi. Eğitim Çalışma Grubu, üniversitelerdeki girişimcilik eğitimlerinin uygulamalı yönünü geliştirmek için bir model geliştirdi ve bu modelin pilot uygulaması yapıldı. Girişimcilik konusunda Türkiye'deki en önemli veri kaynağı olmaya aday olan Girişimcilik Portalı da kurulma aşamasına geldi.'' Bakan Ergün, çalıştayın ardından Ankara'ya hareket etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124