GÖKÇESU SOSYAL HAYATA AÇ

Geçtiğimiz hafta Gökçesu ziyaretlerimizin bir ayağını da CHP’den yeni belediye başkanı seçilen Atilla Ateş oluşturdu. Ateş, “Gökçesu sadece maden ocaklarıyla anılan bir beldemiz. Ama madencilerin sosyal hayatlarını düzenlemek acil ihtiyacımız” dedi.

GÖKÇESU SOSYAL HAYATA AÇ
HABER: FARUK ÇİDEM

Gökçesu Belediye Başkanı Atilla Ateş, beldemizde çalışma alanı olarak sadece maden ocaklarımız var. Madenciye vereceğimiz hiçbir sosyal yaşam hakkı tanınmamış. Kültür alanında, sağlık ve spor tesisleşmesinde, sosyal hayatı düzenlemede bir tek aktivitemiz yok. Madenci arkadaşlarımız mesai saatleri sonrası ya evlerinde dinlenecekler ya da kahvehanelerde yeni iş saatlerini beklemek zorundadırlar. Bunun ötesinde insan gibi yaşamak, sosyal aktivite yapmak, hayata katılmak, yaşamın güzelliklerini paylaşmak ve ortak girişimlerde bulunmaları söz konusu değil. Benim belediye başkanı olmamda ki en önemli gerekçelerimden biri, bu arkadaşlarımıza insan olduklarını ve sosyal yaşamın da var olduğu, birlikte üretip, birlikte tükettikleri yerde çeşitli güzellikleri de yaşamalarını sağlamak olacaktır” şeklinde konuştu.

Belediyenin imkanlarının kısıtlı olduğunu belirten Ateş;  “Borçlarımız olduğu da kesin. Enkaz edebiyatı yapmadan, iş yapmaya, üretmeye ve üreten insanımıza daha yaşanabilir bir Gökçesu hazırlamaya geldiğimi bilmelerini isterim. Beldemizde yapılacak çok işimiz olduğunu biliyorum. Bunun için çeşitli girişimlere başladım ama öncelik sorunum, üreten arkadaşlarımıza mesai saatleri dışında da yaşamın olduğunu ve bu yaşama kendilerini katarak, yaşadıkları stres dolu iş hayatından uzaklaştırmak olacaktır” dedi.

ATEŞ, BELEDİYENİN YAPACAKLARINI ANLATTI 

Seçimlerden sonra yeni bir ekip ve ruhla göreve başladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Atilla Ateş, “İlk iş olarak çevre düzenlemelerini yapıyoruz. Sıkıntılarımız var bunlar gelirimizle ilgili sıkıntılar ve borçlarımız da azımsanamayacak kadar çok. Belediye olarak 1.350 bin lira borcumuz var. Belediye olarak bir sürü ihtiyacımız var. Yeni bir belediye binası, kapalı pazar yeri ve çeşitli yerlere parklar yapmayı düşünüyoruz. İmkânlarımız kısıtlı şu an. Sağlık ocağımızın durumu var. 500 çalışan var beldede. Sağlık sorunumuz da bu oranda düşünüldüğünden çok daha büyük olduğu gerçektir. Aile hekimliğimiz olsa da belli bir oranda yetersiz kalıyor. Mesai saatleri dışında 112 Acil harici herhangi bir sağlık güvencemiz yok. Nitekim geçtiğimiz hafta yaşadığımız kazada bunun sıkıntıları gün yüzüne çıktı.

Su ve emlak vergisi haricinde bir gelirimiz yok. Bir de düğün salonumuz var. Belediyemizin başka bir mülkiyeti de yok. Alt yapımız, kanalizasyon ve içme suyumuz bitti. Belediye için önemli olan yapılaşma adına 18 uygulaması devam ediyor. 18 uygulamamız tescil aşamasında ve bitmek üzere. Bir iki haftaya kadar netleşecek diye bekliyoruz. Bundan sonra arsa sahiplerine tapularını vereceğiz. 18 uygulaması sonrası belediyemize çıkacak bazı yerlerimiz olacak” dedi.

BELDEMİZDE GÖÇ SORUN OLMAYA BAŞLADI

Belde nüfusunun günden güne azaldığını söyleyen Ateş, “Göç sorunumuz ciddi boyutta. Çalışma sahası olarak sadece maden ocaklarımız var. Artık eskisi gibi madenci de yetişmiyor. Biz bunun yanı sıra bir tekstil atölyesi açacağız. Göreve yeni geldiğimiz için neler yapacağımızı yeni yeni planlıyoruz. 60 kişiyle başlayacak atölye, bir iki haftaya kadar açılmış olacak.

Maden işçilerinin hayatlarının düzenlenmesi gerekiyor. İşçilikten sonra sosyal hayatlarındaki yaşamlarıyla ilgili çalışmalar yapılması gerekiyor. Sosyal donatı alanları yaratılması gerekiyor. Ama bunlar hep ekonomiyle doğru orantılı. Üreten maden işçilerimiz işten geldikten sonra sinemaya, piknik alanlarına, yürüyüş alanlarına, spor sahalarına giderek normal yaşamın içine girmeliler. Yerin altında kaldıkları sürenin stresini bu şekilde atmalı ve mutlu olmalarını sağlamalıyız. Sosyal donatı alanlarını yapabilmemiz için öncelikle 18 uygulamasının bitmesini bekliyoruz ki, önümüzü daha net görmüş olacağız. Yapmayı planladığımız bu işler sonrasında beldenin dışarıya göç sorununu da bir nebze olsun çözmüş olacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

SOMA FACİASI SONRASI OCAKLARIMIZI ZİYARET ETTİM

Gökçesu’daki  maden ocaklarımızı Soma faciasından sonra ziyaret ettim. Yetkililerle görüştüm ve bilgi aldım. Haliyle yüzlerce canımız şehit oldu ve içimiz acıdı. Burada çalışan işçilerimizin bu gibi durumlarda morale ihtiyacı var. Zamanında sosyal alanlar olmuş olsaydı, stres yaşayan işçilerimiz daha kolay olayları atlatabilirdi!

GÖKÇESU YOLU BAŞLI BAŞINA SORUN

Gökçesu’da en önemli sorunlardan biri kuşkusuz yol sorunu. Yeniçağa’ya kantar konulduktan sonra bütün ağır araçlar şehir içinden hızlı olarak geçiyorlar. Bu sorunu Milletvekilimiz Tanju beye de ilettik. Bu sorunun çözülmesi için uğraşacağız ama inanıyorum ki, ilimizin yetkilileri de bize yardımcı olacaklardır.

BEN ROZETİMİ ÇIKARDIM, HERKESİN BAŞKANIYIM

Başkan seçildikten sonra Ankara ziyaretim oldu. Çankaya ve Yenimahalle ziyaretlerimizde belediyelerden bazı taleplerimiz oldu. Belediye yetkilileri sağolsunlar yardımda bulunacaklarını söylediler. Rozetimizi çıkarıp koltuğa oturduk. Gökçesu için kimden yardım alabilirsek hepsiyle görüşeceğiz. Benim siyasetim ve yapmak istediklerimin ideolojiyle alakalı olmadığı ve bu saatten sonra Gökçesu’ya hizmet tek işimiz olacağının bilinmesini isterim. Son olarak Soma’da yaşanan ve 301 şehit verdiğimiz madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve ülkemize baş sağlığı dilerim. Gökçesu için Bolu’dan seçilerek ilimizi başarıyla temsil eden vekillerimiz, Valimiz Sayın Ahmet Zahteroğullar, İl Genel Meclisi Başkanımız ve İl Genel Sekreterimiz ile bütün yetkililerden ricam, Gökçesu’ya el atmalarıdır. Küçük şirin ve güzel beldemizde üreten insanlarımızın ihtiyaçlarının bir an evvel karşılanması için yardım edeceklerine inanıyor, herkese şimdiden yapacakları yardımlar için teşekkür ediyorum.Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133