Gölcük cazibe merkezi oldu

Ocak ayından bu yana 345 bin 451 kişi Gölcük’ü ziyaret etti

 Gölcük cazibe merkezi oldu

Türkiye’nin gözbebeği, Bolu’nun incisi Gölcük yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Sadece doğal güzelliği ve göl manzarası ile değil, göl etrafına dikilen 54 çeşit nilüferiyle de adından bahsettiren Gölcük cazibe merkezi oldu. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Gölcük Tabiat Parkı’nın işletmesinin belediyeye geçmesinden sonra ziyaretçi sayısının artışına dikkat çekerek, “Gölcük’ü sadece Türkiye içinde değil dünyada bir turizm markası yapmak istiyoruz. Ziyaretçi sayımız hızla artıyor. Üstelik ziyaretçilerimiz artık sadece piknik yapanlardan değil, Tabiat Parkı’nın güzelliğini görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerden oluşuyor. Göl çevresinde koruma kullanma dengesini kullanarak yeni düzenleme yapıyoruz ” dedi.

“Yatırım tutarı 5 milyon lira”

“Bolu Belediyesi olarak 2 yıl içerisinde Gölcük’e 5 milyon lira yatırım yaparak, alt yapı, peyzaj ve çevre düzenlemesi yaptık” diyen Yılmaz, “Bolu Belediyesinin Gölcük’ü sahiplenmesinden öncesi ve sonrası arasında çok ciddi farklılıklar var” dedi.

Gölcük’e ilginin her geçen gün arttığına, bir cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çeken Yılmaz, Ocak ayından bu yana 345 bin 351 kişinin Gölcük’ü ziyaret ettiğini belirtti. “Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan son 3 ayda Gölcük’e gelen sayısı 147 bin 850 kişi. Geçen yıl aynı dönemlerde bu oran 56 bin 297 kişi olmuştu. Ziyaretçi sayısı, doğal güzellikleriyle herkesi etkileyen Gölcük’ün Bolu Belediyesi’nin bakım yenileme çalışmalarıyla daha cazip bir yer haline geldiğini gösteriyor” şeklinde konuşan Belediye Başkanı Yılmaz, Gölcük’te yapılan çalışmaları şöyle anlattı:

“Gölcük Tabiat Parkı’nın işletmesini 2013 yılı ortalarında aldık. Hummalı bir çalışmayla tabiat parkını doğasına uygun bir alt yapıya kavuşturduk. Peyzaj ve çevre düzenlemeleri yaptık. Piknik alanlarını farklı bir yerde topladık ve doğal yapıya uygun bir dizayna kavuşturduk. Kışın bile piknik yapılabilir hale getirdik. Elektrik tesisatı baştan aşağı değiştirildi. Otomatik sulama sistemi yapıldı. LED aydınlatmalarla vatandaşımızın huzur içinde gece gündüz gezebileceği hale getirdik.  Gölün çevresine yaptığımız barbekü alanları ile yer ateşinin önüne geçtik. Oturma gruplarını tamamen doğal malzemelerden ürettik. Çevreyi korumak ve temizliğini sağlamak için yer altı çöp konteynerleri kullandık.  Gölün canlılığını ve biyo çeşitliliğini koruyoruz. Göl temizleme aracı yüzen ekskavatör ile gölün üzeri ve tabakasında bulunan sazlıklar dahil yabani otları kökünden temizlemeye çalışıyoruz.  Dipteki balçık ve çamuru temizledik. Belli aralıklarla itfaiye ekinimizdeki balık adamlarımızla temizlik yapıyoruz. Gölcük’e yaklaşık 5 milyon liralık yatırım yaptık. Her kuruşuna değdi. Burası bizim cennetimiz”

“Ünlü ressam Monet görse ne derdi”

Göl ve çevresinde yaptığımız yeni çalışmalarla muhteşem doğasıyla uyumlu bir cazibe merkezi haline getirilen Gölcük’ün doğa fotoğrafçılığı konusunda da iddialı hale geldiği söyleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Foto safariler çoğaldı. Türkiye’nin ünlü fotoğrafçıları, amatör fotoğrafçı grupları doğal güzellikleri çekmek için geliyor. Gelin-damat çekimlerinin, öğrenci mezuniyet çekimlerinin yeni platformu haline geldi” dedi.

“Bir nilüfer koleksiyoncumuzun ürettiklerinden seçerek diktiğimiz nilüferlerle de Gölcük’ü  ‘nilüfer cenneti’ haline getirdik. Gölcük’e her geçen gün yeni bir güzellik ekliyoruz.  Hedefimiz, ‘Tabiatın Kalbi Bolu’da bir cennet köşesi olan Gölcük’ü sadece Türkiye’de değil dünyada marka yapmak” diyen Yılmaz, Gölcük’ün güzellikleri ve değişimi ile ilgili ziyaretçilerden çok ilginç mesajlar aldığını vurguladı. Kendisini özellikle bir vatandaşın yazdığı mektubun çok etkilediğini belirten Yılmaz,  “Durmuş Çavdar isimli bir vatandaşımız mektubunda Gölcük’ün bundan sonra dünya çapında bir yer olmasını arzu ettiğini yazmış. “Evinin bahçesindeki nilüfer çiçeklerinin binlerce resmini yapan ve resim sanatında empresyonizm akımını (izlenimcilik) öncüsü Fransız ressam Claude Monet eğer Gölcük’ü bu haliyle görseydi, herhalde kendinden geçer Gölcük’e yerleşir ve mutlaka sizi de kutlamak için ziyaret ederdi” şeklinde ifadesine de yer verdiği mektup beni çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

“Gölün çevresi gezi ve spor alanı haline gelecek”

Bolu’nun turizm kenti olma hedefini doğayla uyumlu sürdürmek için turizmde koruma-kullanma dengesi anlayışını benimsediklerini belirten Yılmaz, bu çerçevede Gölcük’te yeni düzenlemeler yapacaklarını anlattı. Yılmaz yapılacak düzenlemelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Gölcük’e insanlar asıl kaynak değeri olan gölü görmek için geliyor. Yaptığımız yenileme ve bakım çalışmalarıyla Gölcük cazibe merkezi haline geldi ve ziyaretçi trafiği hızla artıyor. Bu da bize sorumluluk yüklüyor. Bizim daha hassasiyetle davranmamızı gerektiriyor. Bolu’da yaptığımız turizm çalışmalarında koruma kullanma dengesiyle hareket ediyoruz. Gölcük’te de öyle. Gölün çevresini piknik alanlarından arındıracağız ve ateşli pikniğe müsaade etmeyeceğiz. Göl çevresinde görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla piknik alanlarını gölün doğusunda ve Tabiat Parkı girişinde topluyoruz. Göl çevresini rekreasyon alanı haline getireceğiz. Buraya gelenler doğal güzellikleri, temiz havayı içlerine çekerek yürüsünler, fotoğraf çeksinler, spor yapsınlar istiyoruz. Gölcük Tabiat Parkı belediyeye geçtikten sonra sınırlarını genişledi.  Şu an tabiat parkı sınırı yaklaşık 250 hektara ulaşıyor. Kökez suyunun kaynağının da bulunduğu bölgeyi bu sınırlar içine aldırarak su havzalarımızı korumak istiyoruz. Gölcük Teleferik projesi ile ilgili çalışmalarımız da son aşamaya geldi. Gölcük teleferik projesinde ilk adım olacak.  Sonra bu projeyi güneye doğru, Aladağ,  Sarıalan, Kartalkaya ve Seben ile devam ettireceğiz” HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124