banner120

Gölcük’te imara onay çıktı

Bolu belediye meclisinde Gölcük için tarihi bir karar alındı. Mecliste Oy çokluğuyla kabul edilen Gölcük Tabiat parkı uzun devreli gelişme planı çerçevesinde Gölcük’te Serender tipi evlerin inşasından 100 yataklı otele kadar birçok uygulama hayat şansı bulacak.

Gölcük’te imara onay çıktı
 Gölcük Tabiat parkı uzun devreli gelişme planı teklifi Bolu belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. Plana göre tabiat parkının bakir ve ağaçlarının noksan olduğu yerlere 30 adet ağaçtan Serender tipi evlerin yapılması planlanıyor. Belediye meclisinde yaptığı konuşmada konu hakkında bilgiler veren İmar komisyonu üyesi Haluk İnceler “Gölcük tabiat parkı sınırlarını kapsayan 38 hektar alanın, orman ve su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğü ile Bolu belediye başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile temel belediyecilik hizmetleri Bolu belediyesine devredildi. Bu kapsamda, Tabiat parkının sahip olduğu kaynak değerlerinin sürekliliğinin sağlanarak, sürdürebilir yaşam ilkeleri çerçevesinde doğayla uzlaşık yaşama kültürünü geliştiren, kontrollü kullanım ilkeleri ile tabiat parkı çevresindeki yöre insanın ve ziyaretçilerinin aktivitelerini destekleyen yöre halkının ekonomisine artı değerler katan çevreye duyarlı bir planlama anlayışı doğrultusunda hazırlanan Gölcük Tabiat parkı uzun devreli gelişme planı teklifi komisyonumuz tarafından incelenerek uygun görülmüş olup orman ve su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğünün onayına sunulmasının uygun görülmesine karar verilmiştir.” dedi.

 

 

Buraya geçmişte devlet ve insanlar sahip çıkmadı

 

Konu hakkında açıklama yapan Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz Gölcük’ün dünya için çok önemli bir yer olduğunu söyleyerek; “Buraya geçmişte devlet ve insanlar sahip çıkmadı. Ağaçlarının dibinde mangallar yakılmak suretiyle ağaçlar yok edildi. Şimdi biz bu doğal güzellikle bozulmasın diye uğraşıyoruz. Artık buraya gelecek olan insanlar burasının bedelini ödemek zorunda kalacak.Buraya bir otobüs insanın gelerek konaklayabileceği ve para bırakabileceği bir yapıyı oluşturmak zorundayız.Bunun için milli parkların ve bakanlığın buradaki çalışmalara onay vermesi gerekiyor.Bunun için hazırladığımız taslak planı milli parklar yetkililerine sunduk.Değişiklikler de olabilir aynen kabul de edilebilir.Bu planın onay almasından sonra buraya 100 yataklı bir otel yapılacak.Bu otel  yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.Bu otel ancak teleferik hattı çekildiği takdirde inşa edilecek.Karacasu ve Aladağlara hatta Kartalkaya’ya bu teleferik gidecek.Bu yüzden milli parkların sınırlarını genişleterek inşa edilecek olan otelinde bu sınırların içine alınmasını sağlayacağız.Gölcük artık özel firma toplantılarını da yapıldığı bir yer konumuna gelecek” diye konuştu. Gölcük’ün imara açılacak olmasından dolayı çevre katliamı olacağı endişesiyle tepki veren CHP’li meclis üyelerine yönelik olarak konuşan başkan Yılmaz “Büyük düşünmek zorundayız. Çevreyi koruyarak bu atılımları yapmak zorundayız.Burada elde edeceğimiz başarı Abant içinde bir ölçü olacaktır” diye konuştu .

 


 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 21:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail
ismail - 8 yıl Önce

tahrip etmediğiniz,bozamadığığnız gölcük kaldı.orayıda tahrip edin,yağmalayın yüreğiniz yerine otursun.bizim brokratlar gece düşünüyor, bolunun bozulmayan neresi var.sabahleyin uyguluyor.gölcüğün imara açılması katliam olur.

kıyas gencer
kıyas gencer - 8 yıl Önce

yapmayın etmeyin allah aşkına. bakın oraya ne kadar insan ayak basarsa orası o denli kirlenecek ve çabuk yok olacaktır. değil bolu da dunyadaki nadir doğal alanlardan gölcük. burayı ımara açarak yok edeceksınız!! nedir bu rant sevdası nedir bu para derdi.

idris kemal aytar
idris kemal aytar - 8 yıl Önce

allah aşkına kala kala bir gölcük kaldı canına kıymadığınız,şimdi sıra oraya mı geldi,sizlerde hiç mi insani duygu kalmadı?

Hamdi Tan
Hamdi Tan - 8 yıl Önce

''gölcük'te'' nedir ya az biraz türkçe be kardeşim haber yapıyorsun. haberin içeriği ise gerçekten canımı yaktı. yapmayın. günah!

Fırat Danışman
Fırat Danışman - 8 yıl Önce

oranın güzelliği doğal güzelliğinde. badem bıyık yapıştırdığınız herşey güzel oluyor sanıyorsunuz ama yapmayın. badem bıyığınızı güzelliklere değdirmeyen. nalet olsun zihniyetinize ne çekdik 10 senedir...

ali
ali - 8 yıl Önce

bugün yabancılarla gölcüğe gittim. her taraf kamelya ve oturaklarla dolmuş. kamelyaların kapılarınada kilit vurulmuş.gölcüğün tabii güzelliği bozulmuş.açın imara yok edin.rant ve çıkar uğruna katledin.gelecek nesillere bolunun tabii güzelliğinden bir şey bırakmayın.

ayşe
ayşe - 8 yıl Önce

yetkililerin dikkatine;insanların kafasını dinlemek yapılaşmanın arasından sıyrılmış bir yer arayışına cevap veren filmlere,kartpostallarımıza işte boluda böyle bir köşemiz war diye gösterebileceğimiz bu yerimizi de sıkışıklığın ve bina yığınının ortasında bırakırsak kim merak edicek burayı... kim kilometreler tepip gelicek

şefiye sarınalbant
şefiye sarınalbant - 8 yıl Önce

bir ora bakir kalsaydı.yazık olacak incimize .kıymayın ne olur.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124