Görenler şaşkına döndü

Bolu Pazarında satışa sunulan kabak görenleri şaşkına çevirdi. Kastamonu’nun Tosya ilçesinden getirilen 96 santimetre boyundaki kabak bir kilo 100 gram ağırlığında.

 Görenler şaşkına döndü

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu pazarında hemen hemen her hafta ilginç bir meyve veya sebzeye rast gelmemek mümkün değil. Dün Pazar tezgahlarını gezdiğimizde bizim de şok olduğumuz bir kabakla karşı karşıya geldi. Gazetecilik merakından hemen Pazar tezgahına yanaşıp pazarcı esnafına bu ilginç şeyin ne olduğunu sorduğumuzda sebzenin kabak olduğunu öğrendik.

Hemen çevredeki esnaflardan metre istedik ve kabağın boyunu ölçtük. Gördüğümüz manzara bizi ir kez daha şaşırttı. Çünkü Tosya’dan getirilen bu kabağın 96 santimetre olduğunu gözlerimizle gördük. Bu seferde hemen tartıya koyduk ve insan boyuna yakın kabağın bir kilo 100 gram olduğunu da tespit ettik.

Tosya ilçesinde yetişen kabakların özel olarak asma şeklinde yetiştirildiği bazılarının boylarının ise bir metreyi geçtiğini belirten ilgi çekici kabağın satıcısı esnaf, “Bize gelen kabağın boyu neredeyse bir metre. Bizde gördüğümüzde çok şaşırdık. Bunu satmak amaçlı değil Bolu halkının görmesi için tezgahımızın görünür yerine astık. Bu kabak kızartmalık olarak veya yemek olarak kullanılabilir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128