Görevi bıraktı bakın neler söyledi

Bolu Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal ve yönetim kurulu görevlerinden istifa ettiler. İstifa nedenini açıklayan Mustafa Altındal, “Görevlerini yerine getiren tüm zabıta memurlarını tenzih ederim. Ama, Zabıta Mahmut Bircan’la mücadele etmekten bıktık. Bu zabıta yüzünden pazarcı esnafı kan ağlıyor. Buna tepki olsun ve Bolu halkı konuyu iyi bilsin diye ben ve yönetim kurulu hep birlikte görevlerimizden istifa ettik” dedi.

Görevi bıraktı bakın neler söyledi

Haber: Kasım ŞAHİN – Semih BAYKAL

Yönetimiyle birlikte göreve geldiğinden bu yana manavcı ve pazarcı esnafının sorunlarıyla yakından ilgilenen, vatandaşın ucuz sebze ve meyve yemesi için canı gönülden çalışan, ihtiyaç sahiplerini kollayıp koruyan Bolu Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal, istifası konusunda şunları söyledi; Görevimi yapamıyorum, esnaflarımın hakkını savunamıyorum. Bizler zor kazanan esnaflarız. Karaçayır pazarında benim esnafımın akşama kadar cirosu 100 ila 150 TL’dir. Esnafımın bir tanesi yan tarafı boş diye 1 metre daha açılmış. Bu konu ile ilgili hem bana hem de zabıtalara bilgi verildi.

Ancak bu esnafımıza bu olaydan dolayı 650 TL para cezası kesilmiş. Bende bu olaydan sonra gerekli mercilere giderek bu cezanın kalkması gerektiğini dile getirdim. Ancak bana kanunun böyle olduğunu söylediler. Eğer kanun böyleyse yapacak bir şey yok. Bir Zabıta Mahmut Bircan önceden Pazar yerinde görevliydi. Biz pazarcı esnafı olarak bunun Pazar yerinden gönderilmesi için yaklaşık 100-150 tane imza topladık ve Belediye başvuru yaptık. Bu zabıta memurunu Pazar yerinden aldılar ve toptancı haline verdiler. Toptancı halinde de 2-3 ay durduktan sonra tekrar pazarcı esnafını sıkıştırmaya başladı. Bu bir tane zabıta memuru olan Mahmut Bircan’ı bu görevden alıp da itfaiye’ye ya da başka bir yere veremediler. Bu adam çok büyük bir sıkıntı yakında bir pazarcı esnafının daha canını yakacak ve o esnafın başını belaya sokacak.

Bu adam toptancı halinde de pazarcı esnafına çok büyük sıkıntılar yaratıyor. Örneğin iki dükkanı yan yana olan bir pazarcı esnafımız bu iki dükkan arasındaki duvarı yıkıp bu dükkanları birleştirmek istiyor. Pazarcı esnafımız bu dükkanları belediye’den kiralıyor ve her zamanda kirasını ödüyor. Yani bu pazarcı esnafımız bu dükkânın sahibi. Bu adam yazıhanesini, buzhanesini istediği yere kurar. Ama Zabıta Mahmut Bircan’a göre öyle bir şey yok, Cezası da 2 bin 400 TL’dir. Mahmut Bircan, hangi pazarcı onun hakkında imza verdiyse onu bunaltıyor. Şu an Mahmut Bircan, ben dahil 3 kişi ile mahkemelik. Biz bu adama karşı hiçbir şey yapılmadığından dolayı ve pazarcı esnafımızın hakkını savunamadığımız için ben ve yönetim olarak istifa ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128