GÖYNÜK ARTIK “CİTTASLOW” “SAKİN ŞEHİR” GÖYNÜK

30 ülkeden yüzlerce kentin üye olduğu Cittaslow (sakin şehir) ağına kabul edilen 3 yeni ilçeden biri de Göynük oldu. 2015 yılında Cittaslow’a aday olan Göynük’ün başvurusu kabul edildi.

GÖYNÜK ARTIK “CİTTASLOW”  “SAKİN ŞEHİR” GÖYNÜK

1999 yılında İtalya’da kurulması ile yayılmaya başlayan ve dahil edilen bölgelerin turizmine büyük katkı sağlayan kelime kökeni İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, "Sakin Şehir" ağına çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel yaşam kalitesi politikaları, tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar, misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar, sosyal uyum ve ortaklık için 70 kriteri sağlayan Göynük de dahil oldu.

 

Bu yıl 21.’si düzenlenen EMITT  Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda(EMITT) Cittaslow’un İtalya’da  bulunan merkezinden müjdeli bir haber aldıklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Türkiye Koordinatörü Tunç Soyer: “3 yeni Sakin Şehrimiz daha onaylandı. Bunları da önümüzdeki hafta Şavşat’ta düzenlenecek Cittaslow Türkiye toplantısında açıklayacağız” dedi. (BMA)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128