Göynük’ün ekolojik dengesi tehdit altında

Göynük Termik santralinin 2014 yılı sonunda hizmete girmesi bekleniyor. Santralin hizmete girmesiyle birlikte geleceğini konak turizmine bağlayan ilçenin ekolojik dengesi de büyük bir tehdit altına girecek.

Göynük’ün ekolojik dengesi tehdit altında
 Tüm dünya’da yenilenebilir enerji kaynaklarının revaçta olduğu bir dönemde Göynük’e yapılmak istenen Termik santral çeşitli riskleri’de beraberinde getirecek. Aksa enerji’nin Göynük’te kurulacak olan termik santral için 240 milyon dolar tutarındaki proje finansmanının imza töreni geçtiğimiz aylarda yapılmıştı. Proje finansmanı imza töreninde konuşan Aksa Enerji Üretim Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, santralin 320 milyon dolarlık yatırım sonucunda, yıllık 2 milyar kilovatsaat elektrik üretimiyle 2014 yılında faaliyete gireceğini kaydetmişti.2012 yılı Temmuz’unda Himmetoğlu köyündeki Termik santral inşatının açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız  Buradaki termik santralde baca gazı analizlerinden tutun, sıcak buharının bile temiz çıkmasını temin edeceğiz."demişti. Termik santrallerin yapıldığı bölgelerdeki vatandaşların yanlış yönlendirildiğini belirten Bakan Yıldız, "Yanlış yönlendirmeler nedeniyle yöre halkının yerli kaynaklara tepki gösteriyor. Bu tür yerler eğitim kurumu, işyeridir. Buradaki yöre halkına teşekkür ediyoruz. Bazen yanlış yönlendirmelerden dolayı yerli kaynaklara tavır alındığını görüyoruz. Birileri çevrenin kirletileceğini söylüyorlar. Bizde bunun olmayacağını anlatıyoruz. Çevre sadece çevreyi düşünenlerinin değil. Hepsi bizim güzelliğimiz, zenginliğimiz. Yeraltı kaynakları da bizim zenginliğimiz. Yerli kaynaklardan vazgeçmeyeceğiz. Hem de çevre ve yeşillikten vazgeçmeden hepsini yapacağız" ifadelerini kullanmıştı. Bakan Yıldız; çevrenin kirlenmeyeceğini açıklayarak, "Sosyal projelerin de gelişmesini sağlayacağız. Ne gençlerimizi bir kenarda bırakacağız ne de vatandaşımızı kendi haline bırakacağız. Hep birlikte yanlarındayız. Doğal güzellikleri ile yeşilliği ile temiz enerji üreterek yanlarında olacağız. Çevreyi kirleterek değil. Buradaki termik santralde baca gazı analizlerinden tutun, sıcak buharının bile temiz çıkmasını temin edeceğiz."demişti.

 

Yerli kömür santrallerinin ihalesini gerçekleştireceğiz

 

Bakan Yıldız, yerli kömür santrallerinin ihalesinin kısa zamanda yapılacağını belirterek "Ürettiğimiz elektriğin 4'te 1'ini termik santrallerden üretiyoruz. Daha fazlasını üretmemiz lazım. Yüzde 30'unu kömür kaynaklarından üretmemiz lazım. Bolu ile birlikte Soma, Bursa, Kütahya, Muğla, Çanakkale ve Manisa'da yerli kömür santrallerinin ihalesine çıkacağız. 5 bin megavat civarında elektrik üretilecek. Böylelikle yerli kömür yerine doğalgazdan ithalat yapmamış olacağız. Bunların hepsi bizim cebimize giren paradır." Demişti.

 

 

Uras bu duruma dikkat çekmişti

 

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras geçtiğimiz aylarda kaleme aldığı  “Elektriğimizin % 17’si linyit santralarından” başlıklı yazısında Türkiye’nin enerji sektörünü masaya yatırmıştı. Türkiye’deki Linyit kömürlerinin kalitesiz olduğuna birçok santralinde eski olduğuna işaret eden Uras; “Türkiye’nin linyit rezervleri çok büyük. Ancak, rezervlerin bir bölümü açık işletmeye imkân verirken çoğu, toprağın derininde. Bu nedenle linyit çıkarma maliyeti yüksek.Daha da önemlisi linyitlerin gücü. Örneğin, Çan linyitlerinin ısı değeri 3.000 Kcal/kg iken Göynük linyitlerininki 2.340 Kcal/kg, Soma linyitleri’nin 1.034 Kcal/kg.” ifadelerine yer vermişti. Linyit yakan santrallarda bir başka sorunun kurulu kapasitenin tam olarak kullanılamaması olduğuna dikkat çeken Uras;  “2010 yılı verilerine göre en büyük ve en verimli linyit santralı olan Afşin-Elbistan B santralı bile yüzde 61 kapasite ile çalışıyor. Çanakkale Çan santralının kapasite kullanımı yüzde 76 iken Afşin Elbistan A santralınınki yüzde 17 oranında. Genelde santrallar değişik nedenlerle düşük kapasite ile elektrik üretiyor. En önemli neden santrallerin yaşlı olmasıdır” şeklinde görüş belirtmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124