GÖZLER GÖYNÜK’E ÇEVRİLDİ

‘Göynük’te petrol rezervi olup olmadığı’ yönündeki söylentilere Ak Parti İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek açıklık getirdi. Coşkunyürek, yer altı kaynakları zenginliğiyle de bilinen Göynük’te petrol taşı bulgularını olduğunu doğruladı.

 GÖZLER GÖYNÜK’E ÇEVRİLDİ

Göynük Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, geçtiğimiz ay yapılan İl Koordinasyon Toplantısı’nda “Göynük’te içtiğimiz suda dahi petrol kokusu var” demiş, geçmişten bu yana ilçede petrol rezervi bulunduğu yönündeki iddialar tekrar gündeme gelmişti. Geçtiğimiz dönem Bolu Milletvekilli yapan Ak Parti İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek, konuyla ilgili kendisine sorulan soruya içtenlikle yanıt verdi.

GÖYNÜK YER ALTI MADENLERİNDE ZENGİN BİR İLÇE

Coşkunyürek, Göynük’ün maddi ve manevi önemine değinerek “Göynük yer altı madenleri açısından zengin bir ilçemiz. Göynük bizim manevi bir değeri olan ilçelerimizden de bir tanesi. İstanbul’un manevi mimarı Akşemseddin hazretlerinin orada olması bizler için büyük önem arz ediyor. Belki biz bugüne kadar gereken değeri de veremedik. Onun için biz Göynük’e ne kadar hizmet etsek azdır. Ben Milletvekilliğim boyunca bütün ilçelerimizle ilgilenmeye çalıştım. Göynük’le de ilgilendim. Göynük’te kömür yataklarımız var. Bu kömür yataklarımız bugüne kadar sadece yakıt malzemesi olarak kullanılıyordu. Kalorisi düşük bir kömürümüz var. Zaman zaman hatta Bolu merkezde kullandırmamak için yasaklar getiriliyordu, karbondioksit oranının yüksekliğinden dolayı. Tabi ki biz oranın ihale edilmesi aşamasında mutlaka buraya termik santral kurulması şartıyla o şartı getirdik. Ve neticede oldu ve şu anda oraya bir termik santral yapılıyor. Yaklaşık 600-700 vatandaşımız orada çalışacak.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI EN SON TEKNOLOJİ

Oraya yeni bir heyecanı getirmiş olduk. Bana o zaman ‘Bu Göynük’te kömür işletmesini savunuyorsunuz termik santrali savunuyorsunuz ama hava kirlenecek, ne olacak’ dediler. Göynük’e Cenab-ı Allah öyle bir nimet vermiş ki şu dağa kömür vermiş, bu dağa da kireç taşını vermiş. Burada diyorum akışkan yataklı bir sistem kurulacak termik santralde. Çevre kirliliği, hava kirliliği noktasında Avrupa’daki sistem neyse onun daha yeni teknolojisi burada uygulanmış olacak. İnşallah biz de bunu yaşamayacağız, diyorduk. Petrol taşı konusunda da MTA’nın çalışmaları var ve o dağın bir tanesinde de bulgular var. Tabi ki bunu en fazla ABD’de bu konu üstünde duruluyor ve çalışılıyor. Şu anda maliyetleri yüksek olan bir teknoloji.

CARİ AÇIĞIMIZ ENERJİDEN KAYNAKLANIYOR

 Biz Türkiye olarak öncelikle bunun rezervini tespit etmemiz lazım. Ondan sonra da gelişen teknolojiyle geleceğe dönük hazırlıklarımızı yapmamız lazım. Çünkü biz özellikle enerjide dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Ve cari açığımızı oluşturan büyük rakamın çoğu enerjiden kaynaklanıyor. Onun için yerli kaynaklarımızı biz ne kadar harekete geçirirsek o kadar cari açığımızı hem de ucuz enerjimizi sanayicimize, çalışanımıza, üreticimize ulaştırmış olacağız. Biz elektrik enerjimizin yüzde 50’ye yakınını doğalgazdan üretiyoruz. Petrolümüzün yüzde 90’nına yakınını dışarıdan alıyoruz. Ve evet Göynük’te petrol taşı var” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128