Güçlünün hukuku kural tanımaz...

Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay, 14 Aralık operasyonu nedeniyle çakılmada bulundu. Atalay açıklamasında; “Bir zamanlar siyasal iktidarın yakın müttefiki olan Zaman/Samanyolu gurubuna karşı iktidarın başlattığı operasyon tam anlamıyla bir hukuksuzluk örneği olup demokratik toplumu sindirmek ve korku toplumu yaratmaya yöneliktir” dedi.

 Güçlünün hukuku kural tanımaz...

Haber Merkezi

Atalay açıklamasının devamında; “Geçmişteki hukuksuzluklardan sorumlu tutulsalar dahi bu guruba karşı girişilen operasyon hukuk ayıbı olduğu kadar basın ve ifade özgürlüğüne karşı ciddi bir darbedir. Güçlünün hukukunun egemen kılındığı, anayasanın askıya alınarak günlük isteklerle biçimlenen yasalarla ülkenin yönetildiği, emir ve talimatların yasaların önüne geçerek yargı ve hukukun her türlü muhalefeti terbiye etmek için kullanıldığı bu günlerde hukuksuzluk kime yönelirse yönelsin bir kez daha hukuka sahip çıkmak zorundayız. Böylesi günlerde hukukun bir intikam aracı olmadığını unutmadan, Demokrasiye,Hukuk Devletine, Hukuk Güvenliğine ,adil yargılanma hakkına olan inancımızı sürekli öne çıkarmalıyız.

Suçun ve cezanın şahsiliği,masumiyet karinesi gözetilmeksizin öfke ile başlatılan bu soruşturma hukuki olamaz. Siyasal kimliklerine katılmasak da her insanın adil yargılanma hakkı olduğunu akıldan hiç çıkarmamalıyız. Adalet kin tutmaz, intikam almaz. Bu bağlamda yapılan operasyonu korku toplumu yaratmaya , ifade ve basın özgürlüğünü yok etmeye yönelmiş olarak algılıyor ve bir gün hukukun herkese gerekli olacağını bu vesile ile bir kez daha hatırlatıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128