Gümrük müşavirliğinin önemi her geçen gün daha da artıyor

Abant’ta düzenlenen toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ''2011 yılında toplam 3 milyon 200 bin ithalat beyannamesi, 2 milyon 300 bin civarında da ihracat beyannamesi oldu. Bunun...

Gümrük müşavirliğinin önemi her geçen gün daha da artıyor

Abant’ta düzenlenen toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ''2011 yılında toplam 3 milyon 200 bin ithalat beyannamesi, 2 milyon 300 bin civarında da ihracat beyannamesi oldu. Bunun yüzde 90'ına yakınını gümrük müşavirleri gerçekleştirdi'' dedi. 

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'nce Abant'ta düzenlenen ''Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Müşavirleri Dernekleri İkinci Ortak Toplantısı''na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız,Bakanlık olarak, yasal ticaretin en kolay yapıldığı bir anlayış içerisinde olduklarını bildirdi. Türkiye'de ithalat ve ihracatın yüzde 90'ının gümrük müşavirleri vasıtasıyla yapıldığına dikkati çeken Altunyaldız, ''2011 yılında toplam 3 milyon 200 bin ithalat beyannamesi, 2 milyon 300 bin civarında da ihracat beyannamesi oldu. Bunun yüzde 90'ına yakınını gümrük müşavirleri gerçekleştirdi'' diye konuştu. Altunyaldız, bu kesimin ticaret işlemleri açısından önemli olduğunu anlatarak, ''O zaman bunlarla birlikte bu işlemlerin basitleştirilmesi, ticaret erbabının yükünün azaltılması, maliyetlerin aşağı çekilmesi, işlemlerin hızlandırılması ve bunun ötesinde de mutlaka ve mutlaka yasalara en uygun ve yasalar çerçevesinde kalınarak, etik kurallara uygun çalışarak, herkesin ortak bir çalışma içerisinde çalışmasını temin etmek amacıyla sorunlarımızı paylaşıyoruz'' ifadelerini kullandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak 6 ayda bir, gümrük müşavirleri ile bir araya geldiklerini anlatan Altunyaldız, buradaki amacın, Türkiye'nin hedeflerine uygun bir anlayış içerisinde işlemlerin basitleştirilerek şeffaflaşıp takip edilebilir olmasının hedeflendiğini bildirdi. 
     
     ''Ticarette etik değerler'' 
     
     İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan Gündüz de gümrük kanununa göre kurulmuş 5 derneğin katıldığını toplantının ana konusunun, ''ticarette etik değerler'' olduğunu vurgulayarak, ''Dünyamızda artık yükselen değer etik değerler ve etik kazanç. Dış ticaretin en önemli paydaşı olan ve gümrük idarelerininde en yakın çalışma, çözüm ortağı olan gümrük müşavirleri, dış ticaretteki rolünün bilincindedir'' dedi. Gündüz, bugün ithalatın yüzde 91'i, ihracatın da yüzde 86'sının gümrük müşavirleri tarafından beyan ve takip edildiğini ifade ederek, dış ticaretin yatırım teşvik gibi birçok konusu ve uluslararası ticaret anlaşmaları gibi alanlarda görüş oluşturarak bunları yorumlayıp uyguladıklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128