“Günümüzde enerji hayati önem taşıyor”

Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği Uygulamaları ‘Pasif Evler’ projesi kapsamında proje koordinatörü AİBÜ Öğretim Görevlisi Murat Özkan ve proje sahibi Baran Yapı adına Yıldırım Yılmaz projenin son durumu hakkında Vali İbrahim Özçimen’e bilgiler verdi. Ülkenin kalkınmasındaki en önemli temel değerlerden birinin de enerji olduğunu kaydeden Vali Özçimen, “Vücudumuzda organlarımız ne kadar hayati önem taşıyor ise ülkeler için enerji de o derecede önemlidir” dedi.

“Günümüzde enerji hayati önem taşıyor”
 Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Leonardo Da Vinci mesleki eğitim programı kapsamındaki Pasif Evler projesi hakkında Vali Özçimen bilgilendirildi. Proje kapsamında AB Ülkelerinde yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek amacıyla yaygın olarak kullanılan ve enerjiden yüzde 90 oranında tasarruf sağlayan Pasif Ev, AİBÜ’ye yapılıyor. Firma yetkilisi Yıldırım Yılmaz da projenin Ulusal Ajans tarafından ödüle layık görüldüğünü ifade ederek “Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği Uygulamaları ‘Pasif Evler’ projesi Ulusal ajansın hazırladığı 81 il 81 proje kapsamında Bolu’ yu temsil etmiştir. Ulusal ajans tarafından en iyi proje örneklerinden seçilen projenin ödülünü Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan vermiştir.” dedi. Projenin son durumu hakkında Vali Özçimen’e bilgiler aktaran AİBÜ Öğretim Görevlisi Murat Özkan ve Yıldırım Yılmaz proje ile ilgili hedeflerini anlattı. Özkan, “AB Ülkelerinde yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek amacıyla yaygın olarak kullanılan ve enerjiden yüzde 90 oranında tasarruf sağlayan Pasif Ev, Türkiye’de ilk olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapılıyor” dedi. Proje Koordinatörü Özkan ayrıca, Mühendislik Mimarlık Fakültesi bünyesinde Enerji Verimliliği Eğitim Binası olarak kullanılacak olan Pasif Evin, aynı zamanda kurumlar arası işbirliğine güzel bir örnek teşkil edeceğini dile getirdi.

 

 

“Enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak zorundayız”

 

Ülkelerin kalkınmasındaki en temel değerlerden birinin enerji olduğunu kaydeden Vali İbrahim Özçimen, “Vücudumuzda organlarımız ne kadar hayati önem taşıyor ise ülkeler için enerji de o derecede önemlidir. Dolayısı ile enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak ve korumak zorundayız. Projeniz de bu kapsamda iyi bir proje. Artık bu tür örnek evleri görmek için Avrupa’ya gitmeye gerek kalmayacak. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde ev bittiği zaman bunun verimliliğini göreceğiz. Çalışmalarınızda size ve ekibinize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

‘Pasif Ev, Enerjide Yüzde 90 Tasarruf Sağlıyor’

 

Pasif Ev, enerjiden yüzde 90 oranında tasarruf yapabilmekte ve metrekarede yılda 15 kwh altında enerji harcıyor. Aynı zamanda kendi enerjisini üretiyor. Yapılacak bina Enerji Verimliliği Eğitim Binası olarak kullanılacak ve Pasif Ev Enstitüsünün belirlediği standartlardaki Türkiye’nin ilk merkezi olacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2013, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124