Gürel’den tokat gibi nevruz çıkışı!

Haber; Duygu Kaya   Bolu il kültür Sitesi’nde Nevruz kutlamaları nedeniyle bir konuşma yapan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Zeki Gürel “Eskiden bizim Nevruziye diye bir geleneğimiz...

Gürel’den tokat gibi nevruz çıkışı!

Haber; Duygu Kaya

 

Bolu il kültür Sitesi’nde Nevruz kutlamaları nedeniyle bir konuşma yapan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Zeki Gürel “Eskiden bizim Nevruziye diye bir geleneğimiz vardı fakat bize bunu unutturdular. Nevruzu bir millete mal etmek nevruzu siyasete alet etmek ve yine bir millet üzerinden bayramı kutlamak tarihle tabiatla çelişir. Bu geleneği, bayramı unutturmaya çalışarak toplumu dönüştürmeye sonra da dövüştürmeye çalışanlardan tarih hesap soracaktır.” Dedi.

 

Bolu’da Nevruz kutlamaları çerçevesinde İl kültür sitesinde bulunan güzel sanatlar galerisinde konuşan AİBÜ Eğitim Fak. Öğ.Üy.Yard.Doç.Dr.Zeki Gürel yaptığı konuşmayla gündeme damgasını vuran isim oldu.Bolu’da Nevruz Programı Vali İbrahim Özçimen’in açışını yaptığı” Ağrı Dağından Köroğlu Dağlarına Nuhun Çiçekleri” isimli resim sergisiyle başladı.Programa belediye başkanı Alaaddin Yılmaz, siyasi parti üyeleri, üniversite rektör yardımcıları katıldı. 35 çeşit çiçeğin resmedildiği sergiye ilgi büyüktü. Sergide tabloların güzelliğinin yanında ‘’Balanse soğanı, davis üçgülü, tavşan topu, gıcık otu, çoban döndüren krizantem, gümüş düğme konik yapışkan otu, Kafkasya kedi nanesi’’gibi çiçek isimleri dikkatleri çekti. Resim sergisinin ardından Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr Zeki Gürel herkesin dikkatle dinlediği anlamlı bir konuşma yaptı. Gürel ‘’ Nevruz insanoğlunun kendi milli zamanı içerisinde, dini algısı çerçevesinde bayram olarak kutladığı dini milli mahalli rengini bulduğu bayramdır. Nevruzu bir millete mal etmek nevruzu siyasete alet etmek ve yine bir millet üzerinden bayramı kutlamak tarihle tabiatla çelişir.  Nevruz Türk dünyasında hali hazırda nevruz adından ziyade ‘’ulusun ulu günü’’ adlarıyla kutlanmıştır ve şu anda ortada nevrozun neşesine, nevruzun asıl gönüllerde tutuşturmak istediği o neşeye birliğe dair bir şey göremiyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Hangi edebiyat öğretmeni böyle bir gelenekten bahsetti?

 

 Gürel; “Bayram birlik beraberlik için yapılır. Hakikaten Osmanlı zamanında nevruz çok ciddi bir bayram havasıyla kutlanıyordu. Nevruziye yazanlar devletin en üst noktasında insanlar tarafından ödüllendiriyorlardı. Yani Nevruziye diye bir geleneğimiz vardı bizim. Fakat bize bunu unutturdular. Hangi edebiyat öğretmeni bu zamana kadar böyle bir gelenekten bahsetti. Bakınız Nevruziye bir zamanlar divan şairlerinin yanında halk şiirleri tarafından da yazılırdı bunların en önemlisi Sivaslı Pir Sultan Abdalın nevruziyeleriydi. Bu geleneği, bayramı unutturmaya çalışarak toplumu dönüştürmeye sonra da dövüştürmeye çalışıyorlar. Fakat unutmasınlar tarih kendilerinden hesap soracak.” Şeklinde konuştu.

 

Türkiyeliler içinde doğdukları vatanın kıymetini bilmiyorlar

 

“Toplum mühendisleri toplum üzerinde psikolojik harp ilan ediyor” diye konuşan Yrd. Doç. Dr Zeki Gürel” Bu psikolojik harbe yenik düşenler ne yapacak bilemiyorum. Bir Bulgaristanlı vatan evladı olarak söylüyorum. Türkiyeliler içinde doğdukları vatanın kıymetini bilmiyorlar. Bunu bir gün vatansız kalırlarsa anlayacaklar. Vatan evlatlarının vatana sahip çıkmaları için onların önünde değerlerinin, ülkülerinin olması lazım. Değer yargılarının öğretilmesi lazım, eğer bunları öğrenemezsek işte bugün olduğu gibi insanlar birbirlerini hedef görür ve birbirlerinin yakalarına yapışırlar. Bu yüzden geleneklerimizi, birliğimizi göstermemiz gerekir. Bolu’da Nevruz 1920’li yıllardan beri Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten beri kutlanıyor. Mudurnu’da Beddem ateşini ne çabuk unutursunuz. Beddem bereket zamanı demektir, atalarımız nevruzu böyle algılıyordu. Fakat görüyorum ki memlekette ne bed ne de bereket kalmadı.’’ Şeklinde konuştu.

 

                       Bir olalım, iri olalım, diri olalım

Zeki Gürel Nevruz kutlamaları için yaptığı konuşmalar sırasında bugün Türkiye’nin yaşadığı durumlara atıfta bulunarak önemli mesajlar verdi. Gürel ‘’Bugün hali hazırda bir resmi törenle geçiştirmeye çalışılan nevruz hala köylerimizde kutlanıyor. En canlı şahidi Seben ilçemizde yakılacak Nevruz ateşidir. Bu ateş öyle yükselmeli ki Türkiye’de yakılan en büyük ateş olmalı. Yangınlar ancak böyle söner. Şuan milletin bayramını geçiştirerek değerlerimize zulüm ediyoruz ve değerlerimizi masal gibi, batıl inanç gibi görenlere sesleniyorum bakın Hıristiyanlar Papa’nın seçimini nasıl kutluyor, ilan ediyorlar. Onların ki inançta bizimkiler masal mı? Yapmamız gereken evlatlarımızı hakikate uyandırmak eğer bunu yapamazsak başımıza geleceklerden dolayı kimseyi suçlamayacağız. Nevruz Kuzey yarım küre’nin tabiat bayramıdır. Yakılan ateş etrafında toplanan insanlar vuruşmasın, bu toplanma birlik beraberliğe dönüşsün, insanlık kucaklaşsın. Fakat buna da izin vermezler Atatürk’e rağmen, Osmanlı’ya rağmen vermezler. Ya uyanacağız, ya da uyanacağız, inadına bir olacağız, inadına diri olacağız, inadına iri olacağız. Nevruz bu inadın tetikçisi olacak ve bu insanlık bağı güçlenecek.’’ Biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128