Gürsel EROL bölgeyi anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Gürsel Erol dün CHP Bolu il binasında partililerle bir araya gelerek son aylarda ülkenin doğusunda yaşanan olayları ve terör sorununu değerlendirdi. Bölge vekili olara olaylara daha farklı bakabildiğini söyleyen Erol; “her geçen gün kaygılarım artıyor. Eğer sorun çözülmezse daha kötü günler bizleri bekliyor” şeklinde konuştu.

Gürsel EROL bölgeyi anlattı

HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Gürsel Erol doğuda yaşanan olayları değerlendirmek için dün CHP Bolu il örgütünü ziyaret etti. Aile olarak Cumhuriyet’e olan bağlılığını kısa bir hikaye ile paylaşan Gürsel Erol, bölge vekili olarak değerlendirmelerinin diğer vekillere göre farklı olduğunu söyledi.

HALA AYNI NOKTADAYIZ

PKK’nin ilk eylemini 1984 yılında Eruh’ta yaptığını ve bugün hala o günle aynı noktada olunduğunu söyleyen Erol; “1984’ten bugüne kadar binlerce şehit verdik. Ekonomik olarak 1.5 trilyon dolar kaybımız oldu. 30 yıldan fazla süredir her gün bir şehit haberi ile güne başlıyoruz” dedi.

ULUSAL POLİTİKA OLMALI

1984 yılından beri ülkede defalarca seçi olduğu ve defalarca başbakan, cumhurbaşkanı değiştiğini belirten Erol; “her gelen parti kendi görüşüne göre terör politikası üretiyor. Bu yüzden yıllardır çözülemeyen bir sorun olarak karşımız duruyor. Terör meselesi tek bir partinin görüşüyle çözülecek bir mesele değildir. Ulusal bir politikamızın olması gerekiyor çünkü büyük ülkelerin bazı politikaları hiç değişmez. Çözüm yerimizin ise meclis olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

HER GÜN ÖLÜM TEHDİDİ ALDIM

Seçim süreci boyunca her gün ölüm tehdidi aldığını ifade eden CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol; “HDP’ye karşı bölgede en keskin savaşı veren kişilerden birisiyim. Seçim süreci boyunca her gün ölüm tehdidi ve telefonları aldım. O günlere kadar cesur bir adam olduğumu sanıyordum ama gerçeklerle yüz yüze gelince o kadar da cesur olmadığımı gördüm. Hepimiz can taşıyoruz ve ailelerimiz var. Seçim gezilerimde partililerimle birlikte olmadım çünkü her an bir saldırıya uğrama ihtimalim vardı” dedi.

KÖYLÜ ARADA KALDI

Dağ başında yaşayan köylülerin durumları çok kötü. Sabahtan akşam 17.00’ye kadar güvenlik kuvvetleri sahada oluyorlar ama 17.00’den sonra kışlalarına geri çekiliyorlar. Bu kez de örgüt aşağı iniyor ve köylülerden bütün ihtiyaçlarını silah zoruyla alıyorlar. Sabah olduğunda ise güvenlik güçleri köylülerin örgüte yardım ettiğini düşünerek haklarında ceza uyguluyorlar. Bu köylüler ne yapsın; ellerinde silahlı olan kişilere karşı ne kadar direnebilirler. Çaresiz bir şekilde iki arada kalmışlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128