Güvenliğiniz için bu haberi mutlaka okuyun

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Bolulu vatandaşları oto hırsızlığı, evden hırsızlık, iş yerinden hırsızlık, yankesicilik, kapkapçılık, kaldırımcılık, muslukçuluk, sögüşçülük, tırnakçılık ve dolandırıcılık yöntemiyle yapılan hırsızlıklar konusunda uyardı. Yapılan hırsızlık yöntemlerini de açıklayan yetkililer, en ufak şüphelenmede mutlaka kendilerine veya 155 Polis İmdat hattına ihbarda bulunmalarını istediler. İşte o detaylı açıklamalar;

 Güvenliğiniz için bu haberi mutlaka okuyun

Haber: Kasım ŞAHİN

OTO HIRSIZLARI


1. Otonuzu park edecek kapalı garajınız yoksa, mümkünse dairenizden görebileceğiniz iyi aydınlanmış yerleri seçiniz.

2. Otonuzdan indikten sonra kapı ve pencereleri kontrol ediniz.

3. Otonuzu kısa süreli de olsa park ettiğinizde kontak anahtarını yanınıza almayı alışkanlık haline getiriniz.

4. Değerli eşyalarınız ruhsat, ehliyet ve yedek anahtarlarınızı otonun içinde bulundurmayınız.

5. Oto satın alırken ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğru olup almadığını kontrol ediniz. Yedek anahtarını almayı unutmayınız veya otonun kilidini değiştiriniz. Ya da direksiyon pedal kilidi takınız.

6. Satın alacağınız aracın şasi numarasının yazılı olduğu kısımları kontrol ediniz. Herhangi bir tahrifat bulunduğu kanaati olduğu hasıl olduğunda aracı almaktan vazgeçiniz ve durumu polise bildiriniz.

7. Otonuza mümkünse kaliteli oto alarm sistemi taktırınız ve gizli kontak yaptırınız. 
8. Otoyu alır almaz kasko sigortası yaptırınız. 
9. Satın alacağınız aracın ruhsat sahibiyle mutlaka yüz yüze görüşülmelidir. (Oto hırsızları çaldıkları aracın ruhsatına yazılı, ruhsat sahibi adına sahte kimlik ve sürücü belgesi tanzim ettiklerinden bu madde geçerli bir çözüm sayılmaz.) Mümkünse satın alınan aracın bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube ve Bürolarından kontrol ettiriniz.
10. Otolarınızı hastane, açık otopark ve benzeri yerlere bıraktığınızda burada çalışan görevlilerin kolluğu yoksa otonuzun anahtarını bırakmayınız. Kollukları varsa otonuzu bıraktığınıza dair makbuz alınız ve görevlinin bu oto parkta çalışıp çalışmadığını diğer görevlilere sorunuz. 
11. Hasarlı olarak sattığınız araçların Trafikten düşüm işlemlerini tamamlayıp, araca ait plaka ve ruhsatı aracın bağlı bulunduğu Trafiğe teslim ettikten sonra satışını sağlayınız. Bu yöntemle otoların change işlemine girmesini önleyiniz .Araçları park ettiğiniz yerlerden alırken, bagaj kilidini ve ön kapı kilitlerini kontrol edeniz. Bu kilitlerin sökülerek kontak anahtarı yapıldığını unutmayınız. 
12. Güvenlik görevlisi bulunmayan apartman oto parkının giriş veya çıkışlarında otomatik kontrol sistemi yaptırınız.
13. Otolarınıza, daha güvenli olması için BASTON kilit takmayı unutmayınız.

 

 

EV HIRSIZLARI


1. Evden çıkmadan önce kapı ve pencerelerinizi kapatmadan ve kilitlemeden çıkmayınız. Dalgınlıkla kapı üzerinde anahtar unutmayınız. 
2. Evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız, kapı komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakınız. 
3. Evinizden uzun süreli ayrıldığınızda, değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine emanet ediniz veya yanınıza alınız, yada banka kasasına koyunuz. 
4. Kısa süreli bile olsa komşunuza gittiğinizde mutlaka kapınızı kilitleyiniz. 
5. Akşam dışarıya çıktığınızda 3-5 saat sonra dönecekseniz, evinizin ışıklarından bazılarını, televizyon veya radyonuzu açık bırakınız. 
6. Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci, TEK görevlisi, depremde zarar gören evleri tamir görevlisi veya çeşitli bahanelerle evinize girmek isteyenleri almayınız. 
7. Evinizin zili çalındığında, tanımadığınız birini soran şüpheli şahısları eşkali ile birlikte hemen polise bildiriniz. 
8. Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz. 
9. Apartman giriş kapısı ziline basıldığında zil çalanı tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayınız. 
10. Kapı zili basıldığında mercek deliğinden bakınız. Tanımadığınız birisi ise şüpheli bir durumu varsa kapıyı açmadan eşkalini Polise bildiriniz. 
11. Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşunuzun kapısını kontrol ediniz. 
12. Rasgele takılan Çelik Kapıların, levye, kriko vb. aletlerle zorlanıp eve girilebileceğini unutmayınız. 
13. Özellikle yaz aylarında zemin kat ve birinci katta oturuyorsanız; pencere ve balkon kapılarını açık bırakmayınız. Eğer açık bırakmak zorundaysanız para, altın, cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı evinizin gelişigüzel yerlerine bırakmayınız. 
14. Hırsızların pencereleri tornavida gibi aletlerle birkaç saniyede açtıklarını unutmayınız. 
15. Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırınız. 
16. Çatı katlarındaki banyo, tuvalet pencerelerinden ve havalandırma boşluklarından hırsızın eve girebileceğini unutmayınız. 
17. Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen polise bildiriniz. Evinizdeki küçük çelik para kasalarını, evinizin gizli bir yerine monte ederek saklayınız. 
18. Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız. 
19. Tatile gittiğinizde veya uzun süreli evinizden ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu evraklarla dolu (elektrik faturası, su faturası vb.) olan daireleri seçerler. 
20. Semt pazarlarının kurulduğu günlerde o civarda bulunan evlerde o gün daha fazla hırsızlık olabileceğini unutmayınız. 
21. Hırsızların her türlü kasayı murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerini unutmayınız. 
22. Mümkünse kapınıza çift emniyetli kilit sistemi yaptırınız. Evinizin etrafında şüpheli birisini gördüğünüzde 155 Polis İmdat veya en yakın Polis Merkezine bildiriniz. 
23. Büyük sitelerde özel güvenlik görevlileri tutunuz. Evinizin etrafını ışıklandırınız. 
24. Hırsızlığı karşı evinizde bulunan kıymetli eşyaları sigorta ettiriniz. 
25. Evinize alarm sistemi kurdurunuz. 
26. Tüm bunlara rağmen evinizde hırsızlık meydana gelmişse telaşlanmayınız. Hiçbir şeye dokunmadan en yakın Polis Karakoluna bildiriniz.

 

İŞ YERİ HIRSIZLARI


1. İşyerinizin pencerelerine mutlaka demir korkuluk yaptırınız. İşyerlerinden ayrılmadan önce pencereleri kapatmayı unutmayınız. 
2. İşyerinizi kapatırken kapıyı mutlaka kilitleyiniz. 
3. İşyerinizin kepenk kilitlerinin sert bir cisimle kırılabileceğini ve duvarların delinebileceğini unutmayınız. 
4. Büyük iş merkezlerinde veya hanlarda iş yeriniz varsa, hırsızların gündüzden içeride kalıp gece hırsızlık yapabileceklerini unutmayınız. Saklanabilecekleri yerleri bekçi veya özel güvenlik görevlilerine kontrol ettiriniz 
5. İşyerinizden çok kısa süreli ayrıldığınızda bile kapınızı mutlaka kapatınız veya içeride bir yakınınızı bulundurunuz. 
6. İşyerlerine çatı katlarından girilebileceğini unutmayınız. Çatı katlarındaki kapı ve pencereleri sürekli kilitli tutunuz. 
7. Telefonda sizi maliyeci adı altında komşunuzun işyerine çağıran şahıslara itibar etmeyiniz. Gitmeniz gerekiyorsa kapınızı mutlaka kapatıp gidiniz. 
8. Kuyumcular tanımadıkları, şüphelendikleri şahıslardan ve 18 yaşından küçüklerden altın satın almamalıdırlar. 
9. İşe alacağınız şahısları önceden iyice araştırınız. Özellikle yabancı uyruklu şahıslara daha çok dikkat ediniz. 
10. Çalışma saatleri dışında çelik para kasalarında para ve ziynet eşyası bulundurmayınız. Hırsızların her türlü çelik para kasalarını murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerini unutmayınız. 
11. İşyeri komşularınızla birlikte bekçi veya özel güvenlik görevlisi tutunuz. 
12. Şüphelendiğiniz kişileri 155 Polis İmdat'a bildiriniz. 
13. Tanımadığınız kişilerden veya seyyar satıcılardan faturasız, saat, cep telefonu, müzik seti, gibi eşyalar satın almayınız. 
14. İşyerinizi hırsızlığı karşı sigorta ettiriniz. 
15. İşyerinize alarm sistemi ve güvenlik kamerası taktırınız. 
16. Her şeye rağmen işyerinizde hırsızlık olmuşsa telaşlanmayınız. Hiçbir şeye dokunmadan en yakın Polis Karakoluna bildiriniz.

 

YANKESİCİLER 


1. Kişi ve kişilerin başka bir kişiye ait para veya eşyasının bulunduğu yerden habersiz olarak almalarıdır. Kalabalık yerlerde ceplerinizi sık sık kontrol ediniz. 
2. Otobüs ve minibüslere binerken cüzdanınızı muhafaza altına alıp, elinizi sık sık cüzdanınıza götürmeyi alışkanlık haline getiriniz. 
3. Özellikle Pazar ve kalabalık alış veriş yerlerinde çantanızı sırtınıza asmamalı, sürekli gözünüzle kontrol edebileceğiniz şekilde vücudunuzun ön tarafında taşımalısınız. 
4. Banka, PTT ve vergi daireleri gibi yerlerde size yardımcı olmak isteyen kişilere kesinlikle paranızı emanet etmeyiniz. 
5. Üzerinizde çok miktarda parayla mümkün oldukça dolaşmamaya çalışınız. 
6. Banka çıkışlarında, eğer bankadan para çekmişseniz bankadan çıkmadan paralarınızı emin yerde muhafaza ediniz. Paranızı ortalıkta saymayınız. 
7. Yolda yürürken kavga ederek size yaklaşan, yardım isteyen şahıslardan uzak durunuz. Eğer şahıslar ısrarla üzerinize geliyorsa cüzdanınızı muhafaza ederek dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin.

 

KAPKAÇÇILAR


1. Bir kimsenin haberi olamadan, taşınabilir eşya ve ziynetin bir veya birkaç kişi tarafından aniden kapıp kaçırılmasına kap-kaççılık denir.

2. Yolda veya caddede yürürken caddeye yakın olan taraftan mümkün oldukça uzak durulmalı, trafik akışının ters istikametinde çanta taşınmalı.

3. Hava karardıktan sonra eve giderken ıssız ara sokaklar yerine, ışıklı ana caddeler tercih edilmeli. 
4. Özellikle bayan sürücüler, otoyolda giderken, araçlarına, arkadan çarpan olursa çok dikkatli olmalı otoda tek iseler araçtan inmemeli; çarpan aracın plakasını ve şahsın eşkalini almaya çalışarak en yakın polis merkezine veya 155 Polis İmdat telefonlarına bildirilmelidir.

5. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafik ışıklarında beklerken, çantalar ön veya arka koltuk yerine mümkünse bagaja kilitlenmeli yada sürücü koltuğunun altına gizlenmelidir.

 

KALDIRIMCILAR
1. Kişi veya kişilerin başka bir kişiye ait para veya ziynet eşyasının bulunduğu yerden habersiz olarak alınmalarıdır.

2. Açık Kaldırım: Pazardaki seyyar satıcının tezgahından malın alınması gibi.

3. Kapalı Kaldırım: Mağazadan, kuyumcudan, otodan eşyanın alınması.

 

MUSLUKÇULAR


1. Camiden abdest almakta olan bir şahsın ceketinin üzerine kendi ceketini asmak suretiyle diğer cekette bulunan para veya eşyanın alınmasıdır.

2. Camide abdest alırken veya içeride namaz kılarken, askıya astığınız ceket vb. giysilerinizin cebinde paranızı ve cüzdanınızı bırakmayınız.

3. Camide abdest alırken yardımcı olmak isteyen tanımadığınız kişilerin yardımını kabul etmeyiniz.

 

SÖĞÜŞÇÜLER


1. Kişi veya kişilerin başka bir kişiyi tanıma numarası ile samimiyet kurdukları sonra yiyecek ve içeceklerine madde koyarak şahsın kendinden geçmesini sağladıktan sonra para veya eşyalarının alınmasıdır. 
2. Şehirler arası yolculuklarda veya herhangi bir yerde yeni tanıştığınız kişilerin ambalajı da olsa gıda, meyve, sigara veya eşyalarının alınmasıdır. Samimi görünüp sizi kandırmalarına izin vermeyiniz.

 

TIRNAKÇILAR


1. Bir kişinin başka bir kişiye ait para tomarlarından bir kısmını, saymak veya bakmak amacıyla alarak el ayasının içinde parayı ikiye bölmek suretiyle çalmasıdır.

2. Genellikle turist rolü yapan veya yabancı uyruklu olan kişilerin, para bozdurmak bahanesiyle kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız altın ve paraların içinden, saymak yada bakmak suretiyle hırsızlık yapmalarına izin vermeyiniz.

 

DOLANDIRICILAR


1. Bir kimsenin iyi niyet ve gafletinden faydalanarak, o kişiden menfaat temin edilmesine dolandırıcılık denir. 
2. Döviz ve altın alırken döviz bürolarıyla kuyumcuları tercih ediniz.

3. ATM'lerden para çekerken, kartınızın makineye sıkışması durumunda size yardımcı olmak isteyen kişilere inanıp şifrenizi kesinlikle vermeyiniz.

4. Alışverişlerde almış olduğunuz çeklerle ilgili şüpheniz varsa, ilgili bankaları arayarak, çek almış olduğunuz müşterinin o banka ile ne zamandır çalıştığını ve çeklerin sağlamlığını kontrol edin. 
5. Hastanede röntgen çekimi öncesi sizi başka odaya alıp altın takılarınızı çıkarmanızı isteyen röntgen memuru görünümünde kişilere inanmayınız.

6. Kendilerini doktor veya hastanede görevli olarak tanıtan ve sizi ücretsiz muayene ettireceğini söyleyen kişilere inanarak, kesinlikle onlara para vermeyiniz.

 

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Yaşamkent Mahallesi Canip Baysal Caddesi 29. Ada No:3 14300 Merkez BOLU

Santral : (374) 215 37 21 - 22 Dahili : 4905-06-07

Faks: (374) 215 52 63

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER