Güz’den ABD’ye kınama

Hukuki Araştırmalar Derneği Bolu İl Başkanı Av. Mehmet Emin Güz ABD’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ ya yaptırım kararına çok sert tepki gösterdi.

Güz’den ABD’ye kınama
 

Haber: Kasım ŞAHİN

Güz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve bağımsız Türk Yargısı’na hiçbir egemen güç, emir ve talimat veremez, tehdit de edemez. Hukuka aykırı, eli sopalı,aşiret reisi mantığıyla oluşturulan tavırları, diplomatik bulmuyor, yok sayıyor, şiddetle kınıyoruz” dedi.

Hukuki Araştırmalar Derneği Bolu İl Başkanı Av. Mehmet Emin Güz yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “İzmir de yürütülmekte olan vekamuoyunda “Papaz Brunson Davası” olarak bilinen yargılamada, ABD vatandaşı olan tutuklu sanık  hakkında ev hapsi kararı verilmiştir.”

Karar üzerine ABD yetkilileri tarafından Türk Yargısının bağımsızlığı ve Türkiye Cumhuriyetinin egemenliği hiçe sayılarak sanığın derhal tahliyesi yönündebaskı ve tehdit içeren açıklamalar peş peşe yapılmıştır.Son olarak Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ ya yaptırım uygulanacağı ABD yetkilileri tarafındanduyurulmuştur.

“TAVSİYE VE TELKİNDE BULUNAMAZ”

Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır. Yine; Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarakvicdanı kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimatveremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgilisoru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. Bu ilkeler Anayasamızda yer aldığı gibi bin yıllık onurlu tarihimizden gelen birgelenektir.

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Kendileri için yapay tarihler oluşturmak için çabalayan devletlerin, bu durumu kavrama gücünden yoksun olmaları eleştiri konusu yapılabilirse de Türkiye

Cumhuriyeti’ne karşı aşiret devleti mantığıyla kararlar alınması, binlerce yıl öncesinde oluşmuş devlet kimliğimize bir hakaret olarak değerlendirildiğindenasla kabul edilemez.Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve bağımsız Türk Yargısı’na hiçbir egemen güç, emir ve talimat veremez, tehdit de edemez.Hukuka aykırı, eli sopalı, aşiret reisi mantığıyla oluşturulan tavırları, diplomatik bulmuyor, yok sayıyor, şiddetle kınıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 07:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER