HACCAĞIZ Kooperatifinden Başarılı Uygulamalar

İlimiz Seben ilçesinde 11 köyün birleşerek kurduğu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi örnek uygulamalıyla çevresinde dikkat çekmektedir. Ortaklarının Tarımsal girdilerini ucuza temin etmek ve ürünlerini değerlendirerek pazarlama sorunlarını çözen kooperatif, uyguladığı projeler sayesinde diğer kooperatiflere de örnek teşkil etmektedir.

 HACCAĞIZ  Kooperatifinden  Başarılı Uygulamalar

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail TAŞ, 10 Mayıs 2015 Pazar günü ekibiyle birlikte Kooperatifi yerinde inceledi. Kooperatif  Genel Kuruluna da katılan İsmail TAŞ, burada yaptığı konuşmada Bakanlığımız Kırsal Kalkınmanın en önemli ensturmanı olarak Kooperatifleri belirlediğini, kooperatiflerin uyguladığı projelere teknik yardım ve kredi desteği verildiğini, hibe programlarından öncelikle kooperatiflerin yararlandırıldığını hatırlatarak, çevresine örnek olacak güzel uygulamalar yapan Haccağız Kooperatifinin ortakları ve yöneticilerini tebrik ediyorum, başarı yolunda önlerini açmak,  için İl Müdürlüğü olarak gereken yardımların yapılacağını,  teknik yardımların yanı sıra, Bakanlığımızca uygulanan hibe programlarından da Kooperatiflerinin yararlanması için gereken yardımların yapılacağını anlatmıştır.

 

Kooperatif yöneticilerince daha önce Bakanlık kredileri ile kurulan 1500 Ton kapasiteli Soğuk Hava Deposu Tesisinin, yöredeki elma üretiminin azalması nedeniyle atıl kaldığını, Süt Toplama Tesisinin de yine yöredeki süt üretimindeki düşüşe paralel olarak eksik kapasite ile çalışıldığını, ortaklarının tarımsal girdilerini satış yerinden karşıladıklarını, Kurulan akaryakıt istasyonu ile de akaryakıt ihtiyaçlarını karşıladıklarını. Yıllarca elma kasası imalatı yapılan Ambalaj tesisinde de artık plastik kasaların kullanılmaya başlamasıyla üretimin durduğunu anlatmışlardır. İl Müdürü İsmail TAŞ, Kırsal Kalkınma Ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan ŞEN, Kooperatif Başkanı Mahmut ÇALIŞIR, Kooperatif Müdürü Esat BİÇEN ve Teknik Elemanlarla birlikte Kooperatif tesislerini inceleyerek duran tesislerin yeniden faal hale getirilmesi için durum değerlendirmesi yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde kooperatifin daha faal hale getirilmesi için Kredi kuruluşları ve kooperatif yöneticileri ile yeniden konun değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128