“Haklı çıkmaktan yorulduk”

Bolu’da uzun süredir gündemde olan afiliasyon süreciyle ilgili Bolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası yazılı bir basın açıklaması yaptı. Ses sendikası yaptığı açıklamada; “Haklı çıkmaktan yorulduk” dedi.

“Haklı çıkmaktan yorulduk”

Haber: Aysun BEYKOZ

      Ses sendikası yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi; “  Bolu’da uzun süredir gündemde olan, sağlık emekçilerini ve halkı olumsuz etkileyen afiliasyon sürecinin bitirilmesine yönelik bakanlıktan olur yazısı gelmiş bulunmaktadır. Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) olarak afiliasyonun yanlış bir uygulama olduğunu ve yapılmaması gerektiğini söylemiştik. Maalesef Bolu’daki kamu ve sağlık idarecileri yaptık oldu mantığıyla kimseye danışmadan bu uygulamayı yaptılar. En son kasım ayında hastaneleri 3. basamak ve 2. basamak olarak ayırdılar. O süreçte de  bu uygulamanın yanlış olduğunu, tek çözümün afiliasyonu bitirmek olduğunu defalarca basın açıklamalarımız ve eylemlerimizle kamuoyuna duyurduk. Birileri yine yaptık oldu mantığıyla sağlık emekçilerini ve halkımızı mağdur etti. Haklı çıkmaktan yorulduk. Daha üzerinden 3 ay geçmeden afiliasyonun bitmesi yazısı bakanlıktan geldi” dedi.

 “ YİNE SÜREÇ KAMUOYUNUN BİLGİSİ DIŞINDA YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Açıklamanın devamında SES şunları ifade etti; “ Şu an yine süreç kapalı kapılar ardında çalışanların ve kamuoyunun bilgisi dışında yürütülmektedir. Bundan önceki süreçlerde yaşanan sorunların yine yaşanmaması için sürecin şeffaf yürütülmesi kaçınılmazdır. Sendika olarak süreç ile ilgili bilgi almak için elimizden gelen bütün görüşmeleri yapmak istememize rağmen ya randevu verilmemekte ya da görüşmelerde açık bilgilendirme yapılmamaktadır.  1 Mart 2016 tarihinde yaklaşık 50 çalışan 2. basamakta geçici olarak görevlendirilmiştir. Şubat ayının sonunda farklı 50 kişi görevlendirileceği söylenmesine rağmen bu 50 kişi son anda değişmiştir. Sağlık-Sen İl Başkanı hastanede bu kişileri sendika olarak belirlediklerini söylemiştir. Hatta bu söylemler çalışanlar tarafından tutanak haline getirilip idareye sunulmuştur. Hastanelerdeki yer değişimlerini hastane yöneticileri mi yoksa yandaş sendika mı belirlemektedir? Eğer sendika belirlemiş ise bu hem ulusal hem de tarafı olduğumuz uluslar arası hukuka göre suçtur. Başta Valilik olmak üzere Bolu’daki idarecileri bu konuda göreve çağırıyoruz” diye söyledi.

       “BU SÜREÇTE SORUN YAŞANMAMASI İÇİN TALEPLERİMİZ”

Son olarak taleplerini açıklayan SES şunları açıkladı; “ Süreç şeffaf yürütülmeli ve sağlık emekçilerine en kısa sürede net bilgilendirme yapılmalıdır. Süreç, hızlı bir şekilde yürütülmeli ve çalışanlar tarafların kendi iç kavgasına kurban edilmemelidir. Kamu idaresi bu süreci sadece yandaş sendika Sağlık-Sen ile değil, çalışanların örgütlü olduğu tüm sendikalarla beraber yürütmelidir. Tıp fakültesinde belirli sayıda çalışanın geçici görevle çalıştırılacağı söylenmektedir. Bu kişilerin hangi kritere göre belirleneceği hızlı bir şekilde çalışanlara duyurulmalı ve çalışanlar üzerinde baskı unsuru yaratılmamalıdır. Sendika olarak görüşmelerimizde de önerdiğimiz gibi öncelikle herkesin kadrosu 2.basamağa geçmelidir.  Sonra da önce gönüllülük daha sonra hizmet puanı(talep az ise düşükten, çok ise yüksekten) esas alınıp görevlendirmeler yapılmalıdır. 3. Basamağa adeta sürülen çalışanların tekrar mağdur edilmemesi için kasım ayında yapılan düzenlemeden önceki yerlerinde istihdam edilmelidir. Bu süreçte sorun yaşanmaması için yukarıda belirttiğimiz ve hepsi hukuki olan taleplerimiz, sürecin tarafı olan Valilik,Sağlık Müdürlüğü ,Rektörlük ve Kamu Hastaneler Birliği tarafından dikkate alınmalıdır.Çünkü daha önceki süreçlerde taleplerimiz dikkate alınmamış bu yüzden hem sağlık çalışanları hem de halkımız mağdur edilmiştir. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri sendikası(SES) olarak haklı ve meşru taleplerimizin sonuna kadar takipçisi olacağız.Süreçte hukukdışı  ve haksız uygulamalar olur ise sonuna kadar mücadele edeceğimizi  tüm sağlık emekçilerine ve bolu kamuoyuna  duyuruyoruz” diye açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128