Halk Artık “Yeter” Dedi

Taksim Gezi parkında başlayan olaylar ve olayların geldiği nokta Hükümeti ve İstanbul valisini şaşırttı. Halkın sadece ağaç kesimine tepki verdiğini düşünen Hükümet’in uzun zamandır aldığı özgürlükleri kısıtlayıcı kararlarını sorgulamaya başlaması bekleniyor.

Halk Artık “Yeter” Dedi
 

Haber; Duygu Kaya

 

Taksim Gezi Parkı’nın yıkımına karşı başlatılan eylemler 5. gününde. Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılma projesi ise Haziran 2011’deki seçimlerden önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Bunun üzerine bir grup göstericilerle başlayan Gezi Parkı eylemi kısa bir süre içinde tüm ülkeye yayıldı. Türkiye’de bazı illerde halkın başlattığı protestolar git gide polisle halkın çatıştığı bir hale geldi. Polisin gösteri yapan halk üzerinde orantısız güç kullanması üzerine çatışmalar şiddetlendi. Ülkede bu olaylar olurken ulusal basının yayın oranlarına gelen yayın yasağıyla birlikte yapılan eylemlerin görüntüleri sadece sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı. Ulusal basına rağmen uluslararası basın ilk haberden Türkiye’de yaşananları verdiler. Kimisi bu yaşananları bir Türk Baharı olarak nitelendirdi. Bolu Olay gazetesi olarak yaşananları vatandaşa sorduk.

 

 

Sabırlar son raddeye ulaştı

 

Aydoğan Doğan\Esnaf
Bu zaten geç kalınmış bir tepkiydi. Daha önce olması gerekliydi. Sabırlar son raddeye ulaştı. Açıkçası biz devamının gelmesinden yanayız. Normalde dünkü eylem daha uzun sürecekti. Dün gece de bu konuda konuştuk. Araya provokatörler girdi.3 bin kişiyi bir arada tutmak gerekir. Dün ortak karar alındı. Bayrak ve flama olmayacak. Herkesin kendine pay çıkardığı bir eylem, protokol yürüyüşü gibi olmamalı.


Bu bir domino taşı etkisi yaratır

 

 

Ceyda Varlık\Gayrimenkul Danışmanı
Bu eylemler Türk ruhunun gerçek uyanışıdır. Gurur duyuyoruz. Tabii bazı insanlar yaralandıkça üzülüyoruz. Heyecanlıyız. Özellikle de olaylar direk siyasi slogan olmadan yapılıyor. Ulusal medyanın hiçbir şey yazmayışı utanç vericidir.Devletin bütün kurumlarında kadrolaşma olduğu için sürpriz bir durum değil bu.Bu bir domino taşı etkisi yaratır.Türk baharı lafından da hoşlanmıyorum.Arap ülkeleriyle kendimizi bir tutmayalım.Biz onların aldığı sonuçları istemiyoruz.Bizde oluşan her şey zaten Arap kültürünün kötü etkileridir.Bir Türk baharı olsaydı dış güçlerin etkisinde olması gerekirdi.Türkiye’deki tamamen halkın direnişidir.

 

“Benden başka hiç kimse düşünüp protesto etmedi”

 

Eyüp Ahi\Ahiler Kırtasiye
Gezi parkını mahvettiler. Yaşam alanı, yeşillik, ağaç insanların mutluluğu ve zorlamalara karşı bir direniştir bu. Bolu’da da aynısı yapıldı. Ağaç katliamı yaptılar. Benden başka hiç kimse düşünüp protesto etmedi. İstanbul’da gezi parkında ağaçların kesilmesi konusunda yapılan direnişe sonuna kadar destek olurum. Ulusal medya görüntüleri vermiyor. Hükümetin destekçi gazete ve medyası insanlara yapılan zulmü göstermiyor. Bu yayın organlarını kınıyorum. Bu bir doğa sevgisi eylemidir.

 

 

“Bu eylemleri sonuna kadar destekliyoruz”

 

Ali İri \Öğrenci
Eylemcileri destekliyoruz. İlk başta bir şey olmayacakmış gibi gösteriliyor. Ağaçların kesilmesi uzun vadede zararımıza olacak bir şey. Aba altından sopa gösteriyor ulusal medya. Ayıplarını bir şekilde örtecekler. Akşam televizyonu açtığımda başbakanın ulusa seslenişini izledim sadece. Sosyal medyayı da bugün engelleyeceklermiş. Akşam akıl edemediler galiba.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2013, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124