“Halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağız”

Türkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB, 365 oda ve borsa 81 ilde Fethullahçı terör örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmakla suçlanan Türk Silahlı Kuvvetleri içersinde yer alan bir grup subay tarafından 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleştirilen darbe girişimine karşı ortak basın açıklaması yaptı. Bu noktada ilimizde de Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Oda Başkanı Türker Ateş’te basın toplantısı düzenledi.

“Halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağız”

Haber: SEMİH BAYKAL

15 Temmuz Cuma gecesi Fethullahçı terör örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmakla suçlanan Türk Silahlı Kuvvetleri içersinde yer alan bir grup subay tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine karşı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Oda Başkanı Türker Ateş şunları söyledi; “Demokrasi vazgeçilmezimiz, mili irade gücümüz, kardeşliğimiz geleceğimizdir. 15 Temmuz gecesi Milletimiz ve milli kurumlarımız demokrasimize kast eden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığına ve demokrasisine sahip çıkmıştır. Darbe girişimi haberlerinin ortaya çıktığı gece birliğimiz, oda ve borsa camiamız olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması Türk Milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu, demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın demokrasiye sahiplenmiş olmasından herkesin büyük bir mutluluk duymalıdır. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefeti ile birlikte siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş en büyük takdiri hak etmiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Mecliste tüm siyasi partilerimizin cunta heveslilerine karşı dik duruşunda dolayı yürekten kutluyoruz” diye söyledi.

“KAHRAMANCA DİRENEN MİLLETİMİZİN AZİM VE CESARETİYLE KIVANÇ DUYUYORUZ”

Açıklamasının devamında Ateş; “ Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına, büyük bir safahatla direnen ve böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman Emniyet görevlilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli mensuplarına gönül dolusu teşekkürler ediyoruz, onlara minnettarız. Ama en çok darbecilerin silahlarına karşı kahramanca direnen Milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz. Bizler gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir irade istemiyoruz. Ülkemiz içinde demokrasi dışında bir seçenekte gözükmüyor. Ordu içinde örgütlenmiş bir terörist çetesinin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnet ve rahmetle anacaklardır. Allah’a şükür ki milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk. Bu şerden hem demokrasimizi hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan büyük bir mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz” dedi.

“ALLAH ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE BİR DAHA BÖYLE ACILAR YAŞATMASIN”

Son olarak Ateş şunları ifade etti; “İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme ve istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugünde, yarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 365 oda ve borsalar olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların karşısında dikileceğiz. Özel sektör olarak ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacağız ve Türkiye’yi büyük bir hedeflere taşıyacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü hep aklımızda tutarak ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim, yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanalım, güvenelim. Bu vesile ile halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Devletimiz ve ülkemiz var oldukça bizde varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2016, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128