Halkın sağduyusu iç savaşı önledi

Uzun yıllar Bolu Komando Tugayı’nda da görev yapan ve çeşitli bölgelerde terörle mücadelede etkin görev alan Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık AİBÜ’de terörün...

Halkın sağduyusu iç savaşı önledi

Uzun yıllar Bolu Komando Tugayı’nda da görev yapan ve çeşitli bölgelerde terörle mücadelede etkin görev alan Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık AİBÜ’de terörün kanlı yüzünü anlattı. Işık, PKK’nın korku ve şiddet üzerine bölgede kurduğu acımasız tablo ile otorite sağlamaya çalıştığını belirterek, gençlerden bilinçli bir şekilde terörle mücadeleye destek vermelerini ve yanlış arkadaş seçmemelerini istedi.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Türk Dünyası Topluluğu tarafından Kültür Merkezinde düzenlenen “Terörizm” konulu konferansa, emekli Kıdemli Albay ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi Mithat Işık katıldı. Mithat Işık, terörle 20 yıl boyunca sahada mücadele ettiğini vurgulayarak, terörü, “kendisi gibi düşünmeyeni acımasızca katleden bir hastalık” olarak niteledi. Türkiye’de stratejisini silahlı propagandaya bağlamış bölücü bir terörün yaşandığını ifade eden Işık, Kürt halkının haklarını sözde korumayı amaçladığını iddia eden örgütün, en çok onları katlettiğini söyledi. BM, AB ve NATO üyesi ülkeler dâhil dünyada terörün ortak bir tanımının olmadığını, bu nedenle bir ülkenin “terörist” dediği kişiyi diğer ülkenin “özgürlük savaşçısı” olarak gördüğünü belirten Işık, terör konusunda ülkemizi “stratejik müttefik” olarak nitelediğimiz ABD ile komşu devletler dâhil hiçbir devletin desteklemediğini, Türkiye’nin terörle “tek başına” ve “başarılı” bir şekilde mücadele ettiğini söyledi.

“Örgüt, Maddi Desteği AB Ülkelerinden Sağlıyor”

 Konuşmasında terör örgütünün finansal desteğine de değinen Işık, terör örgütünün en büyük maddi desteği AB ülkelerinden aldığını bunun yanı sıra uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı ve insan tacirliğinin de önemli gelir kaynaklarını oluşturduğunu söyledi. Işık, “En acımasız, en ayrılıkçı terörü yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın birbirlerine bağlılığı olmasa bu 30 yıllık terör sonucunda büyük bir iç savaş yaşanırdı. Toplumun sağduyusu ve birbirine bağlılığı, aklıselimliği bu durumu önlemektedir.” dedi. Mithat Işık, terörün siyasi çözümünün olması gerektiğini özellikle gençlerin terör örgütünün kötü emellerine alet olmak yerine kitap okuyup araştırarak ve bilgi sahibi olarak siyaset içinde yer almaları gerektiğini vurguladı.    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128