Hata depremde mi? Bizde mi?

12 Kasım 1999'da meydana gelen deprem afetinin 13.yıl dönümü nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan anma programı Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okulunda gerçekleştirildi.   12...

Hata depremde mi? Bizde mi?

12 Kasım 1999'da meydana gelen deprem afetinin 13.yıl dönümü nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan anma programı Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okulunda gerçekleştirildi.

 

12 Kasım depreminin 13.yıldönümü nedeniyle Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okulunda bir etkinlik yapıldı. Anma programında konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,  Bolu’da depremden sonra yapılan binaların güvenilir ve sağlam yapılar olduğunu belirterek, "Depremden önce ise zemin etüdü nedir bilmezdik. Şu anda ise zemine dayalı binalar yapmaya başladık. Ama depremden önce yapılan binalarımız halen daha riskli’’ dedi.12 Kasım 1999 Depremi anma etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen programda konuşan Başkan Yılmaz, Depremden önce gelişigüzel yapılan binaların halen risk taşıdığına işaret etti. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu tiyatro salonunda gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Vekili Cemal Polat, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Sağlık İl Müdürü Mahmut Arık, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Müdürü Hayri Mısırlıoğlu ve okulun öğretmen ve öğrencileri katıldı.Program Okul Müdürü Hayri Mısırlıoğlu’nun günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı açılış konuşması ile başladı.

  

“Dünyada böyle bir kararı alacak başka bir hükümet yok”

  

Okul Müdürü Mısırlıoğlu’nun ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Bolu’da Yaşanan depremlerin ardından birçok derslerin alındığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, ”İlimiz deprem kuşağında yer aldığından sürekli depremlere maruz kalacağımız bir yerde yaşamımızı devam ettiriyoruz. Dünyada da en çok deprem olan bölge Japonya. Bu ülkede meydana gelen 7 şiddetinde ki depremler çok basit depremler. Bu depremlerde ölen sayısı da çok az oluyor.  Ama bizim ülkemizde 5-6 şiddetinde bir deprem meydana geldiğinde çok ciddi kayıplar olabiliyor. Böyle olunca hata depremde mi? Bizde mi? Diye düşünmek durumundayız. Son teknik veriler gösterdi ki hata tamamen bizde. Vatandaşlarımızda ve yöneticilerimizde.  Bu gerçeği çok sayıda kayıplar vererek geçte olsa anladık. Depremden sonra yapılan binalarımız bir mühendis olarak söylüyorum ki güvenilir ve sağlam yapılar. Depremden önce ise zemin etüdü nedir bilmezdik. Şu anda ise zemine dayalı binalar yapmaya başladık. Ama depremden önce yapılan binalarımız halen daha riskli. Elle atılan betonla yapılan yapılar halen daha riskli. Ülkemiz çok önemli bir karar verdi. Şu anda ki hükümetimizden Allah razı olsun, Sayın Başbakanımızdan Allah razı olsun, depremde zarar gören bütün binaların yeniden yapılanması ile ilgili çok önemli bir karar aldı ve dünyada böyle bir kararı alacak başka bir ülke yok, başka bir hükümette yok. Hangi binalarımız depreme dayanıklı değil bunun çalışmasını da bizlere verdi. İnşallah bu çalışmayı el birliği ile çok düzgün olarak yaparız ve olası bir depremde can kaybına neden olabilecek binalarımızı doğru tespitlerle yıkarız, ondan sonra da TOKİ vasıtasıyla bu binalarımız yönetmeliğe uygun olarak yapılır ve daha güvenilir binalara kavuşuruz” şeklinde konuştu.

 

“Biz üzerimize düşeni iyi yaparsak siz de yakınlarınızı kaybetmezsiniz”

    Konuşmasını salonda bulunan öğrencilere yönelik sözleriyle tamamlayan Başkan Yılmaz, “Geleceğimiz olan sevgili öğrenciler; her şeyi sizlerin daha iyi ortamlarda yaşamlarınızı sürdürmeniz için iyi bir şekilde planlamaya çalışıyoruz. Sizlerin daha huzurlu ve rahat bir ortamda yaşayabilmeniz için üzerimize düşeni eğer biz iyi yapabilirsek sizde bundan sonra inşallah depremlerde sallanırsınız, heyecan duyarsınız ama ne kendinizi, nede yakınlarınızı kaybetmezsiniz diyor, depremlerde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

    “Ülkemizin yüzde 96’sı deprem riskiyle karşı karşıyadır”

Ülkemizin yeryüzünün en tehlikeli deprem kuşağında olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Vali Vekili Cemal Polat da, “Ülkemiz Akdeniz, Alp ve Himalaya deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Ülkemiz topraklarının yüzde 96’sı da farklı oranlarda deprem riski tehlikesiyle karşı karşıyadır. Böylesine önemli riskleri olan bir ülke de olmamız nedeniyle depremden önce gerekli hazırlıkları, gerekli alt yapıyı ve yönetmelikleri devreye sokmamız gerekiyor. Aksi takdirde bir deprem sadece can kaybı ve yaralanmalara neden olmuyor, ekonomik yönden de ülkenin üzerine çok büyük mali yükler getiriyor” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından ilköğretim okulu öğrencileri tarafından hazırlanan deprem konulu tiyatro gösterisiyle program sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128