Hedef 2023 yılında 75 Milyar Dolar ihracat

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2016 yılı Mali Destek Çağrı toplantısında 2023 hedeflerini açıkladı. Kalkınma Ajansı, 2023 yılında bölgedeki hedeflerinin 75 Milyar Dolar ihracat olduğunu belirtti.

Hedef 2023 yılında 75 Milyar Dolar ihracat

Haber: Semih BAYKAL

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantı da Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mustafa Ayhan konuşma yaptı. Konuşmasının da Doğu Marmara bölgesinin Türkiye’nin üretim üssü niteliğinde olduğunu ifade eden Ayhan şunları söyledi; “ Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara Bölgesi, Türk sanayisi açısından stratejik öneme sahip olup, bölgemiz adeta Türkiye’nin üretim üssü niteliğindedir.
İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl hazırladığı Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu 2014 yılı sıralamasında bölgemiz illerinden 126 sanayi kuruluşu yer almaktadır. Türkiye dış ticaret hacminin yaklaşık yüzde 17’sini bölgemizde yer alan kuruluşlar gerçekleştirmekte olup, sanayi malları, bölgemiz ihracatının yüzde 93’ünü oluşturmaktadır. Bölgemizde faal durumda olan 18 OSB ve 2 serbest bölge içerisinde yer alan 1060 kuruluşta yaklaşık 110 bin kişi istihdam edilmektedir. Türkiye’nin en büyük liman bölgesi olan Doğu Marmara’nın ana karayolları, demiryolları ve çevresindeki havalimanlarıyla çok yüksek bir erişilebilirliğe sahip olması ulusal ve uluslararası sanayi yatırımları açısında cazibesini daha da artırmaktadır” diye söyledi.

“740 YABANCI SERMAYELİ KURULUŞ BÖLGEMİZDE BULUNMAKTA”

Doğu Marmara Bölgesinde 740 yabancı sermayeli kuruluşun bulunduğunu da açıklayan Ayhan; “ Dünyanın önemli sanayi kuruluşlarının içerisinde yer aldığı 740 yabancı sermayeli kuruluş bölgemizde bulunmakta olup, Doğu Marmara Bölgesi doğrudan yabancı yatırımlar için önemli bir merkez konumunda bulunmaktadır. Turizmde yükselen bir destinasyon olan bölgede yerli ve yabancı turist sayıları yıldan yıla artmakta ve bu da turizm yatırımlarını beraberin de getirmektedir. Tarımda pek çok üründe ülkenin en yüksek verimlilik oranları Doğu Marmara Bölgesi’nde alınmaktadır.  Ajanslarımız, yöreyle ilgili analizler yapıp, bilgiler üretiyor. Bilgi sahibi olmadan atılacak adımların çok fazla başarılı olma şansı yok. O yüzden ajanslar, kendi yerelinde ve yöresinde bilgi üreten yerler haline geldi. Ajansların ürettiği bilgilerin en az verdiği finansal destek kadar önemli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle Doğu Marmara Bölge Planı 2023 hedefi ile MARKA tarafından, tamamen uzmanlarımızın bilgi, tecrübe ve birikimleri ile hazırlanmış olup, bu manada diğer bölge planları arasında tek olma özelliği taşımaktadır. Bölge planında, yerel aktörlerin tamamı sürece dahil edilerek görüş ve önerileri plan sürecine ve plana dahil edilmiştir” diye açıkladı.

HEDEF 75 MİLYAR DOLAR İHRACAT

2023 yılı için hedeflerinin 75 Milyar Dolar ihracat olduğunu belirten Ayhan; “ Bölge Planı 2023 yılı için 75 milyar Dolar ihracat, ulusal vergi gelirlerinde yüzde 18’lik pay, 35 bin $ kişi başı gayrisafi katma değer, 3,35 milyon yerli, 477 bin yabancı turist, yüzde 5,5 işsizlik, yüzde 60 istihdam, üretici başına 50 dekar tarım arazisi gibi hedefler koymuştur. Bu hedeflerin hayata geçmesi için MARKA her yıl çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. 2016 yılı içerisinde bölgede belli alanlarda kaynakları odaklamayı amaçlayan akıllı ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında sektörel araştırmaların devamı ve Avrupa Birliği ölçeğinde bir etkinlik düzenleyerek farkındalık yaratmak planlarımız arasındadır. Bunun yanı sıra, özellikle bölge yabancı turizminin yüzde 55’inin kaynağı olan Orta Doğu pazarındaki acentelere yönelik bölge turu ve iş bağlantılarının arttırılması gibi tanıtım çalışmalarımız olacaktır. Avrupa Birliği fonlarının bölgede daha etkin kullanımı için ajans olarak projeler yürütmeye devam edecek ve bölgedeki üniversiteler başta olmak üzere diğer kurumların da fonlarda daha etkin yer almasını sağlamak için destek sunacağız” diye belirtti.

“KURUM VE FİRMALARA TOPLAMDA 10 MİLYON 500 BİN TL HİBE DESTEĞİ”

2016 yılında kurum ve firmalara toplamda 10 milyon 500 Bin TL hibe desteği sağlayacaklarını açıklayan Ayhan; “ 2016 yılında da, Yönetim Kurulu kararı ile, 3 mali destek programı çağrısı ile bölgenin hedeflerine ulaşması için kurum ve firmalara toplamda 10.500.000 TL hibe desteği sağlanacaktır. Makina İmalat Sektörünün Geliştirilmesi MDP, Programın amacı makina imalatı sektöründe ithal edilen ürünlerin ve yüksek katma değerli ürünlerin bölgede üretilerek bölgenin yaratılan katma değerin artırılması ve ithalata olan bağımlılığın azaltılmasının sağlanmasıdır. Bütçesi 3.500.000 TL, Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı, Programın amacı, turizmin çeşitlendirilmesi, yaygınlaştırılması ve bölgedeki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Bütçesi 3.500.000 TL, Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı, Programın amacı, üretim altyapılarının güçlendirilmesi yoluyla bölgenin rekabet gücünün artırılmasıdır. Bütçesi 3.500.000 TL, bunun yanı sıra bölgedeki kurumların teknik kapasitelerinin artması için teknik destek ve bölge için önem arz eden araştırma, raporlama ve fizibilite gibi çalışmalar için de doğrudan faaliyet desteği ile bütçe sağlanacaktır. 2016 yılında Teknik destek kapsamında 300.000 TL, Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında 1.200.000 TL destek sağlanacaktır” diye açıkladı. Ayrıca Ayhan, Güdümlü proje Desteği faaliyetleri kapsamında bugüne kadar 5 ayrı proje ile 13 Milyon TL destek sağlandığını ifade ederek; “Güdümlü Proje Desteği faaliyetleri kapsamında ise bu güne kadar 5 ayrı proje ile 13.000.000 TL destek sağlanmıştır. 2016 yılında mevcut projelerin uygulanmasına devam edilirken, Sakarya ilimiz başta olmak üzere yeni projeler geliştirilmesi için de çalışmalarımız devam edecektir. Doğu Marmara Kalkınma Ajansımızın 5 yıl içinde uyguladığı proje destekleri ile 84 Milyon TL bölgeye katkı sağlamıştır” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128