Helal Kesim Helal Sertifikalandırma Paneli düzenlendi

A.İ.B.Ü. Kültür Merkezi Mavi Salon da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümü tarafından düzenlenen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın İsmail TAŞ’ın açılış konuşmasını yaptığı Helal Kesim ve Helal Sertifikalandırma adlı Panelde İl Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim Erol YILDIZ da kesimhanelerde yapılan faaliyetler ve denetlemelerle ilgili bir sunum yaptı.

 Helal Kesim Helal Sertifikalandırma Paneli düzenlendi

İl Müdürü Taş konuşmasında güvenilir gıdanın üretiminden tüketimine denetiminden kontrolüne kadar İl Müdürlüğünün Teknik Elemanları tarafından Bakanlık Mevzuatı Hükümlerine göre işlemlerin yapıldığını belirtmiştir. Helal kesim arzının toplumumuz tarafından daha fazla rağbet gösterilmesi gerektiğinden bahsetti.

Doç. Dr. Serkan ÇAKIR Helal Kesimle ilgili özellikle eğitimli kasap yetiştirilmesi konusunda Üniversitede enstitü düzeyinde bir bölüm açılması gerekliliğine değindi. Ayrıca Hayvan Kesiminin Bilimsel Yönü ve Helal Sertifikalandırma konusunda sunum yaptı.

İl Müftü Yardımcısı Dr. Halil TAŞPINAR da Helal Gıda ile Beslenmenin Önemi konusunda, A.İ.B.Ü. Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Said Nuri AKGÜNDÜZ de Helal Kesime Dair Fıkhi Meseleler konusunda bir sunum yaptılar.

İl Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim Erol YILDIZ yaptığı sunumda 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu” ve ilgili yönetmelikler hakkında bilgi vermiş olup, kesimhanelerde yürütülen resmi kontroller ve denetim sıklığı, risk esaslı denetimler, HACCP ve otokontrol denetimi, konularına değinmiştir. Ayrıca kesimhanedeki üretim akışı ve yapılan uygulamalarla ilgili katılımcıları aydınlatmıştır.  Özellikle 2010 yılından sonra birçok firma helal kesimin önemli unsurlarından biri olan elle kesim yöntemine eğitilmiş kasaplar tarafından geçildiğini belirtti. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128