“Hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz”

CHP Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz” dedi.

“Hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz”

Haber: Aysun Beykoz

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Resmi Gazetede yayımlanan kararla İstanbul Sözleşmesinden çekildi. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, yaptığı basın açıklaması ile karara tepki gösterdi.  Açıklamasına “Ülke adına karanlık bir güne uyandık” sözleriyle başlayan Zuhal Toker Işın, “Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi! Bu kararla, koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın; bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır. Recep Tayyip Erdoğan tarafını bir kez daha belli ederek; kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur” dedi.

“TBMM’YE BİR DARBE DAHA YAPILDI”

Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesinin, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemekte olduğuna dikkat çeken Işın ayrıca, “Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi AKP hükümetine soruyoruz: ‘Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz?’ Kadını yok sayan düzenden doğan kadına yönelik şiddetin ateşini harlamak, şahsım hükümetinin haddi değildir. Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır. 20 Temmuz sivil darbesinin failleri durmuyor, haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarına devam ediyor. Gece TBMM’ye bir darbe daha yapıldı ve kadınların uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar heba edildi, evrensel değerlerden uzaklaşıldı. Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla; yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE BU ZULME DUR DİYECEĞİZ”

Kadın cinayetlerinin politik olduğunu belirten Işın son olarak ise şunları aktardı: “Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız! Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz. Onlar korku yaymaya çalıştıkça, bizim örgütlü gücümüz her geçen gün büyüyor. Onlar dallarımızı budamaya çalıştıkça, bizim köklerimiz güçleniyor. Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bundan sonra bulunduğumuz her alan; sokaklar, mahalleler, meydanlar dahil bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124