“Hepimiz engelli olabiliriz”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Başkan Yılmaz, engellilerin ve engellilere bakan ailelerin rahat etmesini sağlayacak alt yapılar oluşturmak için büyük bir mesafe aldıklarını belirtti.

 “Hepimiz engelli olabiliriz”

Engelliler Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye tarafından engellilere yönelik yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Yılmaz, “Öncelikle, engelli olma konusunda hepimiz, engelliye adayız. Öyle olunca da ne zaman engelli olacağımız meçhul. Bir şehirde herkes yaşayacak engellisi de engelsizi de yaşayacak. Engelli adayı olan bizler de yaşayacağız. Herkesin çok rahat yaşayabileceği bir şehri oluşturmamız lazım. Şuan Bolu şehri olarak engelliler için hazır mı dersek, hayır daha yenice başladık. İnşallah hazır hale getirmek durumundayız. Eğer bir şehir gelecekte Dünya Kenti olmak için kendini iddialı saymaya çalışıyorsa o şehirde aklınıza gelen her insanın engellisi, engelsizi ve onun dışındakiler her insanın çok rahat edebilecekleri bir şehir oluşturmak durumundayız” dedi.

“EKSİKLERİMİZ YOK MU HALA VAR”

 Tamamen engellilere ait bir parkın Türkiye’de ilk olarak Bolu’da yürürlüğe girdiğini söyleyen Başkan Alaaddin Yılmaz, “Tabi engellilerle ilgili Bolu Belediyesi ilk geldiği günden beri duyarlılığını yerine getirmeye çalışmasına rağmen, daha şehri engellilerin rahat yaşayabileceği bir hale dönüştürebilmiş değil. İlk engelli parkı ve engellilerin çalıştığı park, yani bir çok parkta engellilere yer ayrılmıştır ama tamamen engellilere ait bir park herhalde Türkiye’de ilk defa Bolu’da yürürlüğe girmiştir ve orada da engelliler çalışmaktadır, rehabilite olmaktadır, rehabilite olanlar da bazı fabrikalara artık çalışmaya girmişlerdir. Engellilerin en azından pikniğe gidebilmeleri ilgili engellileri alıp götürecek taksileri oluşturmuştuk orada bir sıkıntı oldu onu hemen onu çözme talimatı verdik inşallah engellilerimiz her türlü engel sahibi bizden eğer bir yere gitmek istiyorsa önceden bildirmek şartıyla gidebilecekleri sistemi inşallah oluşturmuş olacağız. Tabi kaldırımlar yürüme yolları engelli bisikletlerinin geçebileceği şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. Eksiklerimiz yok mu hala var. Görme engelliler ile ilgili yaptıklarımız çok sığ kaldı. Onlarla ilgili yeniden dizayn inşallah yapacağız” diye konuştu.

 “ENGELLİ AİLELERİNİN DE BİR DEŞARJ OLMAYA İHTİYAÇLARI VAR”

Engelli ailelerine yönelik çalışma yürüttüklerinden de bahseden Başkan Yılmaz, “Şunu söyleyebilirim. Engellilerin her derdiyle ilgilenebilecek bir sistemi oluşturmak durumundayız. Onların kursları, onların yaptıklarının satımı bunların da alt yapılarını oluşturuyoruz. Hatta hatta bunu da bir aşama geçelim istiyoruz. Engellilerin ailelerinin de bir deşarj olmaya bir rahatlamaya ihtiyaçları var. Engelli çocukları bir yerde tutup, o aileleri de pikniğe, izine çıkartmaya yönelikte bir çalışmayı yürüttüğümüzü ifade edeyim. Yani şunu söylemek istiyoruz. Hepimiz engelli olabiliriz, zaten toplumumuzun yüzde 10’u engelli. Bu engellilerin rahat yaşayabileceği bir şehir ortamını oluşturmak belediyelerin görevi. Aynı zamanda engelli ailelerinde sosyal açıdan şehirde rahatsızlık duymayacakları bir rahatlamaya kavuşmaları ile ilgili de projelerimizin devam ettiğini, önümüzdeki dönem içerisinde ola ki hasta insan bakımda başında bulunması lazım annesinin yanında. Sürekli orada bulunan insan  psikolojik olarak rahatsızlaşır. Onun için o bakımı bizim yapıp, o bakan ailenin de en azından haftada bir gün veya 15 günde bir gün en azından  gönlünce bir yere gidebilme şansını ona vermek için çalışmalarımız şuanda sürüyor. Engelli ailelere de, bakım aileleri de herkes de rahat etsin, sadece engellilerin rahat etmesi değil, engellilere bakan ailelerin de rahat etmesini sağlayacak alt yapılar oluşturmak için baya bir mesafe aldığımız ifade ediyorum. Herhalde bu yıl sonuna kadar sistemler oturur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128